12 najczęściej pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Rozszerzanie diety, dieta niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Rozszerzanie diety niemowlaka ma wpływ na nawyki żywieniowe dziecka.

To, w którym miesiącu trzeba zacząć podawać dziecku pierwsze stałe pokarmy, podaje schemat żywienia. Mimo to rozszerzanie diety budzi wiele pytań rodziców. Jakie produkty podać pierwsze, w jakiej ilości i jak to przygotować? Oto odpowiedzi na 12 najczęstszych pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka.

Spis treści

 1. Czy rozszerzanie diety zacząć od owoców, czy od jarzyn?
 2. Z jakich warzyw najlepiej ugotować pierwszą papkę dla dziecka?
 3. Jaką konsystencję powinny mieć pierwsze zupki dla dziecka?
 4. Jak podawać zupkę dziecku, który jeszcze nie siedzi?
 5. Jak rozszerzać dietę dziecka z alergią na mleko krowie?
 6. Które owoce najpierw i w jakiej formie podawać dziecku?
 7. Ile razy w tygodniu dawać dziecku jajko?
 8. Jakie mięso trzeba wprowadzić jako pierwsze? W jakiej ilości, w jaki sposób je podawać?
 9. Czy zupkę dla niemowlęcia można przygotować na wywarze mięsnym?
 10. Czy do zupki trzeba dodać tłuszcz, a jeśli tak, to jaki?
 11. Od kiedy dziecku można podawać ryby i jak to zrobić?
 12. Czy dziecku koniecznie trzeba dawać kaszki?

Czy rozszerzanie diety zacząć od owoców, czy od jarzyn?

Najlepiej jako pierwsze podać niemowlęciu warzywa. Słodkie owoce mogą tak mu się spodobać, że nie będzie chciało spróbować papki jarzynowej, która ma nieco mniej atrakcyjny smak.

Z jakich warzyw najlepiej ugotować pierwszą papkę dla dziecka?

Nie ma żadnych sztywnych zasad, które by to określały. Warto zacząć od marchewki, ziemniaków albo dyni, gdyż rzadko uczulają. W Polsce zaczyna się zwykle od marchewki – ma ona słodkawy smak, dlatego większość dzieci chętnie ją je. Na początku powinno się raczej unikać warzyw mogących powodować wzdęcia, np. kapusty czy porów.

Jaką konsystencję powinny mieć pierwsze zupki dla dziecka?

Na początku powinny być półpłynne, tak by bez trudu spływały z łyżeczki. Dopiero po 3–4 dniach, gdy dziecko przywyknie do nowego dania i jedzenia z łyżeczki, można zrobić zupkę bardziej gęstą. Choć są też maluszki, które zdecydowanie wolą od początku "konkretne" dania, a odmawiają jedzenia czegokolwiek, co może z łyżki spłynąć na śliniaczek.

Jak podawać zupkę dziecku, który jeszcze nie siedzi?

Nawet jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki, staraj się nie dawać mu papki przez smoczek, gdyż podawanie jedzenia łyżeczką pomaga w prawidłowym kształtowaniu się zgryzu i zapobiega wadom wymowy. Dziecko ułóż sobie na kolanach – tak, by jego główka była wyżej i opierała się na twoim lewym przedramieniu.

W lewej dłoni trzymaj miseczkę z zupą, w prawej – łyżeczkę, którą będziesz karmić malca. Nie przechylaj łyżeczki, wlewając w ten sposób jedzenie do buzi dziecka. Malec sam musi nauczyć się zgarniać je wargami.

Jak rozszerzać dietę dziecka z alergią na mleko krowie?

W takim przypadku dietę najlepiej rozszerzać w porozumieniu z pediatrą, który opiekuje się dzieckiem. Istnieje bowiem ryzyko, że na niektóre z wprowadzanych produktów dziecko zareaguje alergią pokarmową. Aby menu malucha nie było zbyt monotonne, jego dietę warto wzbogacić o kleik ryżowy lub bezglutenowy preparat zbożowy. Kleik lub preparat można również dodawać do zupek jarzynowych i przecierów z owoców.

Które owoce najpierw i w jakiej formie podawać dziecku?

Najlepiej jako pierwsze wprowadzić do diety dziecka jabłka, które nie uczulają. Powinny być obrane ze skórki, starte na tarce lub starannie zmiksowane bądź też w postaci soku. Zwróć uwagę, by owoce były dojrzałe, idealnie zdrowe. Gdy skórka ma nawet niewielkie nadgnicie, wyrzuć cały owoc.

Ile razy w tygodniu dawać dziecku jajko?

Jajko podawaj w całości (ugotowane), jako dodatek do potraw (np. w zupce jarzynowej). Możesz zacząć serwować je już od 5 miesiąca życia dziecka, czyli od samego początku wprowadzanie diety kilka razy w tygodniu.

Jakie mięso trzeba wprowadzić jako pierwsze? W jakiej ilości, w jaki sposób je podawać?

Najlepszy będzie delikatny indyk, królik albo kurczak, gdyż rzadko wywołują uczulenie. Na początek wystarczy porcja 10 g (łyżeczka od herbaty) – by ją otrzymać, musisz ugotować 20 g surowego mięsa. Mięso ugotuj osobno, dodaj do ugotowanych jarzyn i zmiksuj. Kupuj mięso firm, które mają certyfikat ISO lub HACCP (informacje o tym są na stronach internetowych firm). To daje gwarancję, że producent regularnie poddaje produkty zewnętrznej kontroli.

Czy zupkę dla niemowlęcia można przygotować na wywarze mięsnym?

Przez pierwszy miesiąc nie, bo wywar ma silne właściwości alergizujące. Później, jeśli dziecko dobrze toleruje nowe dania, można mu gotować zupkę na rosole.

Czy do zupki trzeba dodać tłuszcz, a jeśli tak, to jaki?

Tak, gdyż tłuszcze są dla niemowląt bardzo ważnym źródłem energii, a także składnikiem niezbędnym do prawidłowej budowy układu nerwowego i siatkówki oka. Dzięki tłuszczom przyswajane są również niektóre witaminy, m.in. A i D. Do zupki trzeba dodać łyżeczkę masła albo oliwy z oliwek, ewentualnie bezerukowego oleju rzepakowego. Inne oleje ani margaryna nie nadają się dla niemowląt.

Od kiedy dziecku można podawać ryby i jak to zrobić?

Zgodnie z nowymi zaleceniami, można zacząć je podawać po 6. miesiącu. Warto, bo są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin A, D i E. Raz, dwa razy w tygodniu dodawane do zupki mięso możesz zastąpić gotowaną rybą – dorszem albo solą. Rybę po rozmrożeniu oczyść, usuń z niej ości i natychmiast ugotuj (wystarczy 10 minut, by była miękka). Jeszcze raz sprawdź, czy nie ma ości. Potem zmiksuj ją z warzywami.

Czy dziecku koniecznie trzeba dawać kaszki?

Na pewno warto to robić, gdyż zawierają wiele witamin, żelazo i wapń niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. By zapoznać malca z ich smakiem, na początku mieszaj kaszkę z mlekiem modyfikowanym albo swoim pokarmem. Kaszki bezglutenowe można podawać dziecku karmionemu butelką już w 5. miesiącu życia, a karmionemu naturalnie – w 7. miesiącu.

Czytaj: Mięso w diecie niemowlaka. Kiedy i w jakiej formie wprowadzić mięso do menu dziecka?

Czy niemowlak może jeść RYBY?

Wapń w diecie dziecka: co oprócz mleka?

Owoce dla niemowlaka: musy, przeciery, soki – jak podawać niemowlakowi owoce?

Rozszerzanie diety niemowlaka: marchewka w diecie dziecka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Dorkus
|

W pełni się zgadzam co do tego, że nie powinno się podawać pokarmów wcześniej niż wskazywałaby instrukcja na nich. My tak naprawdę tzw. "pierwszą łyżeczkę" ze słoiczków hipp (jabłuszko, marchewka) zaczęliśmy podawać dopiero ok. 6-go miesiąca, mimo że mogliśmy nawet od 4-go. Ale mała po prostu nie była zainteresowana, czekaliśmy też aż zacznie siadać (i wygodniej i bezpieczniej).

Beata Barteczka
|

Witam, polecam jako pomoc w rozszerzaniu diety musy w tubce Bobovita. Dostępne są w wielu smakach, dzięki czemu dziecko poznaje nowe owoce, a dzięki wygodnej formie można je podać, np na spacerze. Nam pomogły również w nauce picia ze słomki - córka chętnie ssała smaczne musy, a później przeniosła tą umiejętność na wodę w bidonie. Polecam! bez cukru.