Maty edukacyjne - najlepsze maty edukacyjne dla niemowląt

2020-01-27 12:55 Katarzyna Hubicz
Maty edukacyjne dla niemowląt
Autor: Getty images

Maty edukacyjne to jedne z podstawowych akcesoriów niemowlęcych. Piankowe, z materiału, interaktywne – jakiekolwiek by były, pozwalają maluszkom w bezpieczny sposób zdobyć nowe umiejętności, a rodzicom chwilę odetchnąć. Poznaj polecane modele i wybierz najlepsze maty edukacyjne dla niemowląt.

Maty edukacyjne to prosty patent na to, by zająć maluszka na długie minuty, nie mając przy tym wyrzutów sumienia. Ponieważ są bezpieczne, nie trzeba się obawiać, że korzystając z takiej maty, dziecko zrobi sobie krzywdę. A na dodatek, niemowlę w trakcie zabawy na macie rozwija swoje zmysły i zdolności motoryczne.

Wielu rodziców zastanawia się więc, czy warto taką matę kupić. Naszym zdaniem pytanie nie powinno jednak brzmieć: „czy kupić?”, lecz „którą wybrać?”. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto dokładnie zapoznać się zarówno z typami takich mat, jak i tym, co dają one dziecku.

I dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, szukając najbardziej odpowiedniej dla swojego maluszka. Takich mat jest bowiem w sklepach bardzo dużo i różnią się one od siebie nie tylko ceną.

Czytaj: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlęcia?

Maty edukacyjne - kolor, wielkość, zabawki

Przyglądając się wielu takim produktom, łatwo dostrzec, że najprostsze maty edukacyjne to ogromne piankowe puzzle, które rodzic łączy ze sobą tak jak zwykłą układankę i doczepia zabawki. Nieco bardziej zaawansowane modele (na których skupiamy się w tym materiale) zwykle wykonane są z tkaniny, która – w zależności od maty – może mieć dodatek miękkiej gąbki (by dziecku było wygodniej), a niekiedy są wyprofilowane w taki sposób, że po połączeniu pewnych jej elementów maluszka można ułożyć w niej jak w kojcu.

Wiele mat wyposażono dodatkowo w pałąk, na którym wiszą zabawki, a także w lusterka, gryzaczki, elementy grające (np. pianinka) i piszczące czy dodatki uszyte z tkanin o innej fakturze – na przykład szeleszczące czy błyszczące.

Niektórzy producenci zadbali także o to, by elementy maty można było dowolnie poszerzać, na przykład doczepiając do niej ulubione zabawki maluszka, czy też usuwać, jeśli dziecku któraś z części zestawu wyraźnie nie przypadnie do gustu. Ale to niejedyne różnice.

Maty różnią się również rozmiarem – są takie, które zmieszczą się w niewielkim pomieszczeniu, i takie, które zajmują większą część podłogi – a także kolorem. Zdecydowana większość mat jest utrzymana w żywej tonacji, ale są też maty pastelowe czy biało-czarne.

Zabawa na macie edukacyjnej - korzyści dla dziecka i rodzica

Choć są niemowlęta, które położone na macie natychmiast zaczynają płakać, to jednak z obserwacji rodziców wynika, że większości maluchów taka rozrywka zapewnia sporą przyjemność. W czasie kiedy dziecko fika na macie, mama zdąży w spokoju wypić kawę i zrobić obiad (mając malca przez cały czas na oku).

Samo dziecko z takiej zabawy również odnosi sporo korzyści rozwojowych. Ponieważ maluszek na takiej macie leży i na brzuszku, i na plecach – ćwiczy mięśnie szyi i tułowia, uczy się również sprawnie zmieniać pozycję. Wiszące nad nim zabawki przyciągają wzrok, zachęcając do tworzenia pierwszych prostych skojarzeń (typu: coś jest nade mną) i rozwijając koordynację wzrokową.

Z kolei każda próba pochwycenia zabawki pozytywnie wpływa na dużą i małą motorykę, i zachęca dziecko do aktywności – wyciągania rączki, chwytania, zmiany pozycji. Kolory czy materiały, z jakich wykonana jest mata, a także dźwięki wydawane przez zabawki oddziałują na zmysły niemowlęcia.

Czytaj: Rozwój dziecka - jak rozwija się niemowlę?

Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020

Którą matę edukacyjną wybrać?

Szukając maty, warto się zastanowić, w którym miejscu będzie rozkładana, i sprawdzić, czy na pewno się tam zmieści. Przed zakupem trzeba także sprawdzić, czy produkt ma wymagane atesty. Warto również zwrócić uwagę na to, by mata miała elementy sprawdzające się na różnych etapach rozwoju – ukryte lusterka, doczepiane pianinko czy piszczące zabawki – bo wtedy dłużej będzie przyciągała uwagę dziecka.

Jeśli często gdzieś wyjeżdżacie, lepsza będzie mata, którą można łatwo zwinąć, a następnie rozłożyć w hotelu, co pozwoli dziecku łatwiej zaakceptować nowe otoczenie. Ważne też, by można było ją łatwo wyprać w pralce.

Zdaniem eksperta
Patrycja Król, fizjoterapeuta, Centrum Medyczne Damiana

- Początkowo maluszek będzie jedynie leżeć i obserwować zawieszone zabawki - mówi Patrycja Król, fizjoterapeuta z Centrum Medyczne Damiana.  - Warto zwrócić uwagę, żeby zabawki znajdowały się nad pępkiem i były na różnej wysokości, przez co dziecko będzie uczyć się np. poczucia głębi. Maskotki można odczepiać i wymieniać, dzięki czemu bodziec jest zmienny.

Odczepioną zabawkę możemy także dać dziecku do rączki, aby ćwiczyło motorykę, budowało linię środkową ciała, jak również stymulowało zmysł dotyku. Mata edukacyjna najbardziej posłuży dziecku do 4.–6. miesiąca życia – wtedy dziecko jest najmniej mobilne i uczy się obracać z pleców na brzuch.

Dziecko na macie, o ile jest ona maksymalnie dwukolorowa, może spędzić dowolną ilość czasu. Należy pamiętać, że to właśnie podłoga jest najbardziej rozwijającym miejscem dla dziecka, nie ogranicza swobody ruchu i zachęca do aktywności własnej dziecka. Do czasu, gdy nasz maluszek nie nauczy się jeszcze obracać, rodzic powinien zadbać o zmianę pozycji do zabawy z pleców na brzuch i odwrotnie.

Nie jest konkretnie powiedziane, jak często taka zmiana powinna nastąpić – to kwestia indywidualna dla każdego dziecka, lecz należy wiedzieć, że pozycja na brzuchu jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju aparatu wyprostno-podporowego dziecka i częste układanie na brzuchu pomoże nie tylko w nauce pracy antygrawitacyjnej, ale służy również wzmacnianiu mięśni brzucha - dodaje ekspertka.

Yookidoo Gymotion Mata Edukacyjna Leżaczek
mata yookidoo

Autor: Ceneo

Yookidoo Gymotion Sit-Up, 240 zł. Rośnie razem z dzieckiem, gdyż – co jest wyjątkowe jak na produkty tego typu – po uniesieniu jednej części może również pełnić funkcję siedziska dla malucha, który potrafi sam już siedzieć.

Wyposażona w miękką, dwustronną poduszkę z pętelkami do umieszczenia zabawek oraz w zabawki: dwie grzechotki sensoryczne, duże lusterko, zawieszkę w kształcie krówki, pięć kolorowych kółeczek. Ma pasy zabezpieczające, które można regulować, luzując, gdy maluszek podrośnie. Podoba nam się, że: ma funkcję siedzenia, dzięki czemu można wykorzystywać ją nie tylko jako zabawkę.

Mata Dumel, Baby Einstein, Sensory Panda
Baby Einstein, Sensory Panda,

Autor: Ceneo

Baby Einstein, Sensory Panda, 199 zł. Ma wymiary 80x80 cm i uszyta jest z tkaniny ozdobionej kontrastowymi wzorami, które już od pierwszych chwil życia stymulują wzrok. W zestawie są grzechotka, dwustronne jabłuszko, bezpieczne lusterko, w którym może przeglądać się maluszek, a także pozytywka, która gra przez 20 minut.

Do maty doczepiony jest pałąk, a do niego dwustronny daszek, który można ustawić w taki sposób, że – w zależności od potrzeb – chroni malucha przed słońcem lub osłania przed piaskiem na plaży. Podoba nam się, że: do maty producent dołączył poduszeczkę, która wspiera dziecko leżące na brzuszku.

Mata Edukacyjna Tiny Love Arktyczna Kraina
Arktyczna kraina tiny love

Autor: Ceneo

Arktyczna kraina, 349 zł. Bardzo przytulna: ma wyściełane pluszem dno i miękkie, grube brzegi. Wyposażona w liczne zabawki, bezpieczne lusterko i w elementy grające i świecące, w tym w światełko LED w kształcie płatka śniegu, które świeci w trzech różnych kolorach.

Ma przesuwany łącznik pałąków, dzięki czemu ich ułożenie można dostosować do kolejnych potrzeb rozwojowych malucha: inaczej, kiedy leży na brzuszku, inaczej, kiedy już siedzi. Podoba nam się, że: w komplecie jest poduszka pingwinek, która przedłuży dziecku czas leżenia na brzuszku i pomoże przy nauce samodzielnego siedzenia.

Mata z funkcją kojca Piraci 68/037 Canpol
mata canpol

Autor: Ceneo

Canpol Babies Piraci, 219 zł. Jedna z większych mat na rynku – jej średnica po rozłożeniu to 110 cm. Jest ocieplana, pełni funkcję nie tylko maty, lecz także – po spięciu boków – wygodnego kojca. Wyposażona w pałąk z pięcioma zabawkami, wśród których są dwie piszczałki i grzechotka, a także w lusterko i pozytywkę.

Każdą z nich można w każdej chwili odpiąć i dać maluszkowi do rączki. Mata ma też elementy sensoryczne umieszczone bezpośrednio na tkaninie, które można tarmosić i ciągnąć. Podoba nam się, że: uszyta jest z bardzo grubej tkaniny i ma dodatkowe wypełnienie, dzięki czemu można z niej korzystać również w ogrodzie.

Kontrastowa Mata Edukacyjna Zwierzaki ze Ścianką
baby senses mata

Autor: Ceneo

BabySenses Kontrastowa mata edukacyjna, 289 zł. Polecana szczególnie dla najmłodszych niemowląt, które najlepiej widzą kontrastowe kolory. Wyposażona w odpinane pałąki i komplet trzech kontrastowych zabawek, które w środku mają grzechotkę, piszczałkę i dzwoneczek.

Podoba nam się, że: można do niej dokupić interaktywne ścianki przypinane na rzepy z dwiema książeczkami. Strony książeczek, umieszczonych po bokach ścianek można odwracać, dzięki czemu znajdujące się tam obrazki dodatkowo stymulują dziecku wzrok. A maluchy z tendencją do trzymania główki w jedną stronę są zmotywowane do jej odwracania.

Mata - motylek z zawieszkami i lusterkiem Sun baby
mata sun baby

Autor: Ceneo

Sun Baby Motylek, 115 zł. Ma średnicę 94 cm, uszyta jest z tkaniny bardzo przyjemnej w dotyku. W komplecie ma pięć zabawek – grającego motylka, piszczącą pszczółkę, bezpieczne lusterko, szeleszczącą książeczkę oraz kolorową karteczkę z materiału. Podoba nam się, że: niektóre z elementów można przymocować w nietypowy sposób – nie do pałąków, lecz do maty, i w ten sposób urozmaicić zabawę.

Kinderkraft Smartplay
Kinderkraft mata

Autor: Ceneo

Kinderkraft Smartplay, 169 zł. Ma niemal metr średnicy i dwa odczepiane pałąki, na których wisi siedem zabawek,
w tym bezpieczne lusterko, książeczka, dwa gryzaki. W komplecie jest też 20 piłeczek. Po spięciu boków mata zmienia się w kojec i w basenik z piłeczkami. W zestawie jest też poduszka ułatwiająca zabawę na brzuchu.

Podoba nam się, że: ścianki kojca przedstawiają inną historyjkę – malec, próbując zobaczyć zwierzątka, ćwiczy przekręcanie się i pełzanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE