Jak wybrać smoczek dla niemowlaka? Czym się kierować przy kupnie smoczka?

2020-12-01 11:01

Smoczek dynamiczny, smoczek przyjazny dla zgryzu, smoczek ortodontyczny... To tylko niektóre określenia smoczków dla dzieci. Jak się w tym wszystkim połapać i odróżnić dobry smoczek dla niemowlaka od złego?

Jak wybrać smoczek dla niemowlaka? Czym się kierować przy kupnie smoczka?
Autor: Getty images

Jak wybrać smoczek dla niemowlaka? Właściwy smoczek można wybierać tak samo długo jak wózek. Od tego bowiem, jaki smoczek dla dziecka wybierzesz, zależy rozwój zgryzu, rozwój mowy, a nawet to, przez ile czasu niemowlak będzie chciał pić mleko z piersi. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze smoczka.

Spis treści

  1. Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka jest ważny?
  2. Jaką budowę powinien mieć smoczek?
  3. Na co zwracać uwagę, wybierając smoczek dla dziecka?
  4. Smoczek dla dziecka na dobranoc lub gdy śpi na brzuchu
  5. Jak używać smoczka, aby był bezpieczny dla malca?

Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka jest ważny?

Wybór smoczka nie powinien być w żadnym razie przypadkowy, podyktowany jego kolorem czy atrakcyjną ceną. Dobry smoczek – i używany z umiarem – nie powoduje problemów zdrowotnych. Nie zaburzy naturalnego odruchu ssania, nie wpłynie negatywnie na zgryz ani na mowę dziecka.

Niewłaściwy lub źle dobrany smoczek, natomiast, może hamować rozwój wyrostków zębowych, przez co wyrzynające się mleczaki będą rosły krzywo. Częste ssanie takiego smoczka może powodować zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust. Dziecko nie domyka wtedy warg i zaczyna oddychać ustami, co z kolei wywołuje częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Wreszcie, podczas ssania byle jakiego smoczka język dziecka jest spychany w dół, przez co zachwiana jest jego prawidłowa pionizacja – stąd w późniejszym wieku biorą się wady wymowy.

Jaką budowę powinien mieć smoczek?

  • Uchwyt smoczka dla dziecka powinna być dobrze zamocowana i gładka. Nie może mieć żadnych ostrych brzegów, którymi niemowlak mógłby się skaleczyć.
  • Główka smoczka - w sprzedaży są smoczki z główkami z silikonu, kauczuku i lateksu. Te pierwsze są trwalsze, nie mają zapachu ani smaku (w lateksowych czasem wyczuwalny jest zapach i smak gumy). Dobra główka (gryzak, gryzaczek) powinna być miękka, przypominać kształtem kobiecą brodawkę wraz z otoczką, i podczas ssania zachowywać się tak samo (to, że tak jest, poznasz po określeniu „anatomiczny” albo„ortodontyczny” na opakowaniu). Jeśli producent nie opisał smoczka w ten sposób, zwróć uwagę na kształt gryzaczka. Gumka smoczka powinna być lekko spłaszczona od strony języka i lekko wypukła od strony podniebienia – to zapobiega spychaniu języka w dół. Końcówka smoczka powinna być miękka w części, która znajduje się w buzi i twardsza w części znajdującej się między wargami. Dzięki temu, kiedy niemowlak ssie smoczek, mięśnie odpowiedzialne za prawidłowy rozwój zgryzu i aparatu mowy są stymulowane dokładnie w taki sam (prawidłowy!) sposób,jak podczas ssania piersi.
  • Tarcza smoczka, czyli część przylegająca do skóry wokół ust, powinna być dopasowana wielkością do twarzy dziecka i nie może zasłaniać noska, by nie utrudniać oddychania. Ważne, by tarcza smoczka była wyprofilowana i miała otworki. To pozwoli na prawidłową cyrkulację powietrza między smoczkiem a ustami dziecka. Od strony, którą tarcza przylega do skóry, powinna być bardzo delikatna, miękka, by podczas ssania nie podrażniała ani nie uciskała.

Na co zwracać uwagę, wybierając smoczek dla dziecka?

  • Atest. Smoczek powinien mieć na opakowaniu informację o ateście, symbol CE bądź EN1400 – co oznacza, że spełnia on normyeuropejskie. Albo pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka.
  • Zawartość BPA. Na opakowaniach wielu gryzaczków jest informacja „BPA free” bądź „nie zawiera BPA”. To oznacza, że tarczę smoczka wyprodukowano z tworzywa, do którego nie dodano bisfenolu A, chemicznego utwardzacza, który jest groźny dla organizmu (może m.in. powodować problemy hormonalne). BPA może wydostawać się z tworzywa m.in. wówczas, kiedy jest ono uszkodzone bądź poddawane działaniu wysokiej temperatury (np. podczas sterylizacji). Produkcja akcesoriów z BPA jest zakazana w Unii Europejskiej, ale może być on w smoczkach sprowadzonych spoza UE.

Czytaj: Jak oduczyć dziecko od smoczka? Sprawdzone sposoby na odstawienie smoczka

Smoczek lateksowy czy silikonowy - który smoczek jest lepszy?

Jak wybrać smoczek do karmienia butelką?

Smoczek dla dziecka na dobranoc lub gdy śpi na brzuchu

Jeśli twoje dziecko ma problem z zaśnięciem bez smoczka lub budzi się w ciemnościach chwilę po tym, jak go zgubi, to wiedz, że w sklepach oprócz smoczków „dziennych” są również ich nocne wersje, które zamiast kolorowego rysunku mają na tarczy elementy fosforyzujące. Taki smoczek można odnaleźć w łóżeczku bez trudu i bez konieczności zapalania światła.

A jeśli twój niemowlak umie już obracać się z pleców na brzuszek i w nocy chętniej wybiera tę drugą pozycję, zamiast zwykłego smoczka, kup mu taki z uchwytem, który można złożyć. Nie wystaje on wtedy poza płaszczyznę tarczki, co zapobiega bolesnym odgnieceniom skóry wokół ust.

Jak używać smoczka, aby był bezpieczny dla malca?

  1. Zanim podasz dziecku smoczek po raz pierwszy, wysterylizuj go. Pamiętaj także, że później trzeba go wymyć i wyparzyć przed każdym podaniem go dziecku.
  2. Nie dawaj dziecku smoczka, który upadł na podłogę – wcześniej trzeba go wysterylizować. Nigdy nie oblizuj smoczka przed podaniem go dziecku – w ten sposób możesz zarazić niemowlaka infekcją albo próchnicą.
  3. Nie wieszaj niemowlakowi smoczka na szyi, bo dziecko może się udusić wstążeczką. Możesz go przyczepić specjalnym plastikowym łańcuszkiem do ubranka dziecka.
  4. Nie mocz smoczka herbatką, soczkiem ani glukozą – znajdujący się w nich cukier jest pożywką dla drobnoustrojów.
  5. Wyrzuć smoczek, gdy gumowa część zrobi się matowa albo popęka (niemowlę może odgryźć jego fragment i się nim zakrztusić).
  6. Smoczek musi być dopasowany do wieku dziecka. Zbyt duży będzie wypadał z buzi, a jego tarcza utrudni niemowlakowi oddychanie. Poza tym kształt smoczków, zwłaszcza tych ortodontycznych, opracowywany jest zgodnie z fazami rozwoju żuchwy. Informacja o wieku dziecka, dla jakiego przeznaczony jest smoczek, znajduje się na opakowaniu.
  7. Używaj pojemniczków na smoczek - nie każdy smoczek je ma. Jeśli jednak jest, pozwala na utrzymanie smoczka w czystości– wychodząc na spacer, nie wrzucaj gryzaczka luzem do torby, tylko wkładaj do pojemniczka.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza