Jak wybrać dobry nebulizator dla dzieci? Zobacz poradnik i RANKING nebuliaztorów 2021

2021-02-10 9:00

Sezon chorobowy trwa w najlepsze. W niejednym domu nebulizator dla dzieci jest w stałym użyciu. W dzisiejszych czasach można go uznać wręcz za element wyprawki dla noworodka. Jeśli w waszym domu jeszcze go nie ma, a właśnie planujecie zakup, to koniecznie zobaczcie nasz przewodnik po nebulizatorach dla dzieci.

 nebulizator dla dzieci?
Autor: Getty images Zobacz poradnik i RANKING nebuliaztorów 2021

Czym jest nebulizator dla dzieci? To przydatny sprzęt do inhalacji. Świeżo upieczonym matkom i ojcom, wychowanym w czasach, w których inhalacją było siedzenie nad miską z parującą, gorącą wodą i z ręcznikiem na głowie, ten zakup może wydawać się fanaberią. Specjalnie dla nich, postaramy zawrzeć wszystkie niezbędne informacje o nebulizatorach dla dzieci oraz przegląd tych najlepszych.

Spis treści

  1. Czy nebulizator dla dzieci jest naprawdę potrzebny?
  2. Czym się różni nebulizator od inhalatora?
  3. Jakie są rodzaje nebulizatorów i jaki kupić?
  4. Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując nebulizator dla dzieci?
  5. Jak wybrać nebulizator, aby dziecko chciało z niego korzystać?
  6. Nebulizatory dla dzieci – RANKING 2021

Czy nebulizator dla dzieci jest naprawdę potrzebny?

Ujmując rzecz krótko – tak.  Nebulizator to urządzenie rozpylające ciecz, dzięki któremu płynny lek zostaje podany bezpośrednio do dróg oddechowych, poprzez wdychanie go nosem i ustami.

W dzisiejszych czasach każdy lekarz przepisuje swoim małym pacjentom inhalacje, nawet jeśli mowa jedynie o kaszlu czy katarze. Używa się wówczas zwykłej soli fizjologicznej. Niewątpliwie, temat zakupu nebulizatora dla dzieci prędzej czy później pojawi się w każdym domu.

Co więcej, coraz częściej lekarze zapisują też leki do nebulizacji na poważniejsze schorzenia układu oddechowego – zapalenie oskrzeli i płuc. Lek podany jest prosto do układu oddechowego, co jest bezpieczniejsze, szybsze i skuteczniejsze. Lek nie wyniszcza wątroby czy jelit. Nebulizuje się zatem także antybiotykami albo sterydami. To urządzenie staje się tak niezbędne w domowej apteczce, jak termometr. Po prostu trzeba je mieć.

Czym się różni nebulizator od inhalatora?

Wiele osób, nawet lekarzy, stosuje te nazwy wymiennie. Nie jest to błąd, a niedomówienie. Nebulizator, to nic innego, jak element inhalatora. To ta jego część, do której wlewa się płynny lek i w której zostaje on rozbity na drobniutkie cząsteczki, tworząc aerozol, który wdychamy i w ten sposób przyjmujemy lek.

Jakie są rodzaje nebulizatorów i jaki kupić?

Nazewnictwo jest tu dość szerokie, można się pogubić. Które rodzaje są najbardziej powszechne, a które są stosowane rzadko lub z konkretnego zalecenia lekarza?

Tak naprawdę, wszystkie nazwy, z którymi się spotykamy oznaczają jedno i to samo. Znane na rynku, powszechnie dostępne w aptekach i sklepach internetowych nebulizatory ukrywają się pod nazwami – pneumatyczny, tłokowy i kompresorowy. Czasami producenci mieszają te nazwy w kompresorowo-tłokowy, pneumatyczno-tłokowy itp. Dla nas, użytkowników, nie robi to żadnej różnicy.

Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe, korzystają z kompresora podłączanego do prądu (stąd też ta trzecia nazwa). Z tejże bazy wydobywa się sprężone powietrze, które gumową rurką poprowadzone jest do zbiornika, w który wlewamy płyn. Powietrze rozprasza płyn w mgiełkę i wówczas dostaje się do maseczki, którą przykładamy do twarzy i wdychamy aerozol.

Takie inhalatory są popularne, bo można dzięki nim aplikować wiele różnych leków, są stosunkowo tanie i bezpieczne. Do tego, dzięki wymiennym maskom o różnych rozmiarach, z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina.

Zupełnie innym rodzajem nebulizatorów są inhalatory ultradźwiękowe. Nie nadają się one do wszystkich leków, nie zaleca się ich chociażby do sterydów. Ogrzewają nieco ciecz, co może podrażniać delikatne drogi oddechowe dziecka. Nie są one jednak polecane do użytku domowego, więc jest mało prawdopodobne, że w ogóle się z nimi spotkacie.

Drugim rzadkim rodzajem są nebulizatory membranowe. Są drogie w użytkowaniu, bo rozbijającą ciecz na cząsteczki membranę należy wymieniać raz na kilka miesięcy. Niektóre, gęstsze leki mogą zatykać sito, więc do normalnego stosowania, zakup takiego nebulizatora raczej lepiej odrzucić.

Czytaj również: Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Sposoby na przeziębienie u niemowlaka - jak poprawnie inhalować niemowlę?

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując nebulizator dla dzieci?

Skuteczność nebulizatora oraz komfort korzystanie z niego, zależne są od wielu parametrów. Co jest istotne?

  • MMAD, czyli wielkość cząsteczek na jakie rozpraszany jest płyn. Ważne, aby była poniżej 5 µm (mikrometrów), a jeszcze lepiej – poniżej 3 µm. Wówczas cząsteczki będą miały możliwość dotarcia do oskrzeli i pęcherzyków płucnych.
  • Frakcja respirabilna (FR, lub FPF%). Ten wskaźnik powinien wynosić ponad 70%, co oznacza, że urządzeniu udaje się rozbić ponad ¾ cząsteczek na wielkość poniżej 5 µm, czyli większość leku dociera do dolnych dróg oddechowych, a nie zatrzymuje się na górnych.
  • Praca ciągła – jeśli nebulizator ma taką funkcję, będzie mogła z niego korzystać cała rodzina, jeden po drugim, jedynie wymieniając maski. Wiele nebulizatorów ma pracę przerywaną i wtedy np. po 20 minutach pracy potrzebują 40 minut przerwy.

Jak wybrać nebulizator, aby dziecko chciało z niego korzystać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo inhalatorów dla dzieci. W różnych kształtach i kolorach. Można wybrać ulubione zwierzątko będące bazą nebulizatora. To z pewnością zachęci dziecko do korzystania. Co jeszcze jest istotne?

  • Poziom głośności – im cichszy, tym lepiej. Dzieci często zwyczajnie boją się głośnego buczenia, jakie wydają inhalatory. Najlepsze będą te pracujące poniżej 60 dBA.
  • Szybkość inhalacji - niby im dłuższy cykl rozpylania dawki leku, tym lepiej się on przyjmie, jednak cierpliwość dzieci bywa naprawdę ograniczona, więc warto tu znaleźć kompromis i przychylnym okiem patrzeć na urządzenia podające lek w krótkim czasie.

Nebulizatory dla dzieci – RANKING 2021

Oto nasz przegląd najlepszych inhalatorów dla dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza