Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

2019-12-18 14:20

Schemat żywienia niemowląt to zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, stworzone przez specjalistów specjalnie dla młodych rodziców. Po to, by wiedzieli, jak najzdrowiej karmić swoje dzieci. Zapraszamy do zapoznania się ze schematem żywienia niemowląt i włączenia wytycznych do jadłospisu dziecka.

Schemat żywienia niemowląt
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zapoznaj się ze schematem żywienia niemowląt.

Schemat żywienia niemowląt na pewno przyda ci się podczas wprowadzania nowych punktów w menu twojego dziecka. Zalecenia specjalistów w zakresie żywienia najmłodszych dzieci okażą się przydatne i pomogą im zdrowo rosnąć.

Pamiętaj jednak, że, jak sami autorzy podkreślają, to rodzic lub opiekun dziecka decyduje, co ono je i jak i kiedy jedzenie zostaje mu podane. Samo niemowlę natomiast postanawia, czy zje dany posiłek i ile zje.

Dlatego nie martw się, jeśli twoje dziecko nie wybierze dokładnie takiej porcji, jaka jest zalecana w schemacie i wcześniej bądź później niż on przewiduje zasmakuje w konkretnych produktach. Zobacz, jak wygląda nowy schemat żywienia niemowląt.

Spis treści:

  1. Karmienie piersią a schemat żywienia niemowląt
  2. Karmienie mlekiem sztucznym
  3. Pokarmy uzupełniające w schemacie żywienia niemowląt
  4. Częstość posiłków i wielkość porcji
  5. Różna konsystencja pokarmów a rozszerzanie diety
  6. Jak wprowadzać produkty według schematu żywienia niemowląt?

Karmienie piersią a schemat żywienia niemowląt

Karmienie piersią stanowi podstawę żywienia niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia, minimum do 4. miesiąca. Oznacza to, że w tym czasie dziecko nie powinno przyjmować żadnych innych pokarmów, nie należy mu podawać innych płynów: wody, soków.

Wyjątek stanowią witaminy i leki. Warto dodać, że zalecenie odnosi się do całej populacji, ale należy je dostosowywać do konkretnej sytuacji. U niemowląt z dużym zapotrzebowaniem na żelazo można wprowadzić inne pokarmy przed 6. miesiącem życia.

Kiedy zakończyć karmienie piersią? Eksperci ustalili, że po 12. miesiącu życia dziecka karmienie można kontynuować, jeśli taka jest wola matki i dziecka. Wskazane jest jednak uzupełnianie diety innymi składnikami.

W schemacie żywienia niemowląt znajdziemy również informację, że przeciwskazaniami do karmienia piersią są: czynna i nieleczona gruźlica, zakażenie HIV, zakażenie HTLV-1 i HTLV-2 oraz konieczność leczenia matki wybranymi lekami.

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Sprawdź, jak rozszerzać dietę niemowlęcia

Pobierz schemat żywienia niemowląt w pliku pdf

Karmienie mlekiem sztucznym

Nie każda mam chce lub może karmić piersią. Autorzy schematu żywienia niemowląt zaznaczają, że skład preparatów do początkowego żywienia niemowląt w całości zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowląt w tym okresie życia i uwzględnia ich specyficzne potrzeby.

Produkty, które zastępują mleko matki wytwarzane są z białek mleka krowiego, poddawanego niezbędnym zmianom jakościowym i ilościowym.

Mogą być również wytwarzane z hydrolizatów białka lub izolatów białka sojowego. Wzorem przy tworzeniu mleka sztucznego jest mleko kobiece. Producenci starają się, by jego skład był podobny właśnie do mleka matki i aby tempo wzrastania oraz wskaźniki przemiany materii u dzieci karmionych sztucznie były maksymalnie zbliżone do tych, które obserwuje się u niemowląt karmionych wyłącznie piersią.

Eksperci tworzący schemat żywienia niemowląt podkreślają, że również mleko sztuczne, które nie jest mlekiem początkowym i które stosuje się w późniejszym żywieniu niemowląt, spełnia wszelkie niezbędne normy, a wymagania co do stopnia jego modyfikacji są znacznie mniejsze niż w przypadku tych na początku karmienia. Preparaty stosowane po mleku początkowym należy, podobnie jak w przypadku karmienia piersią, uzupełniać innymi produktami.

Pokarmy uzupełniające w schemacie żywienia niemowląt

Kiedy wprowadzić do menu dziecka produkty inne niż mleko? Przyjmuje się, że po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym właśnie okresie niemowlę dojrzewa już do przyjmowania pokarmów stałych.

W tym czasie zanika również odruch usuwania z buzi ciał obcych, który jest właściwy dla niemowlęctwa i okresu wczesnoniemowlęcego. Rośnie także zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze, których w mleku matki nie ma.

Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko kobiece tak, by pod koniec 12. miesiąca życia niemowlę otrzymywało jedynie 2-3 posiłki mleczne w ciągu dnia. Autorzy schematu żywienia niemowląt zalecają, by nie wprowadzać kilku nowych produktów w jednym czasie i obserwować reakcję dziecka na każdy z nich, karmiąc go 3-4 łyżeczkami.

Czytaj: Jakie składniki pokarmowe wspomagają pracę mózgu dziecka>>

Częstość posiłków i wielkość porcji

Jak wspomniano, autorzy zaznaczają, że do rodzica należy wybór tego, co i kiedy ma jeść dziecko, ono natomiast decyduje, ile zje. Trochę mniejsze i większe spożycie pokarmu niż zalecane należy więc po prostu zaakceptować.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dziecko częściowo karmione piersią, które ma 6-8 miesięcy powinno spożywać 2-3 posiłki uzupełniające, a niemowlę, które ma od 9 do 24 miesięcy - 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski.

Przekąski są spożywane między posiłkami i dobrze, by były wygodne i łatwe do podania, np. jako cząstka owocu czy kawałek chleba. Natomiast dzieci, które są karmione sztucznie powinny spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia i 1-2 przekąski.

Różna konsystencja pokarmów a rozszerzanie diety

Wiele mam zastanawia się, kiedy można wprowadzić do diety dziecka produkty w formie innej niż płynna. Dziecko w ciągu 1. roku życia rozwija umiejętność gryzienia i żucia. Schemat żywienie niemowląt zaznacza, że pokarmy stałe należy wprowadzać między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Nie ma konkretnych danych dotyczących kolejności i rodzaju wprowadzanych konsystencji.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że dziecko w wieku 6-8 miesięcy powinno otrzymywać dokładnie rozdrobnione produkty: owsiankę, gęstą kaszę, a następnie: różne papki, purée z grudkami.

Dziecko w wieku od 9 do 11 miesięcy może jeść drobno posiekane lub rozdrobnione pokarmy oraz miękkie produkty podawane do rączki. Natomiast niemowlę od roku do 23 miesięcy może już spożywać produkty z rodzinnego stołu, posiekane lub rozdrobnione w miarę potrzeby.

Czytaj: Siedem najczęstszych błędów popełnianych przy rozszerzaniu diety niemowlaka>>

Jak wprowadzać produkty według schematu żywienia niemowląt?

Jak wprowadzanie konkretnych produktów do diety dziecka reguluje schemat żywienia niemowląt ?

  • Jajko: można je podawać w tym samym czasie, co inne produkty uzupełniające; często krążąca teoria, że dziecko najpierw może jeść żółtko, a później białko, nie ma potwierdzenia - od razu można podawać całe jajko, byle nie w postaci surowej
  • Sól i cukier: w diecie niemowlęcia powinno się unikać soli i cukru; nie dodawać cukru do herbaty i wody, nie karmić dziecka zupami w proszku czy solonym mięsem
  • Miód: zawiera składniki wywołujące botulizm dziecięcy, więc nie należy go podawać dzieciom do 12. miesiąca życia
  • Woda: najlepsza dla niemowlęcia jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna, przyzwyczajanie dziecka do picia wody zamiast soków może pomóc mu uniknąć otyłości w przyszłości
  • Soki: należy unikać podawania soków dzieciom do 12. miesiąca życia, ponieważ nie służą one zaspokajaniu ich pragnienia; soki u niemowląt karmionych piersią można wprowadzać nie wcześniej niż w 7. miesiącu życia, a u niemowląt karmionych butelką - po 4. miesiącu życia; soki najlepiej podawać łyżeczką i unikać karmienia nimi dzieci przed snem i w nocy
  • Mięso: zawiera między innymi żelazo, cynk, pełnowartościowe białko, więc powinno być wcześnie wprowadzonym produktem uzupełniającym w diecie dziecka; na początku warto podawać dziecku drób, później np. mięso królicze. Najpierw podajemy ok. 10 g gotowanego mięsa dodawanego do przecieru jarzynowego, by osiągnąć porcję 20 g pod koniec 12. miesiąca życia
  • Ryby: spożywanie tłustych ryb morskich 1-2 razy tygodniowo zapewnia właściwe pokrycie zapotrzebowania na DHA, zalecane jest podawanie śledzi, szprota, łososia, a zdecydowanie zabronione karmienie niemowląt rybami drapieżnymi: tuńczykiem, miecznikiem, makrelą królewską
  • Gluten - nowe zalecenia mówią, aby wprowadzać go do diety dziecka po ukończeniu 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia, jednocześnie obserwując reakcję dziecka.

Zapraszamy również do odwiedzenia wątku o rozszerzeniu diety niemowlaka na forum Mjakmama24.pl. Na pewno znajdziesz tam cenne wskazówki od innych mam>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza