Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by karmić jak najdłużej

2016-06-21 18:48

Jak zwiększyć laktację? Większość mam chce karmić piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka. Co zrobić, by ten plan się powiódł i jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami? Zobacz, jak zwiększyć laktację!

karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Problemy z laktacją: jeśli z całej piersi lub jakieś częsci nie wypływa mleko jest to zastój pokarmu.

Spis treści

  1. Co jeść, żeby karmić piersią jak najdłużej? WIDEO
  2. Jak zwiększyć laktację? Chcieć to móc
  3. Jak zwiększyć laktację? Najtrudniej jest na początku
  4. Jak zwiększyć laktację? Poznaj podstawowe zasady
  5. Jak zwiększyć laktację? Pij dużo wody
  6. Jak zwiększyć laktację? Dbaj o piersi
  7. Jak zwiększyć laktację? Stosuj preparaty apteczne
  8. Jak zwiększyć laktację? Nie podawaj butelki i smoczka
  9. Jak zwiększyć laktację? Karm z obu piersi równomiernie

Karmienie naturalne ma same zalety i jest korzystne przede wszystkim dla dziecka, ale także dla mamy. Dlatego większość kobiet chce podawać pierś. Niestety, czasami dobre chęci nie wystarczą. Gdy pojawiają się kłopoty z laktacją, a niemowlę płacze z głodu, załamujemy się i biegniemy do sklepu po mleko modyfikowane. W bardzo rzadkich sytuacjach to rzeczywiście jedyne rozwiązanie, ale najczęściej – chwilowy problem, któremu da się zapobiec. Oto kilka rad, jak zwiększyć laktację i efektywnie i jak zapobiegać kłopotom z produkcją pokarmu.

Czytaj także: >> Jak dbać o piersi podczas karmienia piersią? Higiena podczas laktacji >>

Co jeść, żeby karmić piersią jak najdłużej? WIDEO

7 składników zwiększających laktację

Jak zwiększyć laktację? Chcieć to móc

Jak zwiększyć laktację? Jeśli od początku nastawisz się pozytywnie i będziesz chciała karmić naturalnie – na pewno ci się to uda! Jeśli natomiast z góry założysz, że nie dasz rady – jesteś skazana na porażkę. Każda kobieta potrafi karmić piersią i organizm każdej z nas ma zdolność produkcji pokarmu. Ani rozmiar biustu, ani inne cechy nie mają na to żadnego wpływu. Ważne tylko, by być cierpliwą i nie zniechęcać się trudnościami, które mogą się pojawić w pierwszych dniach po porodzie. Pamiętaj też, by się nie denerwować nieudanymi próbami, bo stres ma ogromne znaczenie dla laktacji: wypływanie pokarmu jest zależne od produkcji oksytocyny, a jej ilość zależy od twojego nastroju. Aby karmić, musisz być zrelaksowana i wypoczęta – nie jest to łatwe, dlatego skup się wyłącznie na karmieniu i nie przejmuj niczym innym.

Czytaj także: >> Karmienie piersią: 18 cennych porad i informacji >>

Okres a karmienie piersią

Jak zwiększyć laktację? Najtrudniej jest na początku

Pierwsze nieudane próby przystawienia do piersi wynikają zwykle z braku waszych umiejętności. Noworodek musi nauczyć się ssania, a ty – najlepszych metod przystawiania do piersi. To ważne, bo zła technika karmienia skutkuje poranionymi brodawkami, a przede wszystkim – krzykiem głodnego maleństwa! Pamiętaj, że maluszek powinien być zwrócony do ciebie brzuszkiem (a nie bokiem) i obejmować swoimi ustami całą brodawkę piersiową wraz z otoczką, a nie tylko samą jej końcówkę. Jeśli nie wiesz, jak przystawić dziecko do piersi, poproś o pomoc położną w szpitalu albo położną środowiskową, która przyjdzie cię odwiedzić w domu kilka dni po porodzie. Jak zwiększyć laktację? Możesz również wybrać się do poradni laktacyjnej. Zwykle porady są płatne, ale warto z nich skorzystać.

Jak zwiększyć laktację? Poznaj podstawowe zasady

Jeśli już nauczysz się prawidłowo przystawiać niemowlaka do piersi i zaczniecie ze sobą współpracować, możesz zacząć myśleć o tym, co zrobić, by twoja laktacja była długa i udana. Istnieje kilka warunków, które powinnaś spełnić, by dziecko mogło korzystać z twojego bezcennego pokarmu przynajmniej przez pierwsze pół roku swojego życia. w Karm regularnie i na żądanie Aby organizm kobiety produkował pokarm, potrzebny jest hormon prolaktyna, wydzielany podczas ssania piersi przez maleństwo, dlatego karm regularnie i często. Im więcej mleka dziecko wypija, tym więcej pokarmu produkują twoje piersi. Noworodki jedzą zazwyczaj nieregularnie: mogą ssać co 3–4 godziny, a mogą też nieustannie „wisieć” przy piersi. Nie martw się więc i nie ograniczaj podawania piersi. Nie ma czegoś takiego jak odpowiedni okres między karmieniami, dlatego podawaj pierś na żądanie. Z czasem (w 4.–6. tygodniu życia) rytm posiłków dziecka ustabilizuje się do 8–10 karmień na dobę.

Czytaj także: >> Problemy laktacyjne: zastoje pokarmu, nawał, pękające brodawki [PORADNIK] >>

Jak zwiększyć laktację? Pij dużo wody

Woda to główny składnik matczynego mleka. Kobiety podczas laktacji powinny przyjmować o około 800 ml płynów więcej niż zwykle (norma dla dorosłej kobiety wynosi 1,5–2 l). Najlepsza do picia jest niegazowana woda mineralna, ale możesz również pić herbaty owocowe i ziołowe, soki, kompoty czy kawę zbożową. Jak zwiększyć laktację? Unikaj kawy naturalnej i słodkich napojów gazowanych, ponieważ nie służą ani tobie, ani dziecku.

Jak zwiększyć laktację? Dbaj o piersi

Początkom karmienia mogą towarzyszyć typowe problemy, takie jak nawał, popękane brodawki, zastoje pokarmu czy zapalenie piersi. Ważne, by szybko na nie reagować, gdyż mogą utrudniać karmienie (o rankach na brodawkach piszemy w artykule o higienie piersi). Nie lekceważ żadnych objawów i pamiętaj, że dolegliwości związane z laktacją nie są powodem do przerwania karmienia. Przeciwnie – nawał pokarmu najlepiej usunąć, przystawiając maluszka jak najczęściej. Podobnie jest z zapaleniem piersi, które – choć wymaga konsultacji lekarza i podania antybiotyku – nie jest przeciwwskazaniem do karmienia: bakterie w pokarmie są nieaktywne dzięki przeciwciałom.

Jak zwiększyć laktację? Stosuj preparaty apteczne

Kiedyś mówiło się, że dobrym sposobem na pobudzenie laktacji jest picie bawarki, czyli herbaty z mlekiem. To mit. Działanie mlekopędne wykazuje natomiast słód jęczmienny – źródło polisacharydu beta-glukanu, który uczestniczy w procesach metabolicznych związanych z produkcją mleka. Znajdziesz go w specjalnych preparatach wspomagających laktację, dostępnych w aptekach.

Czytaj także: >> Hartowanie brodawek przed karmieniem piersią to mit? >>

Jak zwiększyć laktację? Nie podawaj butelki i smoczka

Przez pierwsze tygodnie po porodzie nie podawaj dziecku smoczka, by zaspokajało potrzebę ssania, korzystając z twojej piersi, i w ten sposób pobudzało raczkującą jeszcze laktację. Gdy nauczy się już prawidłowo ssać, a twoja laktacja się ustabilizuje, możesz zacząć używać uspokajacza. Nie podawaj też dziecku butelki. Płyn przez smoczek wypływa łatwiej niż z piersi, więc malec może się rozleniwić. Na szczęście nie ma potrzeby, by w pierwszych miesiącach życia podawać maluchowi coś więcej niż pierś. Jeśli niemowlę wypróżnia się regularnie (moczy od 6 do 8 pieluszek na dobę), przybiera na wadze (100–200 g tygodniowo w pierwszym miesiącu życia, potem 500–1000 g na miesiąc) – nie musisz dokarmiać go mlekiem modyfikowanym. Jak zwiększyć laktację? Nie podawaj też wody, nawet podczas upałów, bo twój pokarm zaspokaja jego pragnienie.

Jak zwiększyć laktację? Karm z obu piersi równomiernie

Podawaj dziecku obie piersi, na zmianę, tak aby obie produkowały taką samą ilość pokarmu. Jeśli zrezygnujesz z podawania jednej z nich (z powodu twojej wygody lub kaprysu malca – czasem dzieci wolą ssać z jednej strony), zahamujesz laktację w „nieużywanej” piersi. Możesz podawać obie piersi podczas jednego karmienia lub zmieniać je przy kolejnych posiłkach. Aby nie zapomnieć, z której piersi karmiłaś ostatnio, możesz użyć sposobu: zakładaj zawsze bransoletkę na prawą rękę, jeśli niemowlak ssał z prawej strony, a na lewą – jeśli z lewej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza