Witamina D3 dla niemowląt: do kiedy i w jakich dawkach podawać ją dziecku?

2020-06-30 14:31 Katarzyna Hubicz
Kurs podawania leków - jak podawać lekarstwa niemowlęciu?
Autor: _photos.com|photos.com Kurs podawania leków - jak podawać lekarstwa niemowlęciu?

Niemowlęta muszą dostawać witaminę D3, także latem. Przeczytaj albo posłuchaj, w jakich dawkach podawać niemowlęciu witaminę D, jak często, w jakiej formie. Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące dawkowania witaminy D3 dla niemowląt.

Posłuchaj, do kiedy i w jakich dawkach podawać dziecku witaminę D3. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Witamina D dla niemowlaka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Bez jej udziału organizm nie przyswaja wapnia, który jest wydalany wraz z moczem. U małych dzieci może to prowadzić do krzywicy.

Zbyt mała jej ilość może sprawić, że mleczaki będą się wyrzynały już popsute. Witamina D działa również korzystnie na system nerwowy i na słuch, łagodzi stany zapalne skóry i podnosi odporność. Najnowsze badania wykazały jednak, że polskie dzieci mają jej o wiele za mało. Dowiedz się, do kiedy podawać dziecku witaminę D i w jakich dawkach?

Spis treści

  1. Czy każde dziecko musi dostawać D3?
  2. Czy latem trzeba dawać niemowlęciu witaminę D3?
  3. Dawkowanie witamina D3 dla niemowląt:
  4. Do kiedy podawać dziecku witaminę D3?
  5. Jak podawać niemowlęciu witaminę D3?
  6. Jakie są objawy niedoboru witaminy D3?

Czy każde dziecko musi dostawać D3?

Tak, bo ludzki organizm wytwarza bardzo niewiele tej witaminy. Nawet dzieci karmione piersią wymagają suplementacji w dawce 400 IU/dobę, bo mleko mamy nie zawiera tej witaminy. Witamina D jest syntetyzowana w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych, ale w naszym klimacie nie ma ich zbyt wiele. 

W Polsce najwięcej witaminy D organizm syntetyzuje od maja do września, pod warunkiem, że w tych miesiącach dziecko przebywa dużo na dworze pomiędzy godziną 10:00 a 15:00, gdy nie ma zachmurzenia.

Aby przyswoić dzienną dawkę dobową witaminy D (około 2000–4000 IU/dobę) dorosły człowiek powinien przebywać na słońcu w kostiumie i bez kremów z filtrem przez 15 minut dziennie.

Czy latem trzeba dawać niemowlęciu witaminę D3?

Tak, niemowlętom podaje się tę witaminę również latem, bez względu na to, ile czasu maluszek spędza na dworze i jak jest wtedy ubrany.

Dawkowanie witamina D3 dla niemowląt:

WIEK /WAGA DZIECKA DAWKA DOBOWA UWAGI
wcześniaki 400-800 IU Suplementacja w zalecanej dawce do chwili osiągnięcia wieku korygowanego, następnie suplementacja jak u zdrowych niemowląt.
zdrowe niemowlęta 0-6 miesięcy 400 IU Witaminę D należy podawać od urodzenia, niezależnie od sposobu żywienia.
zdrowe niemowlęta 6-12 miesięcy 400-600 IU W drugim półroczu życia dawka witaminy D zależy od ilości spożycia witaminy z mlekiem modyfikowanym i innymi produktami. Trzeba to podliczyć (najlepiej wspólnie z lekarzem), a resztę zapotrzebowania uzupełnić za pomocą suplementu. Nie jest to konieczne wówczas, jeśli dziecko nadal pije mleko modyfikowane w ilości większej niż 700 ml na dobę.
dzieci w wieku powyżej roku 600-1000 IU Dawka ta zalecana jest w okresie od września do kwietnia. W miesiącach letnich witaminę D należy podawać, jeśli dziecko zbyt mało czasu spędza na dworze.
dzieci z nadwagą lub otyłe 1600-4000 IU Zapotrzebowanie na witaminę D oblicza się, biorąc pod uwagę masę ciała. Dzieci z nadwagą lub otyłością potrzebują jej więcej, a dawka zależy od tego, ile konkretnie ważą. Witaminę D trzeba podawać od września do kwietnia lub - jeśli dziecko przebywa głównie w pomieszczeniach - przez cały rok.

Sprawdź też: Witamina D3 w ciąży. Dlaczego należy suplementować witaminę D w ciąży?

Witamina D3 dawkowanie dla dzieci [NOWE ZALECENIA]

Do kiedy podawać dziecku witaminę D3?

Eksperci zalecają, by – ze względu na duże niedobory – profilaktycznie podawać tę witaminę nie tylko niemowlętom, lecz także dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym. Powinni ją również przyjmować dorośli, w tym zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące.

Jak podawać niemowlęciu witaminę D3?

Ilość witaminy zaleconą przez lekarza najlepiej zapuścić maluszkowi bezpośrednio na język, uważając, by kropelka nie wpadła mu do gardła (dziecko może się zakrztusić). Lekarze nie zalecają natomiast wlewania jej do butelki z mlekiem ani podawania na łyżeczce wraz z niewielką ilością mleka.

Witamina D dla niemowlaka przyczepia się bowiem do ścianek butelki i do łyżeczki, nie ma więc gwarancji, że dziecko dostanie całą zalecaną przez lekarza dawkę.

Czytaj też: Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3?

Może występować rozmiękanie kości czaszki, przez co główka jest nadmiernie płaska z tyłu, a na czole mogą się pojawić wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się zrastanie ciemiączka. Na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. żabi brzuszek (gdy leży, brzuch rozlewa się na boki). Może się też zrobić nerwowe.

Podawanie preparatów z witaminą D i DHA od urodzenia jest więc ważne, gdyż wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Eliza Rydz
|

Ważne żeby zadbać o dzieci od początku, one są najbardziej narażone na niedobory, a w zasadzie na ich efekty, krzywica może się odbić na całe życie..rodzice często się orientują zbyt późno, miałam w rodzinie taki przypadek, więc jak sama zostałam mamą byłam bardzo wrażliwa na tym punkcie.Na szczęście nie dotknęło to mojego dziecka, ale profilaktycznie podaję na stałe witaminę d, i nawet w okresie letnim nie przerywam, bo w naszym klimacie przedawkowanie raczej nie grozi, a przynajmniej śpię spokojnie.

Karol Drożdżewski
|

czytałem że z tym niedoborem witaminy to poważna sprawa, ponad 90% ma z tym problem i nawet o tym nie wie bo się nie przepadało. Sam też unikałem lekarza, nie jadłem za zdrowo i non stop pracowałem w biurze, jednak gdy w końcu się przepadałem wyszło że należę do tej grupy 90% Polaków, teraz staram się trzymać dietę i brać wiatminę D, mam nadzieję że kolejne badania wykluczą mnie już z tej niechcianej grupy :)