Nie karmię piersią. Czy muszę znosić terror laktacyjny?

2021-10-13 12:10

Wybór rodzaju karmienia zawsze wzbudza ogromne emocje. Pod niemal każdym artykułem na temat naturalnego karmienia rozwija się dyskusja, w której zwykle są dwie strony. Kobiety, które nie karmią piersią, często mają poczucie winy, gdy otoczenie tego nie akceptuje, a one same także mają poczucie, że nie poradziły sobie jako matki. Nazywają to „terrorem laktacyjnym”.

Czy terror laktacyjny faktycznie istnieje?
Autor: Getty images Czy terror laktacyjny faktycznie istnieje?

Spis treści

  1. Laktoterror - o co chodzi?
  2. Seks z brzuszkiem
  3. Jakie pieluchy są najlepsze?

Laktoterror - o co chodzi?

Karmię butelką – czy jestem wyrodną matką? – pytają kobiety, które z jakichś względów nie chcą lub nie mogą karmić piersią. Zewsząd słyszą – od lekarzy, położnych, krewnych – że karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka. Czytają o tym w poradnikach dla młodych mam, a nawet... na opakowaniach mieszanek mlecznych.

Jeśli mają problem z karmieniem piersią, mimo ponawianych prób nie są w stanie karmić albo też karmić piersią nie mogą, np. z powodu leczenia szkodliwymi dla dziecka farmaceutykami, rodzi się w nich poczucie winy.

Tym bardziej, jeśli napotykają nieprzychylne komentarze otoczenia: Jak to, nie karmisz piersią? Robisz krzywdę dziecku! Jedne się buntują, inne mają wyrzuty sumienia. A ty jak uważasz? Czy rezygnacja z karmienia piersią to osobista decyzja matki, czy w ogóle powinna być przedmiotem oceny?

Czytaj też: Mleko modyfikowane - czym tak naprawdę jest i jak powstaje?

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Seks z brzuszkiem

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wcale nie trzeba się go wyrzekać.  Ale sprawa współżycia podczas ciąży wcale nie jest taka prosta. Przyjęło się, że to zwykle kobieta podczas ciąży unika seksu – a tymczasem to często jej partner ma opory przed współżyciem w czasie ciąży, bo np. obawia się, że mógłby zrobić krzywdę dziecku. 

Co robić, gdy ciężarna – co się często zdarza - właśnie wtedy ma największą ochotę na zbliżenia, a partner ich unika? Jak o tym rozmawiać? Na grupach dla mam zwykle rady sprowadzają się do tego, by założyć kuszącą bieliznę. To przecież tak nie działa.

Warto porozmawiać o tym, jaki jest powód unikania seksu w ciąży. Sprawdzić, jakie pozycje seksualne w ciąży są bezpieczne, by mieć pewność, że dziecku nie dzieje się krzywda.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Jakie pieluchy są najlepsze?

Pieluchy jednorazowe, nowoczesne wielorazówki, klasyczne pieluchy z tetry – które są najwygodniejsze, najtańsze, najbardziej praktyczne? Ile mam, tyle opinii. Dziś wcale już nie jest oczywiste, że jednorazowa pielucha to najlepsze rozwiązanie.

Jeśli oczekujesz dziecka i zastanawiasz się, jakich pieluch używać, zobacz jakie pieluchy wybrać: wielorazowe czy jednorazowe. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje wady i zalety.

Pamiętaj, że zakup pieluszek jednorazowych to nie żadne pójście na łatwiznę. Podobnie jak wybór gotowych słoiczków podczas rozszerzania diety dziecka

Zobacz: Czy każda kobieta ma instynkt macierzyński? Wywiad z psychologiem

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza