Herbata z lipy - właściwości i zastosowanie. Jak parzyć herbatę z lipy?

Herbata z lipy - właściwości i zastosowanie. Jak parzyć herbatę z lipy?
Autor: Getty images Herbata z lipy - czy można ją pić w ciąży?

Herbata z lipy to sposób na wiele różnych dolegliwości - znana i skuteczna domowa metoda na przeziębienie, ból gardła, gorączkę czy katar u dorosłych i dzieci. Herbatę z lipy można pić również podczas biegunki. Jednak nie każdy może ją pić - ciągle brakuje dowodów na to, że herbata z lipy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących.

Herbata z lipy ze względu na sposób parzenia często określana bywa również jako napar z lipy. Jednak bez względu na nazwę warto pamiętać, że jest to ten sam napój, który od wielu dziesięcioleci słynie ze swoich właściwości zdrowotnych.

Jakie właściwości lecznicze ma herbata z lipy, kiedy warto ją pić, w jaki sposób parzyć herbatę z lipy i jakie są przeciwwskazania do picia herbaty w lipy?

Spis treści

 1. Herbata z lipy - znany, domowy lek
 2. Herbata z lipy - unikalny skład
 3. Właściwości lecznicze herbaty z lipy
 4. Herbata z lipy w ciąży i w okresie karmienia
 5. Herbata z lipy dla niemowląt i dzieci
 6. Herbata z lipy - jak ją parzyć i pić?

Herbata z lipy - znany, domowy lek

Przez zwolenników naturalnych metod leczenia herbata z lipy wykorzystywana bywa zazwyczaj jako pierwszy środek pozwalający szybko i skutecznie uporać się z sezonową infekcją. Dzięki temu, że jest stosunkowo łagodna w smaku (chociaż niekiedy można w niej wyczuć delikatną nutę goryczki), lubią ją w zasadzie wszyscy - nawet dzieci. I można ją dawać już rocznym maluchom.

Herbata z lipy zawiera wiele witamin i minerałów, a także substancji biologicznie czynnych, dzięki którym ma szereg właściwości leczniczych. Jest bardzo zdrowa - jednak mimo to istnieją przeciwwskazania do jej picia.

Herbata z lipy - unikalny skład

Herbatę z lipy przygotowuje się z suszonych kwiatów lipy, pozyskanych z dwóch gatunków tego drzewa: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos). Zbiera się je z drzew rosnących w czystych okolicach, z dala od dróg i miast.

Wysuszony kwiatostan lipy jest bogaty w cenne składniki. Najważniejsze z nich to flawonoidy, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym i, jak się przypuszcza, przeciwnowotworowym. Kwiaty lipy zawierają również fitosterole, garbniki, olejki eteryczne, śluzy, kwercetynę, tylirozyd, witaminę C oraz witaminę PP, a także sole mineralne oraz kwasy organiczne.

Właściwości lecznicze herbaty z lipy

Herbata z lipy słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie - i z właściwości leczniczych. Na co pomaga herbata z lipy?

Herbata z lipy:

 • działa napotnie i obniża gorączkę
 • łagodzi męczący kaszel, chrypkę
 • zmniejsza silny ból gardła i dolegliwości ze strony dróg oddechowych towarzyszące grypie, anginie, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli
 • działa przeciwzapalnie
 • ma właściwości moczopędne
 • pobudza wydzielanie soków żołądkowych
 • zmniejsza napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, łagodząc zaburzenia trawienia
 • działa uspokajająco, zwłaszcza w nadpobudliwości i stanach napięcia nerwowego

Herbata z lipy w ciąży i w okresie karmienia

Czy herbatę z lipy można stosować w ciąży lub w czasie karmienia piersią? Zdania lekarzy na ten temat są podzielone, dlatego jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, upewnij się u swojego lekarza, czy powinnaś pić herbatę z lipy.

Skąd ta ostrożność? Mimo, że herbata z lipy jest łagodna, jednak jest to napój ziołowy o określonym działaniu. Przeciwnicy picia jej przez kobiety ciężarne i matki karmiące podkreślają brak badań, które jednoznacznie potwierdzałyby jej bezpieczeństwo w tym okresie.

I przypominają, że herbata z lipy ma działanie napotne, przez co może dojść zarówno do odwodnienia, jak i odpływu krwi z łożyska, co może w efekcie doprowadzić do niedotlenienia płodu.

Zwolennicy podawania jej kobietom w ciąży i matkom karmiącym przestrzegają zaś, by pijąc taką herbatę pamiętać jednocześnie o regularnym uzupełnianiu płynów po to, by nie dopuścić do odwodnienia.

Domowe sposoby na przeziębienie

Czytaj również: Domowe sposoby na katar u dziecka - co na katar u dzieci?

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Herbata z lipy dla niemowląt i dzieci

Herbaty z lipy nie należy również podawać niemowlętom. Może być ona za to bezpiecznie podawana dzieciom rocznym i starszym. Warto do niej dodać łyżeczkę domowego syropu z malin lub miodu - to wzbogaci nie tylko jej walory smakowe, ale również właściwości lecznicze.

Dzieciom - i tym małym, i starszym - warto ją podawać po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w stanach lekkiego przeziębienia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura. Nigdy nie powinna ona natomiast stanowić jedynego sposobu leczenia.

Nie może być również jedynym napojem dziecka i nie należy przesadzać z jej ilością: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, maluch może dziennie wypić nie więcej niż 150 ml herbaty z lipy.

Herbata z lipy - jak ją parzyć i pić?

Herbatę z lipy parzy się tak samo, jak każdy inny ziołowy napar - łyżkę suszonych kwiatów lipy wsyp do kubka, zalej wrzątkiem, odstaw na 20 minut pod przykryciem, a następnie przecedź przez gęste sitko.

Jeśli chcesz dosłodzić ją miodem, dodać do niej sok z cytryny lub sok z malin poczekaj, aż ostygnie - zbyt wysoka temperatura napoju zniweluje ich właściwości lecznicze. Filiżankę herbaty z lipy można pić trzy razy dziennie, najlepiej między posiłkami.

Czytaj również: Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE