Gorączka a karmienie piersią. Przyczyny gorączki po porodzie, obniżanie temperatury w czasie karmienia piersią

2020-01-04 22:36 Eliza Dolecka, konsultacja: Jacek Jankowski, pediatra, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Warszawie

Karmisz piersią i dostałaś gorączki? Nie musi to być objaw choroby. Gorączka po porodzie bywa zjawiskiem normalnym. Może być też tak, że gorączka w czasie karmienia piersią związana jest z nawałem pokarmu i zapaleniem piersi. Podwyższona temperatura może być objawem przeziębienia.

Kiedy mówimy o gorączce w czasie karmienia piersią?

W pierwszych dniach po porodzie twoja temperatura może być podwyższona w wyniku wysiłku związanego z wydaniem dziecka na świat, dolegliwości bólowych wynikających z gojenia się krocza, ale i w związku z tzw. nawałem mlecznym.

Przy dziecku przez pierwsze miesiące masz sporo pracy, często bywasz zmęczona, więc i wtedy może zdarzyć się chwilowy skok temperatury, który nie jest objawem choroby.

Nie próbuj wszystkiego robić sama. Znajdź zastępstwo, daj sobie pomóc, by nie spadła ci odporność i w końcu nie przyplątało się jakieś poważniejsze choróbsko.

Jeśli twoja temperatura przekracza 38ºC i nie mija po schłodzeniu albo odpoczynku, masz prawdziwą gorączkę. Odwiedź lekarza, szczególnie gdy kłopot utrzymuje się przez kilka dni. Młode mamy muszą zachować szczególną ostrożność, choćby ze względu na ryzyko zarażenia maleństwa. Wyjaśnij też stany podgorączkowe, zwłaszcza, gdy normalnie twoja ciepłota ciała utrzymuje się poniżej 37ºC.

Jak mierzyć gorączkę w czasie karmienia piersią?

Najwygodniej pod pachą, jak u każdej osoby dorosłej. Pamiętaj jednak, że termometr, jak każde urządzenie, bywa zawodny, dlatego, gdy wynik wyraźnie odbiega od twojego samopoczucia, warto przetestować termometr jeszcze na drugiej osobie.

Za najmniej awaryjne i najbardziej precyzyjne uchodzą klasyczne termometry rtęciowe, które pod pachą trzeba trzymać ok. 5 minut (niestety, zgodnie z dyrektywą UE, już nie są wprowadzane do obrotu), a także termometry na podczerwień, douszne.

Te drugie są znacznie droższe (zwykle od 100 zł wzwyż), ale za to bardzo wygodne: wynik uzyskasz już po kilku sekundach. Takie urządzenie przyda się też, gdy będziesz chciała zmierzyć temperaturę małemu dziecku.

Oczywiście, każdy termometr elektroniczny, także tańszy, do pomiarów pod pachą, powinien spełnić swoją funkcję i skontrolować twoją ciepłotę ciała.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

materiał partnera
Skutki ataku rotawirusa
Autor: GSK

Jakie mogą być przyczyny gorączki w czasie karmienia piersią?

Może przyczyną jest nawał mleczny? Nim dojdzie do wyregulowania na linii dziecko-piersi, czasem dochodzi do nadprodukcji pokarmu. Nietrudno zauważyć problem, gdyż piersi stają się obolałe, przepełnione, bardzo twarde. Czasem sytuacja taka kończy się nawet zapaleniem piersi, wymagającym podania antybiotyku.

Przyczynę gorączki, nawet gdy podejrzewasz „tylko” nawał pokarmu, zawsze trzeba wyjaśnić. Istnieje ryzyko, że doszło u ciebie do jakiejś infekcji, w tym zakażenia szpitalnego. Czasem źle goją się rany poporodowe, dlatego nie zapominaj o wyznaczonej wizycie kontrolnej, a obserwując niepokojące zmiany (zbyt szybki brak wydzieliny z pochwy, wydzielina cuchnąca, ropna itp.), nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Dzisiaj takie problemy, zwłaszcza przy prawidłowej higienie, nie zdarzają się często, ale warto się upewnić. Pamiętaj, że i tobie może zdarzyć się zwykłe przeziębienie czy choroba niezwiązana z urodzeniem dziecka. Nie powinnaś lekceważyć żadnej infekcji ze względu na siebie, ale i na maluszka, któremu trudniej będzie uporać się choćby z banalną infekcją wirusową, jeśli się zarazi.

Przeczytaj również: Czy trzeba przepajać niemowlę?

Kiedy do lekarza z gorączką w czasie karmienia piersią?

Przy wysokiej gorączce (powyżej 39ºC) skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Choroba może być poważna, warto więc zasięgnąć porady lekarskiej – choćby po to, by ustalić, jak chronić maleństwo. Przy niższej gorączce spokojnie możesz poczekać 2–3 dni i obserwować, jak sytuacja będzie się rozwijać.

Jak zbijać gorączkę w czasie karmienia piersią?

Jeśli temperatura nie przekracza 38ºC, a ty podejrzewasz przeziębienie, możesz wypić herbatkę z lipy czy z sokiem malinowym albo mleko z miodem.

Możesz schładzać ciało, nawilżając pomieszczenie, biorąc chłodną kąpiel czy robiąc okłady na czoło. Gdy masz gorączkę, możesz zbijać ją środkami bezpiecznymi dla dzieci, czyli paracetamolem albo ibuprofenem. Zapomnij o aspirynie czy pyralginie, bo przenikają do pokarmu i mogą zaszkodzić niemowlakowi. Infekcja, nawet zapalenie piersi, nie jest powodem do odstawiania od niej maluszka.

Wręcz przeciwnie: regularne opróżnianie jej daje szansę na szybsze wyleczenie. Jeśli w trakcie nawału piersi bolą cię wyjątkowo mocno i dziecięce opróżnianie wydaje się niewystarczające, możesz też pomóc sobie laktatorem czy opróżniając dodatkowo piersi ręcznie. Pamiętaj jednak, by robić to tylko do momentu, aż poczujesz ulgę.

Nie obawiaj się też, że wraz z mlekiem przekażesz dziecku przeziębienie. Twój organizm produkuje przeciwciała przeciw agresorowi, zatem w mleku kobiecym jest naturalne lekarstwo, które ma uchronić dziecko przed chorobą, a w razie zarażenia złagodzić jej przebieg.Tylko na wyraźne polecenie lekarza trzeba odstawić dziecko od piersi lub izolować je od chorej mamy. Zwykle można dobrać leki bezpieczne, pozwalające na utrzymanie karmienia.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE