Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

2020-04-03 11:19

Karuzela do łóżeczka ciekawi, przyciąga uwagę, uspokaja, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje słuch niemowlęcia – ważne więc, by była odpowiednio dobrana. Czym kierować się podczas zakupów?

Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze
Autor: Getty images

Wisząca nad łóżeczkiem karuzela - kolorowa, obracająca się i grająca - nie jest niezbędna, ale ma wielu swoich zwolenników. Są rodzice, dla których dzieci karuzela do łóżeczka była jedynym skutecznym „usypiaczem”, i tacy, którzy nie widzieli żadnych korzyści z jej stosowania.

Mimo tak różnych opinii jest to zazwyczaj pierwsza lub jedna z pierwszych zabawek, które kupuje się niemowlęciu. Wcale nie tak rzadko kupowana jest w trakcie kompletowania wyprawki albo młodzi rodzice dostają ją w prezencie dla nowo narodzonego maluszka. Ale dokonanie wyboru karuzeli do łóżeczka wcale nie jest takie proste.

Spis treści:

  1. Różne rodzaje karuzeli do łóżeczka
  2. Mocowania karuzeli do łóżeczka
  3. Zabawki w karuzeli - jakie wybrać?
  4. Karuzela grająca czy nie?
  5. Funkcje dodatkowe karuzeli do łóżeczka
  6. Kiedy zamontować i zdemontować zabawkę?

Różne rodzaje karuzeli do łóżeczka

Dostępne w sklepach karuzele, które można zamontować nad niemowlęcym łóżeczkiem, tylko z pozoru są do siebie bardzo podobne.

Wystarczy przyjrzeć im się bliżej, by dostrzec, że różnią się kształtem i liczbą zabawek, ich kolorystyką i materiałem, z jakiego zostały wykonane – i choć nie ma wśród nich wyraźnego podziału na płeć, są modele wyposażone tylko w autka i takie z bardziej dziewczęcymi ozdobami.

Różnią się także sposobem mocowania i włączania. No i wyposażeniem – nie wszystkie mają pozytywkę, a niektóre typy karuzelek wyposażone są dodatkowo w projektor obrazów, które zabawka może wyświetlać na ścianie nad łóżeczkiem lub obok niego.

Czytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020

Najbardziej praktyczne krzesełka do karmienia - nasze propozycje

Mocowania karuzeli do łóżeczka

Pierwszym wyborem, jakiego trzeba dokonać, jest wybór rodzaju karuzeli: czy ma być tradycyjna (czyli montowana na stałe), czy przenośna, czyli taka, którą można zamontować również na łóżeczku turystycznym. Karuzela to dość ciężka zabawka, musi być więc zamontowana solidnie i stabilnie, by nie spadła na dziecko.

Warto zatem wiedzieć, że mało którą karuzelę przeznaczoną do łóżeczek ze szczebelkami da się zamontować na łóżeczku turystycznym, które nie ma szczebelków, i odwrotnie: te turystyczne, montowane do ramy, nie zawsze pasują do łóżeczek drewnianych. A nawet jeśli da się je zamontować, to producenci nie dają gwarancji ich pełnej stabilności.

Czytaj: Prezent dla dziecka: grzechotka, karuzela czy mata edukacyjna?

Maty edukacyjne - najlepsze maty edukacyjne dla niemowląt

Zabawki w karuzeli - jakie wybrać?

Karuzele różnią się również liczbą i wyglądem zabawek. Są karuzele, które mają wyłącznie zabawki pluszowe lub tylko plastikowe, ale są też modele mieszane.

Każda z tych opcji jest dobra, warto jednak zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na takie modele, w których zabawek jest dużo, i są one różnorodne (mają różne kształty i faktury), a ich kolory są na tyle intensywne, że będą przyciągały uwagę maluszka.

Ważne również, by zabawki się obracały: w niektórych karuzelkach nie kręcą się one wcale, w innych zaś poruszają się w jednym lub nawet w kilku kierunkach, co zwiększa atrakcyjność zabawki i sprawia, że nie nudzi się ona zbyt szybko.

Mówiąc o poruszaniu się zabawek, nie sposób nie wspomnieć o tym, w jaki sposób rodzic może wprawić je w ruch. A może na różne sposoby: nakręcając karuzelkę ręcznie lub uruchamiając mechanizm zasilany bateriami.

Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza – ręczne nakręcanie karuzelki, choć obniża cenę produktu, jest zarazem uciążliwe: wystarcza na krótko – po kilku minutach trzeba to robić ponownie – a jeśli akurat maluszek usypia, taki ruch skutecznie go obudzi.

Karuzela grająca czy nie?

Większość karuzelek wyposażona jest w pozytywkę grającą jedną lub kilka melodii, niektóre modele emitują również inne dźwięki, na przykład odgłosy szumu lub świergot ptaków, a w nielicznych rodzice mają również możliwość wgrania własnych melodii (na przykład tych, których malec słuchał, będąc jeszcze w brzuchu mamy).

Warto upewnić się, czy pozytywka ma możliwość regulacji głośności i czy melodia samoczynnie wyłącza się po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach – takie modele sprawdzają się najlepiej, jeśli karuzelka ma usypiać maluszka.

Czytaj: Rozwój słuchu u niemowląt - 4 rzeczy, które warto wiedzieć [WYWIAD]

Kalendarz rozwoju dziecka

Funkcje dodatkowe karuzeli do łóżeczka?

Droższe modele karuzelek bywają wyposażone też w kilka innych funkcji, przydatnych w czasie opieki nad maluchem. Jedną z nich jest opcja projektora, który wyświetla na ścianie lub na suficie kolorowe gwiazdki, kształty zwierząt, a nawet różne zabawne scenki.

Są również karuzele, które emitują delikatne światło, dzięki czemu wstając nocą do dziecka, nie trzeba zapalać lampki, by zobaczyć, czy się nie odkryło.

Niektóre modele wyposażone są także w pilota, za pomocą którego można sterować zabawką z pewnej odległości, nie podchodząc do łóżeczka (dzięki temu śpiące dziecko się nie budzi), a nawet w czujnik płaczu, sprawiający, że zabawka uruchamia się sama, gdy tylko maluszek zakwili, a po pewnym czasie sama się wyłącza.

Warto wiedzieć

Kiedy zamontować i zdemontować zabawkę?

Karuzelka może wisieć nad łóżeczkiem już od pierwszych dni życia dziecka, jednak maluszek zacznie się nią interesować zapewne dopiero wtedy, kiedy zacznie dostrzegać mniejsze przedmioty i wodzić za nimi wzrokiem. A kiedy przestanie?

To sprawa indywidualna, jednak dla wielu dzieci karuzela przestaje być interesująca około 6.–7. miesiąca życia. Wtedy też zwykle karuzelki są demontowane przez rodziców, dlatego że próbujące siadać lub już siedzące dziecko zaczyna chwytać zabawki, przez co może zrzucić na siebie karuzelę i nabić nią sobie guza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza