Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

2020-04-03 11:19 Katarzyna Hubicz
Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze
Autor: Getty images

Karuzela do łóżeczka ciekawi, przyciąga uwagę, uspokaja, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje słuch niemowlęcia – ważne więc, by była odpowiednio dobrana. Czym kierować się podczas zakupów?

Wisząca nad łóżeczkiem karuzela - kolorowa, obracająca się i grająca - nie jest niezbędna, ale ma wielu swoich zwolenników. Są rodzice, dla których dzieci karuzela do łóżeczka była jedynym skutecznym „usypiaczem”, i tacy, którzy nie widzieli żadnych korzyści z jej stosowania.

Mimo tak różnych opinii jest to zazwyczaj pierwsza lub jedna z pierwszych zabawek, które kupuje się niemowlęciu. Wcale nie tak rzadko kupowana jest w trakcie kompletowania wyprawki albo młodzi rodzice dostają ją w prezencie dla nowo narodzonego maluszka. Ale dokonanie wyboru karuzeli do łóżeczka wcale nie jest takie proste.

Spis treści:

  1. Różne rodzaje karuzeli do łóżeczka
  2. Mocowania karuzeli do łóżeczka
  3. Zabawki w karuzeli - jakie wybrać?
  4. Karuzela grająca czy nie?
  5. Funkcje dodatkowe karuzeli do łóżeczka
  6. Kiedy zamontować i zdemontować zabawkę?

Różne rodzaje karuzeli do łóżeczka

Dostępne w sklepach karuzele, które można zamontować nad niemowlęcym łóżeczkiem, tylko z pozoru są do siebie bardzo podobne.

Wystarczy przyjrzeć im się bliżej, by dostrzec, że różnią się kształtem i liczbą zabawek, ich kolorystyką i materiałem, z jakiego zostały wykonane – i choć nie ma wśród nich wyraźnego podziału na płeć, są modele wyposażone tylko w autka i takie z bardziej dziewczęcymi ozdobami.

Różnią się także sposobem mocowania i włączania. No i wyposażeniem – nie wszystkie mają pozytywkę, a niektóre typy karuzelek wyposażone są dodatkowo w projektor obrazów, które zabawka może wyświetlać na ścianie nad łóżeczkiem lub obok niego.

Czytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020

Najbardziej praktyczne krzesełka do karmienia - nasze propozycje

Mocowania karuzeli do łóżeczka

Pierwszym wyborem, jakiego trzeba dokonać, jest wybór rodzaju karuzeli: czy ma być tradycyjna (czyli montowana na stałe), czy przenośna, czyli taka, którą można zamontować również na łóżeczku turystycznym. Karuzela to dość ciężka zabawka, musi być więc zamontowana solidnie i stabilnie, by nie spadła na dziecko.

Warto zatem wiedzieć, że mało którą karuzelę przeznaczoną do łóżeczek ze szczebelkami da się zamontować na łóżeczku turystycznym, które nie ma szczebelków, i odwrotnie: te turystyczne, montowane do ramy, nie zawsze pasują do łóżeczek drewnianych. A nawet jeśli da się je zamontować, to producenci nie dają gwarancji ich pełnej stabilności.

Czytaj: Prezent dla dziecka: grzechotka, karuzela czy mata edukacyjna?

Maty edukacyjne - najlepsze maty edukacyjne dla niemowląt

Zabawki w karuzeli - jakie wybrać?

Karuzele różnią się również liczbą i wyglądem zabawek. Są karuzele, które mają wyłącznie zabawki pluszowe lub tylko plastikowe, ale są też modele mieszane.

Każda z tych opcji jest dobra, warto jednak zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na takie modele, w których zabawek jest dużo, i są one różnorodne (mają różne kształty i faktury), a ich kolory są na tyle intensywne, że będą przyciągały uwagę maluszka.

Ważne również, by zabawki się obracały: w niektórych karuzelkach nie kręcą się one wcale, w innych zaś poruszają się w jednym lub nawet w kilku kierunkach, co zwiększa atrakcyjność zabawki i sprawia, że nie nudzi się ona zbyt szybko.

Mówiąc o poruszaniu się zabawek, nie sposób nie wspomnieć o tym, w jaki sposób rodzic może wprawić je w ruch. A może na różne sposoby: nakręcając karuzelkę ręcznie lub uruchamiając mechanizm zasilany bateriami.

Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza – ręczne nakręcanie karuzelki, choć obniża cenę produktu, jest zarazem uciążliwe: wystarcza na krótko – po kilku minutach trzeba to robić ponownie – a jeśli akurat maluszek usypia, taki ruch skutecznie go obudzi.

Karuzela grająca czy nie?

Większość karuzelek wyposażona jest w pozytywkę grającą jedną lub kilka melodii, niektóre modele emitują również inne dźwięki, na przykład odgłosy szumu lub świergot ptaków, a w nielicznych rodzice mają również możliwość wgrania własnych melodii (na przykład tych, których malec słuchał, będąc jeszcze w brzuchu mamy).

Warto upewnić się, czy pozytywka ma możliwość regulacji głośności i czy melodia samoczynnie wyłącza się po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach – takie modele sprawdzają się najlepiej, jeśli karuzelka ma usypiać maluszka.

Czytaj: Rozwój słuchu u niemowląt - 4 rzeczy, które warto wiedzieć [WYWIAD]

Kalendarz rozwoju dziecka

Funkcje dodatkowe karuzeli do łóżeczka?

Droższe modele karuzelek bywają wyposażone też w kilka innych funkcji, przydatnych w czasie opieki nad maluchem. Jedną z nich jest opcja projektora, który wyświetla na ścianie lub na suficie kolorowe gwiazdki, kształty zwierząt, a nawet różne zabawne scenki.

Są również karuzele, które emitują delikatne światło, dzięki czemu wstając nocą do dziecka, nie trzeba zapalać lampki, by zobaczyć, czy się nie odkryło.

Niektóre modele wyposażone są także w pilota, za pomocą którego można sterować zabawką z pewnej odległości, nie podchodząc do łóżeczka (dzięki temu śpiące dziecko się nie budzi), a nawet w czujnik płaczu, sprawiający, że zabawka uruchamia się sama, gdy tylko maluszek zakwili, a po pewnym czasie sama się wyłącza.

Warto wiedzieć

Kiedy zamontować i zdemontować zabawkę?

Karuzelka może wisieć nad łóżeczkiem już od pierwszych dni życia dziecka, jednak maluszek zacznie się nią interesować zapewne dopiero wtedy, kiedy zacznie dostrzegać mniejsze przedmioty i wodzić za nimi wzrokiem. A kiedy przestanie?

To sprawa indywidualna, jednak dla wielu dzieci karuzela przestaje być interesująca około 6.–7. miesiąca życia. Wtedy też zwykle karuzelki są demontowane przez rodziców, dlatego że próbujące siadać lub już siedzące dziecko zaczyna chwytać zabawki, przez co może zrzucić na siebie karuzelę i nabić nią sobie guza

Tiny Love Zabawa Na Łące
Tiny Love Zabawa Na Łące

Autor: Ceneo

Montuje się ją za pomocą klipsa, w dowolnym miejscu – na łóżeczku lub na wózku. Ma cztery zawieszki: dzwoneczek, grzechotkę, jabłuszko z lusterkiem i ślimaczka. Dzięki składanym skrzydełkom łatwo ją złożyć. Doceniamy to, że: po złożeniu zmieści się nawet w niewielkiej torebce. Cena: 52,90 zł.

Sauthon
Sauthon

Autor: Ceneo

Wyposażona w uniwersalny uchwyt, za pomocą którego można ją zamocować do łóżeczka lub kołyski. Składa się z kilku pluszowych zabawek, które obracają się w takt dźwięków delikatnej muzyki. Pozytywka jest nakręcana ręcznie – nie wymaga baterii. Doceniamy to, że: zabawki można odczepić i wyprać. Cena: 199 zł.

Smily
Smily

Autor: Ceneo

Karuzela, projektor i lampka w jednym. Wyświetla ruchome scenki, skupiając uwagę dziecka na "ekranie" (może nim być np. ściana za łóżeczkiem), a w tym czasie pozytywka odtwarza uspokajające kołysanki. Doceniamy to, że: ma płynną regulację głośności, wyłącza się automatycznie, a czas działania można ustawić na 5, 10 lub 15 minut. Cena: 96,99 zł.

Skip Hop
Skip Hop, Mini

Autor: Ceneo

Można ją zamontować na łóżeczku, wózku lub foteliku samochodowym – dzięki niewielkim rozmiarom doskonale sprawdza się w podróży. Ma składany, przenośny uchwyt i trzy obracające się zwierzątka, których brzuszki pełnią funkcje pryzmatów. Po włączeniu gra przez 20 minut bez przerwy jedną z czterech kołysanek. Doceniamy to, że: jest mobilna. Cena: 209 zł.

Sigikid
Sigikid

Autor: Ceneo

Ma dwa poziomy–pałąki, z których końców zwisa sześć miękkich, pluszowych zabawek. Można ją zawiesić nad kołyską, przewijakiem lub łóżeczkiem na pałąku – zwykłym lub z pozytywką. Zachęca dziecko do chwytania i potrącania elementów, czyli treningu małej motoryki. Ćwiczy też zmysł wzroku i zdolność obserwacji. Cena: 145 zł.

Fisher Price
Fisher Price

Autor: Ceneo

Wyposażona w cztery zabawki i pozytywkę. Muzyka cichnie po 20 minutach. Zabawki można odczepić i używać osobno – przenośny grający ptaszek „wie”, kiedy jest w drodze, i sam przełącza się na tryb muzyczny z aktywowanymi przez dziecko krótkimi, wesołymi melodiami. Doceniamy to, że: można ją zamontować i na łóżeczku, i na wózku. Cena: 99 zł.

Smoby, Cotoons
Smoby, Cotoons

Autor: Ceneo

Ma pająk w formie łodygi, do którego przypięte jest sześć zabawek, oraz projektor emitujący na suficie kolorowe obrazy. Pozytywka odtwarza cztery melodie: trzy kołysanki i dźwięki natury. Pracuje w trzech trybach: zabawki mogą się obracać po cichu, przy muzyce, a także z projekcją. Doceniamy to, że: można nią sterować za pomocą pilota. Cena: 129,90 zł.

Chicco, Magic Stars
Chicco, Magic Stars

Autor: Ceneo

Wyposażona w trzy zawieszki przyczepione do baldachimu, które poruszają się w rytm wygrywanych z projektora melodii, do wyboru – muzyka klasyczna lub New Age. Zabawka ma sensor płaczu, emituje  także kolorowe projekcje. Doceniamy to, że: można nią sterować pilotem i łatwo zmienić w grającą  lampkę nocną dla starszaka. Cena: 255 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE