Jak robić okłady z liści kapusty?

2019-12-20 14:44
Jak robić okłady z liści kapusty?
Autor: Getty Images

Okłady z kapusty to stara ludowa metoda leczenia obolałych stawów. Stosuje się je również w wypadku bólu i obrzmienia piersi w okresie karmienia noworodka. Czy okłady z kapusty naprawdę pomagają?

Wiele osób cierpiących na choroby reumatyczne i związane z tym bolesne zapalne obrzęki stawów twierdzi, że okłady z kapusty pomagają zmniejszyć ból i zredukować dawki przyjmowanych leków przeciwzapalnych.

Dobrą opinię o okładach z kapusty można też usłyszeć od młodych matek, które zwłaszcza na początku karmienia dziecka mają problemy z obrzękiem piersi i utrudnioną laktacją. Bywają jednak też opinie przeciwne: że okłady wcale nie pomogły. W każdym razie prawidłowo wykonane okłady nie zaszkodzą, więc czemu ich nie wypróbować?

Trzeba natomiast podkreślić, że okładami z kapusty można leczenie konwencjonalne (zalecone przez lekarza) wspomagać, ale go nie zastępować.

Przeczytaj: Zastój pokarmu w piersiach - co robić gdy do niego dojdzie?

Jak wykonać okład z kapusty?

Kupujemy białą kapustę i od główki odrywamy liście. Wewnętrzną (zagłębioną) stronę liścia trzeba delikatnie stłuc łyżką albo małym młotkiem, tak żeby go nie przedziurawić, ale żeby liść „puścił” sok. Można też odkroić największe zgrubienia.

Tak przygotowany liść należy przyłożyć stłuczoną stroną do czystej i suchej skóry w bolącym miejscu. Okład owijamy bandażem. Lepiej go nie zakrywać folią, żeby nie spowodować odparzenia (chyba że nie będziemy go nosić dłużej niż 30 minut, wówczas opatrunek foliowy chroniący przed przemakaniem nie powinien wyrządzić szkód; okładów stosowanych na noc, więc na pewno na dłużej niż kilka godzin, nie powinno się zakrywać folią).

Po zdjęciu okładu należy umyć skórę i wytrzeć do sucha. Okłady można stosować wielokrotnie przez wiele dni, aż do złagodzenia objawów.

Czytaj także: Nawał pokarmu. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE