Zalecenia schematu żywienia niemowląt - 8 ważnych zasad rozszerzania diety!

2020-02-04 11:22

Zalecenia na temat żywienia niemowląt zmieniają się dość często. Jednak od kilku lat niezmienne są zasady, dotyczące wprowadzania stałych produktów do diety niemowląt. Wymieniamy najważniejsze zasady dotyczące rozszerzania diety dziecka.

schemat-zywienia-niemowlat-8-waznych-zmian
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ty decydujesz, co i kiedy podać dziecku do jedzenia, a ono decyduje, ile zje.

Spis treści

  1. 1 Rodzic decyduje, kiedy i co zje dziecko, a dziecko decyduje, ile zje
  2. 2 Najpierw warzywa, a dopiero potem owoce w diecie niemowlaka
  3. Zobacz wideo z testowania Kaszki Nestle 5 zbóż z lipą
  4. 3 Jajko - od razu w całości
  5. 4 Mniej soków, więcej wody
  6. 5 Alergeny w 6. miesiącu życia
  7. 6 Suplementacja witaminy D
  8. 7 Mleko krowie w schemacie żywienia niemowląt - po roku
  9. 8 Gluten w schemacie żywienia niemowląt

Zasady rozszerzania diety zmieniają się co kilka lat. Coraz więcej badań dowodzi, że sposób odżywiania dziecka w 1. roku życia ma wpływ na jego zdrowie przez całe późniejsze życie. Podkreślając wagę tego faktu, kilka lat temu polscy eksperci ogłosili zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, uwzględniając najnowszy stan wiedzy. Obowiązują one do dziś.

To, co się nie zmienia od lat, to zalecenie karmienia piersią: przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. W tym czasie nie należy podawać żadnych innych płynów (wody, soków, mieszanek), wyjątek stanowią tylko witaminy i leki.

Gdy karmienie piersią jest niemożliwe, dziecko otrzymuje mleko modyfikowane. takie maluszki mogą mieć rozszerzaną dietę nieco wcześniej, bo już po ukończeniu 4. miesiąca życia.

A co dalej? Oto najważniejsze zmiany i nowości w schemacie żywienia niemowląt.

1 Rodzic decyduje, kiedy i co zje dziecko, a dziecko decyduje, ile zje

Zostało to wyraźnie podkreślone: przy rozszerzaniu diety nie jest ważne, ile dziecko zje – ważniejsze, aby posiłek podawać mu codziennie. Rodzic powinien akceptować zarówno mniejsze, jak i większe spożycie posiłku. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia!

2 Najpierw warzywa, a dopiero potem owoce w diecie niemowlaka

Maluchom trudniej zaakceptować smak warzyw niż słodkich owoców, dlatego to warzywa należy wprowadzać do diety najpierw, (bo gdy dziecko spróbuje owoców, nie będzie chciało warzyw).

Jako pierwsze warzywa polecane są: marchew, brokuły, zielony groszek. Owoce (jabłka, banany) należy wprowadzać dopiero po ok. 2 tygodniach podawania warzyw.

Wprowadzamy je zawsze pojedynczo, nie mieszamy smaków – nowy produkt podajemy w odstępie 4–6 dni.

Zobacz wideo z testowania Kaszki Nestle 5 zbóż z lipą

3 Jajko - od razu w całości

Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero po kilku miesiącach – białka. Obecnie nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzanie całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i z rodzin obciążonych ryzykiem alergii. Maluchowi nie wolno podawać jaja surowego.

4 Mniej soków, więcej wody

Podawanie dzieciom słodzonych soków owocowych to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych błędów. Specjaliści chcą wydać temu zdecydowaną walkę. Podkreślają, że pragnienie ma gasić woda, a nie sok.

Soki mogą być wprowadzane do diety najwcześniej w 5. miesiącu życia (dzieci karmione sztucznie) lub w 7. miesiącu życia (dzieci karmione piersią). W ciągu doby maluch nie powinien wypijać więcej niż 150 ml soku (porcja liczona razem z ilością zjedzonych owoców).

Należy unikać podawania soku przed snem, w nocy i między posiłkami. Musi to być sok w 100 proc. przecierowy, bez dodatku cukru. Soki podajemy łyżeczką, a nie przez smoczek!

Czytaj: Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

5 Alergeny w 6. miesiącu życia

Produkty potencjalnie alergizujące (jaja, ryby, truskawki) wprowadzamy w 6.–7. miesiącu życia. Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma uzasadnienia opóźnione wprowadzenie tych pokarmów.

Wczesne podawanie ryb sprzyja rozwojowi tolerancji immunologicznej i zmniejsza ryzyko alergii. Alergeny trzeba wprowadzać stopniowo, w niewielkich ilościach, obserwując reakcję organizmu dziecka.

Czytaj: Alergia pokarmowa u dzieci. Przyczyny, objawy i zapobieganie uczuleniom pokarmowym

6 Suplementacja witaminy D

Wszystkie niemowlęta już od pierwszych dni życia powinny otrzymywać witaminę D – bez względu na sposób żywienia. Przez pierwsze pół roku w dawce 400 IU dziennie, a w następnych 6 miesiącach: 400–600 IU dziennie, w zależności od spożycia tej witaminy w diecie dziecka.

7 Mleko krowie w schemacie żywienia niemowląt - po roku

Nie należy stosować mleka krowiego jako głównego napoju przed ukończeniem 1. roku życia, a później jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 500 ml. Maluchom podajemy mleko pełne.

8 Gluten w schemacie żywienia niemowląt

Należy unikać zarówno zbyt wczesnego (przed 4. miesiącem życia), jak i późnego (po 7. miesiącu) wprowadzania glutenu. Podajemy 1/2 łyżeczki kaszki zbożowej jeszcze w okresie karmienia piersią (6. miesiąc) – nie jest to sprzeczne z zasadą wyłącznego karmienia piersią.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza