Jak zakończyć KARMIENIE PIERSIĄ?

2013-04-25 16:30

Jak zakończyć karmienie piersią? Dla większości karmiących mam zakończenie karmienia piersią należy do trudniejszych momentów macierzyństwa. Niestety, wszystko, co dobre, musi się kiedyś skończyć! Jedne mamy na zakończenie karmienia piersią decydują się, gdy malec ukończy pół roku życia, inne starają się karmić rok, a nawet dłużej. Jak odzwyczaić dziecko od ssania piersi i bezproblemowo przejść na karmienie butelką?

jak zakonczyc karmienie piersia odzwyczajanie dziecka od ssania piersi
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak zakończyć karmienie piersią – praktyczne rady
  2. Kiedy nie chcesz karmić piersią

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlaka – pediatrzy zalecają kobietom, by karmiły swoje dzieci przynajmniej do 6. miesiąca, a jeśli to możliwe, nawet dłużej, do drugiego roku życia. Ale przychodzi taki moment, gdy mama chce odstawić dziecko od piersi. Czasem zakończenie karmienia piersią jest koniecznością, bo matka np. musi przyjmować leki, które uniemożliwiają jej karmienie naturalne lub jest zmuszona na dłużej rozstać się z dzieckiem (kilkudniowy wyjazd bez dziecka, pobyt w szpitalu, powrót do pracy po urlopie macierzyńskim), albo z niewiadomych powodów traci pokarm. Bez względu na przyczynę, dla której mama chce zakończyć karmienie piersią, warto by się do tego dobrze przygotowała. Dzięki temu zarówno ona, jak i dziecko w miarę spokojnie przetrwają ten trudny dla nich czas.

Jak zakończyć karmienie piersią – praktyczne rady

Są dzieci, które same dojrzewają do rozstania z mlekiem mamy, jednak większość niemowlaków buntuje się i złości podczas odstawiania od piersi. Co powinnaś zrobić, by odzwyczaić dziecko od ssania piersi? Przede wszystkim gdy zdecydujesz się już na zakończenie karmienia, powinnaś stopniowo zmniejszać liczbę przystawień do piersi i zastępować je – stosownie do wieku dziecka – mlekiem modyfikowanym lub pokarmami przygotowanymi specjalnie dla niemowląt. Nie powinnaś się złościć, gdy widzisz, że malec krzyczy i rozpaczliwie protestuje. Pamiętaj, że ssanie piersi zaspokaja jego potrzeby fizjologiczne, ale także psychologiczną potrzebę bliskości. Gdy dziecko będzie płakać, podawaj mu często wodę lub specjalną herbatkę dla niemowląt do picia i kup – zapobiegawczo – smoczek-gryzaczek. Może się przydać, gdy zobaczysz, że dziecko ssie paluszek albo rożek kołderki. Zakończenie karmienia piersią warto zaplanować na weekend – wtedy do opieki nad dzieckiem możesz zaangażować domowników. Umów się z partnerem, by to on wstawał do płaczącego dziecka w nocy. Gdy malec bardzo natarczywie będzie się domagał piersi, postaraj się odciągnąć jego uwagę - poczytaj mu książeczkę, wyjdź na spacer, lub zajmij go zabawą albo ciekawym zajęciem.Pamiętaj, że mimo zakończenia karmienia piersi będą nadal produkować pokarm. Laktacja stopniowo zaniknie, ale nie stanie się to z dnia na dzień – zwykle trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Dlatego koniecznie musisz też zadbać o swoje piersi – jeśli masz bardzo dużo mleka, możesz odciągnąć jego nadmiar. By zahamować laktację, pij napar z szałwii. Jeśli napięte piersi będą boleć,  możesz stosować na nie okłady z liści kapusty, a także delikatny masaż ciepłym strumieniem wody z prysznica.

Kiedy nie chcesz karmić piersią

Karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla małego człowieka. Są jednak kobiety, które z różnych przyczyn nie chcą, lub nie mogą karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta co zrobić w takim przypadku, jak dbać o piersi pełne mleka, jak zahamować laktację i jak w takim razie nakarmić dziecko. Dowiesz się również czy wczesne hamowanie laktacji może być szkodliwe dla zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza