Jak prawidłowo ODCIĄGAĆ POKARM - bezbolesne ściąganie pokarmu

2014-02-25 14:49 Anna Kuliberda
Jak odciagać pokarm
Autor: materiały prasowe

Warto wiedzieć, jak prawidłowo odciągać pokarm – czy zdecydować się na ściąganie pokarmu laktatorem czy na ręczne odciąganie pokarmu. Znajomość tego zagadanienia przyda się, gdy trzeba będzie podtrzymać laktację w okresie, gdy nie można karmić piersią (np. w trakcie przyjmowania leków).  

Każda mama karmiąca piersią przynajmniej raz w życiu musiała odciągnąć z piersi trochę mleka i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak odciągać pokarm. Powody mogą być różne: czasem kobieta ma tak dużo mleka, że konieczne jest odciągnięcie choć kilku mililitrów, by pozbyć się bolesnego napięcia biustu. W takiej sytuacji możesz zrobić to ręcznie, uciskając delikatnie swoją brodawkę. Gdy jednak musisz ściągnąć pokarm i podać go dziecku w butelce, bo np. wychodzisz z domu na kilka godzin, wtedy ręczne odciąganie może nie wystarczyć. Trzeba sięgnąć po laktator, by szybko i w łatwy sposób uzyskać odpowiednią ilość mleka, która zaspokoi głód niemowlęcia. Jak odciągać pokarm? Oto nasz przewodnik.

Kiedy należy odciągać pokarm?

Najczęściej ściąganie pokarmu przydaje się matkom, które muszą godzić macierzyństwo z pracą lub nauką. By dziecko w trakcie jej nieobecności nie było karmione mlekiem modyfikowanym, matka ściąga wcześniej pokarm, który zostanie maluchowi podany w porze karmienia przez inną osobę. Czasem jest tak, że dziecko nie potrafi ssać piersi bo np. jest zbyt słabe (np. gdy jest wcześniakiem), wtedy przejście na butelkę bywa najlepszym rozwiązaniem. By jednak mogło przyjmować mleko matki - zdrowe i bogate w niezbędne składniki odżywcze, może być karmione odciągniętym pokarmem kobiecym. Choć może się to wydawać uciążliwe, jest warte poświęcenia.

Jak odciągać pokarm? Są na to dwa sposoby. Można do tego używać laktatora, można też robić to ręcznie, choć ta druga forma jest bardzo trudna i czasochłonna - wymaga też ogromnej cierpliwości.

Ręczne odciąganie pokarmu

W ręcznym odciąganiu pokarmu najważniejsze jest to, by robić to delikatnie. Mocne uciskanie piersi może nie tylko powodować ból, ale również być bardzo nieefektywne i przynieść wiele szkody (np. uszkodzić kanaliki mleczne lub spowodować zator mleczny). Najbardziej znaną metodą jest uchwycenie piersi całą dłonią złożoną na kształt litery C. Wygląda to tak, że kciuk obejmuje pierś z góry, a reszta palców podtrzymuje pierś od dołu. Uwalnianie mleka z kanalików polega na delikatnym ucisku piersi z jednoczesnym lekkim podnoszeniem piersi ku górze. Ważne, by podczas ściskania piersi, nie ściskać brodawki - ucisk powinien być od niej odsunięty o jakieś 2 - 3 centymetry. Przy odciąganiu pokarmu można delikatnie zmieniać uchwyt, jeśli zauważymy, że ta drobna korekta daje lepsze rezultaty. Każda kobieta ma inaczej zbudowaną siatkę mlecznych przewodów w piersi i musi sama odszukać najlepsze metody na uwalnianie pokarmu. Najważaniejsze jest to, by była to

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Ściąganie pokatrmu laktatorem jest szybsze i mniej czasochłonne. Wyróżniamy laktatory elektryczne, które są najwygodniejsze w obsłudze oraz laktatory ręczne, które wymagają większej wprawy. Sposób używania odciągaczy pokarmu jest ściśle związany z ich rodzajem. W przypadku laktatora elektrycznego ważna jest regulacja siły ssania urządzenia. Należy ją dobrać do własnych potrzeb. Najważniejsze jest to, by odciągacz nie sprawiał bólu, jeśli odczuwamy dyskomfort - zmniejszmy poziom siły ssania. W przypadku laktatora ręcznego, od nas samych zależy siła i częstotliwość zasysania pokarmu. Tu też należy dopasować to do indywidualnych możliwości. Najważniejsze w używaniu odciągaczy jest to, by dobrze nałożyć na pierś część zasysającą. Jeśli nałożymy ją na pierś zbyt płytko, nie utworzy się próżnia i ssanie będzie nieefektywne. Gdy zbyt mocno nasadzimy tę osłonę na pierś, istnieje ryzyko, że odciąganie pokarmu będzie zbyt bolesne, bo brodawka będzie mocno zassana przez urządzenie.

Jak przechowywać odciągnięte mleko? WIDEO

Odciąganie pokarmu - o czym należy pamiętać

1. Przygotuj się

Przygotuj sobie wszystkie elementy laktatora, by potem nie biegać po domu w poszukiwaniu jego części. Większość modeli, bez względu na rodzaj, składa się z urządzenia wysysającego (pompki lub elementu z silniczkiem), nakładki na pierś oraz naczynia, do którego spływa mleko. Odciągając pokarm łatwo go zanieczyścić. Do zabiegu zawsze przystępuj z dokładnie umytymi dłońmi, dbaj również o sterylność laktatora oraz naczyń, w których będziesz zbierać pokarm.

2. Do odciągania pokarmu przystąp zrelaksowana

By mleko łatwo wypływało z kanalików, a samo odciąganie było efektywne - rób to wtedy, gdy jesteś odprężona. Najlepiej jest wybierać do tego miejsce ciche i odosobnione, a pokarm ściągać w wygodnej pozycji siedzącej. Przy odciąganiu pokarmu, podobnie jak przy karmieniu piersią, ważny jest spokój i dobry nastrój mamy. Produkcja mleka i proces jego wypływania regulowane są przez hormony, dlatego jeśli jesteś zestresowana tym, że musisz odciągnąć mleko (np. nie masz do tego intymnych warunków) lub robisz to pierwszy raz i nie radzisz sobie z urządzeniem – efekt odciągania może być mizerny. Ale trening czyni mistrza i wiele mam twierdzi, że po kilku sesjach odciąganie stało się dla nich łatwe i bezproblemowe. Dlatego zanim zaczniesz odciągać pokarm, znajdź sobie spokojne miejsce i odetchnij kilka razy.

3. Rób to delikatnie

Podstawą dobrego odciągania mleka jest robienie tego w delikatny sposób. Nieprawdą jest, że ściąganie pokarmu musi boleć. Powinno być równie przyjemne, jak bezpośrednie karmienie piersią.

4. Patrz na zegarek

Laktację można wyćwiczyć. Dobrze jest ustalić sobie stałe pory odciągania pokarmu, by mleko było regularnie produkowane i nie dochodziło do zastoju. Warto też utrzymywać stały rytm ściągania.

5. Ściągaj po równo

By nie zachwiać mleczną produkcją, pokarm odciągamy po równo z każdej piersi. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy jedna pierś będzie większa i bardziej pełna mleka. Przystaw nakładkę do piersi w taki sposób, by brodawka znajdowała się pośrodku i włącz urządzenie lub uruchom pompkę. Jeśli masz pojedynczy laktator, przystaw go najpierw do jednej, potem do drugiej piersi. Jeśli podwójny – możesz odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie.

6. Ilość zależna od potrzeb

Najlepiej, gdy podczas ściągania pokarmu, piersi są prawie całkiem opróżniane. Jeśli dziecko potrzebuje więcej pokarmu niż jest wytwarzane, dobrze jest po ściągnięciu dodatkowo pobudzać już opróżnioną pierś laktatorem - zasysając ją przez kilka minut. Przy kolejnym odciąganiu pokarmu może być już go więcej niż wcześniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE