Jak robić okłady z liści kapusty?

2019-12-20 14:44
Jak robić okłady z liści kapusty?
Autor: Getty Images

Okłady z kapusty to stara ludowa metoda leczenia obolałych stawów. Stosuje się je również w wypadku bólu i obrzmienia piersi w okresie karmienia noworodka. Czy okłady z kapusty naprawdę pomagają?

Wiele osób cierpiących na choroby reumatyczne i związane z tym bolesne zapalne obrzęki stawów twierdzi, że okłady z kapusty pomagają zmniejszyć ból i zredukować dawki przyjmowanych leków przeciwzapalnych.

Dobrą opinię o okładach z kapusty można też usłyszeć od młodych matek, które zwłaszcza na początku karmienia dziecka mają problemy z obrzękiem piersi i utrudnioną laktacją. Bywają jednak też opinie przeciwne: że okłady wcale nie pomogły. W każdym razie prawidłowo wykonane okłady nie zaszkodzą, więc czemu ich nie wypróbować?

Trzeba natomiast podkreślić, że okładami z kapusty można leczenie konwencjonalne (zalecone przez lekarza) wspomagać, ale go nie zastępować.

Przeczytaj: Zastój pokarmu w piersiach - co robić gdy do niego dojdzie?

Jak wykonać okład z kapusty?

Kupujemy białą kapustę i od główki odrywamy liście. Wewnętrzną (zagłębioną) stronę liścia trzeba delikatnie stłuc łyżką albo małym młotkiem, tak żeby go nie przedziurawić, ale żeby liść „puścił” sok. Można też odkroić największe zgrubienia.

Tak przygotowany liść należy przyłożyć stłuczoną stroną do czystej i suchej skóry w bolącym miejscu. Okład owijamy bandażem. Lepiej go nie zakrywać folią, żeby nie spowodować odparzenia (chyba że nie będziemy go nosić dłużej niż 30 minut, wówczas opatrunek foliowy chroniący przed przemakaniem nie powinien wyrządzić szkód; okładów stosowanych na noc, więc na pewno na dłużej niż kilka godzin, nie powinno się zakrywać folią).

Po zdjęciu okładu należy umyć skórę i wytrzeć do sucha. Okłady można stosować wielokrotnie przez wiele dni, aż do złagodzenia objawów.

Czytaj także: Nawał pokarmu. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Nawał pokarmu

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza