Powiększanie biustu a karmienie piersią - czy z implantami można karmić?

2019-07-02 10:18

Powiększenie piersi wpływać może na wiele aspektów – przebycie zabiegu może poprawiać pewność siebie pacjentki czy prowadzić do zadowolenia jej partnera. Jak jednak powiększenie biustu implantami wpływa na możliwość karmienia piersią? Czy mama z implantami piersiowymi w ogóle może karmić piersią i czy jest to bezpieczne dla jej dziecka?

implanty
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Czy kobieta z implantami piersi może karmić piersią?
  2. Dlaczego piersi są powiększone w ciąży? Zobacz film
  3. Czynniki wpływające na możliwość karmienia piersią po powiększeniu biustu
  4. Czy w mleku matki mogą znajdować się substancje z implantu?
  5. Różne operacje piersi mają wpływ na karmienie naturalne
  6. Jak upewnić się, że rzeczywiście karmienie piersią po powiększeniu biustu jest możliwe i bezpieczne dla zdrowia dziecka?

Powiększenie piersi jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Decydują się na nią zarówno bardzo młode, zaledwie dwudziestokilkuletnie, pacjentki, jak i nieco starsze kobiety. Powody, dla których pacjentki powiększają biust, bywają rozmaite – część kobiet robi to z powodu swoich kompleksów, inne chciałyby zadowolić gust swojego partnera – lista potencjalnych przyczyn powiększania piersi jest bardzo długa.

Pacjentki, które planują powiększyć swój biust, nierzadko rozważają wiele różnych aspektów. Zastanawiać się mogą one np. nad tym, czy istnieje ryzyko pęknięcia wprowadzonych do ich piersi implantów, ale i mogą one analizować zgoła odmienne zagadnienie – wpływ posiadania implantów piersi na możliwość karmienia piersią. Odpowiedź na pytanie, czy po powiększeniu piersi możliwe jest karmienie naturalne, zaskoczyć może niejedną osobę.

Czy kobieta z implantami piersi może karmić piersią?

Rozważania kobiet na temat tego, czy operacji plastycznej piersi będą one mogły jeszcze karmić piersią, są całkowicie uzasadnione. W końcu karmienie naturalne jest zalecanym sposobem karmienia najmłodszych pociech zarówno przez lekarzy, jak i przez uznane na całym świecie organizacje (takie jak np. Światowa Organizacja Zdrowia). Mleko matki jest bogate we wszelkie niezbędne maluszkowi składniki i to właśnie dlatego medycy wciąż i wciąż tak nakłaniają do tego, aby świeżo upieczone mamy karmiły swoje maluchy piersią.

Wydawać by się mogło, że implanty zapewne uniemożliwiają karmienie piersią. W rzeczywistości jednak… niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że większość kobiet, które powiększa swoje piersi, będzie mogła w przyszłości karmić swoje dziecko piersią. Na taką możliwość ma jednak wpływ kilka aspektów.

Dlaczego piersi są powiększone w ciąży? Zobacz film

Z czego wynika tkliwość piersi?

Czynniki wpływające na możliwość karmienia piersią po powiększeniu biustu

Najistotniejsze w przypadku tego, czy kobieta z powiększonym biustem będzie mogła karmić piersią jest to, w jakim dokładnie miejscu zostaną wprowadzone implanty. Możliwe jest bowiem ich wprowadzenie w okolice mięśni klatki piersiowej i ta właśnie lokalizacja jest najkorzystniejsza dla możliwości przyszłego karmienia malucha. Trudniej może być już wtedy, kiedy implant umieszczony zostanie w obrębie tkanki gruczołowej sutka – w takiej sytuacji karmienie piersią może być również możliwe, aczkolwiek istnieje ryzyko, że uszkodzeniu ulegną gruczoły produkujące pokarm czy struktury wyprowadzające mleko z piersi. Ostatecznie u pacjentki, która ma implanty wprowadzone w obrębie tkanki gruczołowej piersi, dochodzić może do zmniejszenia ilości produkowanego pokarmu.

Znaczenie dla możliwości karmienia piersią ma również to, jak zostanie wprowadzony implant. Jeżeli cięcie zostanie wykonane w obrębie dołu pachowego lub u brzegu piersi, to wtedy istnieje najmniejsze ryzyko uszkodzenia wyżej wspomnianych struktur produkujących i wydzielających pokarm, a także nerwów zaangażowanych w laktację. Jeżeli zaś cięcie wykonywane jest w okolicy brodawki sutkowej, to gruczoły mlekowe i włókna nerwowe mogą ulegać uszkodzeniom. Zmiany dotyczyć mogą nie tylko miąższu gruczołów piersiowych, ale i również brodawki sutkowej – w przypadku cięcia w jej okolicy, wrażliwość brodawki sutkowej na dotyk (w tym również na ssanie przez dziecko) może się obniżać, czego skutkiem ostatecznie mogą być problemy z wydzielaniem pokarmu.

Jeżeli nawet u pacjentki dojdzie do destrukcji czy to gruczołów produkujących pokarm, czy też włókien nerwowych, to zwykle nie są one nieodwracalne – uszkodzone tkanki mogą się regenerować. Nie dzieje się to jednak od razu, a zajmuje czas, w związku z czym w pełni prawidłowa produkcja pokarmu może występować dopiero po pewnym czasie od przebycia operacji powiększenia biustu.

Czy w mleku matki mogą znajdować się substancje z implantu?

Mama posiadająca implanty piersi może się obawiać jednej rzeczy: teoretycznie przecież w mleku mamy mogłyby się znaleźć substancje, z których to zbudowany jest implant. Ogólnie możliwe jest uspokojenie pacjentek – dopóki implant piersiowy nie pęknie, uwalniając swoją zawartość bezpośrednio do struktur wyprowadzających mleko, to znajdujące się w nim czy to związki silikonowe, czy też sól fizjologiczna, nie powinny przedostać się do ich pokarmu.

Różne operacje piersi mają wpływ na karmienie naturalne

W przypadku operacji plastycznych biustu, które wpływają na karmienie piersią, najwięcej uwagi poświęca się powiększaniu piersi. Nie są to jednak jedyne zabiegi, które mogą wywierać efekt na możliwość karmienia naturalnego, co więcej – inne niż powiększenie biustu operacje zdecydowanie wyraźniej mogą wpływać na możliwość karmienia piersią. Mowa tutaj chociażby o mastektomii, ale i o zabiegach pomniejszania piersi. W przypadku pierwszej z wymienionych operacji sytuacja jest dość oczywista, w przypadku zaś drugiej dochodzić może do uszkodzeń zarówno gruczołów produkujących mleko, jak i do uszkodzeń licznych nerwów, i te właśnie zjawiska mogą odpowiadać za problemy z karmieniem piersią po przebyciu zabiegu pomniejszenia piersi.

Jak upewnić się, że rzeczywiście karmienie piersią po powiększeniu biustu jest możliwe i bezpieczne dla zdrowia dziecka?

Kobieta, która przebyła powiększenie piersi implantami, zdecydowanie może więc karmić piersią. Jak jednak wspomniano powyżej, może ona mieć mniej pokarmu niż taka pacjentka, która nie poprawiała swojej urody. Czy można się więc w jakiś sposób upewnić, że dziecko otrzymuje odpowiednie, potrzebne mu ilości pokarmu? Oczywiście, że tak! Konieczne w tym celu jest obserwowanie tempa przyrostu masy ciała maluszka. Jeżeli dziecko przybiera na wadze bardzo mało lub, co zdecydowanie gorsze, dochodzi do spadku jego masy ciała, konieczne jest skonsultowanie się wtedy z lekarzem. W takiej sytuacji istnieje możliwość, że piersi mamy produkują za mało pokarmu i konieczne może być zmienienie sposobu żywienia dziecka.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza