Jadłospis 8-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 8-miesięczne niemowlę

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka
Autor: Getty images

Menu dla 8-miesięcznego dziecka powinno być coraz bardziej urozmaicone. W 8. miesiącu życia niemowlaki coraz chętniej przyjmują nowe pokarmy stałe. Rodzice mogą cały czas rozszerzać ich menu i wprowadzać nowe produkty spożywcze, wodę, herbatki ziołowe i owocowe, soki. 

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka. Posłuchaj, co i ile może zjeść niemowlę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Trzeba pamiętać o tym, że w diecie 8-miesięcznego dziecka wciąż ważnym posiłkiem jest mleko kobiece podawane na żądanie dziecka między innymi posiłkami oraz mleko modyfikowane podawane w odpowiednich porcjach zalecanych przez pediatrę. Jakie produkty stałe można wprowadzić do jadłospisu dziecka od ósmego miesiąca?

Czytaj: Jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią? Wywiad z doradcą laktacyjnym

Co może jeść 8-miesięczne dziecko - przykładowe produkty

Do nowych produktów wprowadzanych do diety ośmiomiesięcznego niemowlęcia są głównie owoce, produkty zbożowe oraz przyprawy. Nowe owoce to między innymi: brzoskwinie, morele, maliny, truskawki, daktyle, kiwi. Produkty zbożowe – kasza jaglana i płatki jaglane, kasza gryczana biała i kasza krakowską, kasza manna orkiszową. Również po 8. miesiącu życia można podawać płatki owsiane błyskawiczne i kaszkę owsianą drobną.

Dozwolone także są już produkty zbożowe takie jak pieczywo z wyżej wymienionych zbóż, które wprowadziliśmy do diety dziecka oraz herbatniki przeznaczone dla niemowląt. W diecie dziecka pojawiają się także przyprawy i ziarna – koperek, natka pietruszki, majeranek, mielony sezam.

Czytaj: Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Zalecenia schematu żywienia niemowląt - 8 ważnych zasad rozszerzania diety!

Menu 8-miesięcznego dziecka - konsystencja posiłków

Warto zwrócić uwagę na konsystencję i formę podawanych pokarmów. Niemowlęta po 8. miesiącu życia już prawidłowo siadają, interesują się jedzeniem i chętniej biorą do ręki nowe produkty oraz smakują, a nawet bawią się formą posiłku.

Dlatego często niemowlęta, które chętniej jadały posiłki w formie papki, nagle same chwytają łyżeczkę i same próbują nabrać jedzenie. Często również dzieci wolą mieć oddzielnie poszczególne składniki, które różnią się kolorami – osobno ziemniaki, buraczki i np. jajko. Same wybierają, co po kolei będą jadły.

Menu 8-miesięcznego dziecka - metoda BLW

Wielu rodziców wprowadza model żywienia BLWBobas Lubi Wybór, zamiast modelu papkowego lub równolegle z modelem papkowym. BLW pozwala niemowlakowi wybierać z gamy produktów spożywczych, które są podawane w formie słupków lub kulek na talerzu.

Dziecko wtedy w pełni decyduje, co i ile zje, według zasady, która obowiązuje przez cały okres wprowadzania pokarmów. Natomiast rodzice starają się podawać wszystkie niezbędne składowe posiłku, tzn. produkty zbożowe, produkty odzwierzęce lub warzywa strączkowe oraz warzywa i owoce, ale w innej formie.

Według dietetyków, po ósmym miesiącu życia warto stosować model łączony w żywieniu niemowląt – czyli papkowy oraz BLW, jeśli dziecko wykazuje chęć i gotowość do samodzielnego jedzenia.

Dlaczego? Ponieważ pozwalamy dziecku na wybór spośród produktów, które jako rodzice podamy maluchowi. Jednocześnie możemy wspólnie wykształcić nawyk jedzenia rodzinnego razem z dzieckiem.

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska, Dietetyk , Klinika Natural Medical

Stosowanie samej metody BLW może prowadzić do niedoborów składników pokarmowych, ale w przypadku, jeśli dziecko je wyłącznie 2 lub 3 produkty i nie ma chęci wprowadzać nowych, bądź niewiele je. Dlatego warto zawsze mieć to pod kontrolą.

Przykładowy jadłospis 8-miesiecznego dziecka - łączenie metody papki i BLW:

  • Śniadanie – kaszka owsiana drobna z malinami podana na mleku modyfikowanym lub z mlekiem kobiecym
  • Przekąska – herbatnik lub domowe ciasteczko zbożowe i warzywa oraz owoce pokrojone w słupki lub mus warzywno-owocowy, np. marchwiowo-gruszkowy.
  • Zupa – zupa dyniowa z kaszą krakowską z natką pietruszki drobno posiekaną i pulpetami z mięsa z indyka z odrobiną masła.
  • Drugie danie – kotleciki z ryby morskiej np. z łososia z majerankiem z 1 łyżeczką oliwy z oliwek z ziemniakami oraz surówką z gotowanego buraczka (buraczka można również pokroić w słupki).
  • Podwieczorek – pieczone jabłko z daktylami i ryżem jaśminowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE