Jadłospis 8-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 8-miesięczne niemowlę

2017-04-25 18:11 Magdalena Kocel-Nowakowska, Dietetyk w Klinice Natural Medical
Jadłospis 8-miesiecznego dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Jakie produkty stałe można wprowadzić do jadłospisu dziecka od ósmego miesiąca?

Menu dla 8-miesięcznego dziecka powinno być coraz bardziej urozmaicone. W 8. miesiącu życia niemowlaki coraz chętniej przyjmują nowe pokarmy stałe. Rodzice mogą cały czas rozszerzać ich menu i wprowadzać nowe produkty spożywcze, wodę, herbatki ziołowe i owocowe, soki. 

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że w diecie 8-miesięcznego dziecka wciąż ważnym posiłkiem jest mleko kobiece podawane na żądanie dziecka między innymi posiłkami oraz mleko modyfikowane podawane w odpowiednich porcjach zalecanych przez pediatrę. Jakie produkty stałe można wprowadzić do jadłospisu dziecka od ósmego miesiąca?

Co może jeść 6-miesięczne dziecko - przykładowe produkty

Do nowych produktów wprowadzanych do diety ośmiomiesięcznego niemowlęcia są głównie owoce, produkty zbożowe oraz przyprawy. Nowe owoce to między innymi: brzoskwinie, morele, maliny, truskawki, daktyle, kiwi. Produkty zbożowe – kasza jaglana i płatki jaglane, kasza gryczana biała i kasza krakowską, kasza manna orkiszową. Również po 8. miesiącu życia można podawać płatki owsiane błyskawiczne i kaszkę owsianą drobną.

Dozwolone także są już produkty zbożowe takie jak pieczywo z wyżej wymienionych zbóż, które wprowadziliśmy do diety dziecka oraz herbatniki przeznaczone dla niemowląt. W diecie dziecka pojawiają się także przyprawy i ziarna – koperek, natka pietruszki, majeranek, mielony sezam.

Menu 8-miesięcznego dziecka - konsystencja posiłków

Warto zwrócić uwagę na konsystencję i formę podawanych pokarmów. Niemowlęta po 8. miesiącu życia już prawidłowo siadają, interesują się jedzeniem i chętniej biorą do ręki nowe produkty oraz smakują, a nawet bawią się formą posiłku. Dlatego często niemowlęta, które chętniej jadały posiłki w formie papki, nagle same chwytają łyżeczkę i same próbują nabrać jedzenie. Często również dzieci wolą mieć oddzielnie poszczególne składniki, które różnią się kolorami – osobno ziemniaki, buraczki i np. jajko. Same wybierają, co po kolei będą jadły.

Menu 8-miesięcznego dziecka - metoda BLW

Wielu rodziców wprowadza model żywienia BLWBobas Lubi Wybór, zamiast modelu papkowego lub równolegle z modelem papkowym. BLW pozwala niemowlakowi wybierać z gamy produktów spożywczych, które są podawane w formie słupków lub kulek na talerzu. Dziecko wtedy w pełni decyduje, co i ile zje, według zasady, która obowiązuje przez cały okres wprowadzania pokarmów. Natomiast rodzice starają się podawać wszystkie niezbędne składowe posiłku, tzn. produkty zbożowe, produkty odzwierzęce lub warzywa strączkowe oraz warzywa i owoce, ale w innej formie.
Według dietetyków, po ósmym miesiącu życia warto stosować model łączony w żywieniu niemowląt – czyli papkowy oraz BLW, jeśli dziecko wykazuje chęć i gotowość do samodzielnego jedzenia. Dlaczego? Ponieważ pozwalamy dziecku na wybór spośród produktów, które jako rodzice podamy maluchowi. Jednocześnie możemy wspólnie wykształcić nawyk jedzenia rodzinnego razem z dzieckiem. 

Przykładowy jadłospis 8-miesiecznego dziecka - łączenie metody papki i BLW:

Śniadanie – kaszka owsiana drobna z malinami podana na mleku modyfikowanym lub z mlekiem kobiecym
Przekąska – herbatnik lub domowe ciasteczko zbożowe i warzywa oraz owoce pokrojone w słupki lub mus warzywno-owocowy, np. marchwiowo-gruszkowy.
Zupa – zupa dyniowa z kaszą krakowską z natką pietruszki drobno posiekaną i pulpetami z mięsa z indyka z odrobiną masła.
Drugie danie – kotleciki z ryby morskiej np. z łososia z majerankiem z 1 łyżeczką oliwy z oliwek z ziemniakami oraz surówką z gotowanego buraczka (buraczka można również pokroić w słupki).
Podwieczorek – pieczone jabłko z daktylami i ryżem jaśminowym.

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska, Dietetyk , Klinika Natural Medical

Stosowanie samej metody BLW może prowadzić do niedoborów składników pokarmowych, ale w przypadku, jeśli dziecko je wyłącznie 2 lub 3 produkty i nie ma chęci wprowadzać nowych, bądź niewiele je. Dlatego warto zawsze mieć to pod kontrolą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE