Laktacja: jak zatrzymać laktację?

2019-07-02 12:45 Agnieszka Roszkowska

Laktacja, czyli proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne, pojawia się tuż po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia dziecka. W jaki sposób można zatrzymać proces laktacji, gdy nie chcesz karmić piersią?

Pamietaj, że bez względu na to, czy podejmiesz się karmienia piersią, czy nie, twoje piersi będą produkować pokarm. Laktacja stopniowo zaniknie, ale nie z dnia na dzień – zwykle trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Zatrzymanie laktacji nastąpi, gdy zniknie zapotrzebowanie na pokarm – gdy nie będziesz przystawiać dziecka do piersi, produkcja zostanie zahamowana. Jeśli chcesz wiedzieć jak zatrzymać laktację, to najlepszą receptą będzie nieprzystawianie dziecka do piersi.

>> Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby na zahamowanie procesu laktacji

  • Gdy masz dużo pokarmu a chcesz zahamować proces laktacji, to delikatnie odciągnij niewielką ilość, tak aby poczuć w piersiach ulgę. Gdy piersi są bardzo napięte, a pod skórą wyczuwasz grudki, możesz robić okłady z liści kapusty albo delikatnie głaskać piersi dłonią i masować ciepłym prysznicem (pamietaj, by woda nie była zbyt ciepła ani masaż zbyt silny, bo efekt tych działań będzie odwrotny).
  • Próbując znaleźć sposób na zatrzymanie laktacji, pamiętaj, że piersi nie trzeba krępować żadnymi bandażami, opatrunkami czy ciasną bielizną – to metody przestarzałe i nieskuteczne, a nawet niebezpieczne, bo ściskanie może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych i zapalenia piersi.
  • Hamująco na laktację działa szałwia, można więc pić napar z tej rośliny (3–4 saszetki dziennie). Nie ma zaś znaczenia – wbrew temu, co dawniej sądzono – ilość przyjmowanych płynów, nie warto więc ograniczać picia, bo może to powodować stany zapalne układu moczowego oraz zaburzenia elektrolitowe.
  • W niektórych przypadkach lekarz może wypisać tabletki na zatrzymanie laktacji. Bromergon, który hamuje wydzielanie prolaktyny, a w efekcie wpływa na zmniejszenie laktacji. Badania naukowe nie potwierdziły jednak na 100 proc. jego skuteczności, a biorąc pod uwagę przykre skutki uboczne stosowania tego leku (działa depresyjnie!), większość specjalistów stanowczo go odradza.

>> Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Dobrze wiedzieć

Zatrzymanie laktacji nie oznacza zerwania więzi z dzieckiem

Zdarza się, że pożegnanie z piersią przebiega bezstresowo: malec akceptuje nową sytuację, a mama nie odczuwa zmiany boleśnie. Rzadko jednak tak się to odbywa. Zatrzymanie laktacji i odstawianie od piersi wiąże się z silnymi emocjami mamy i dziecka. Pozwól sobie i dziecku na te emocje, nawet jeśli nie są przyjemne. Ty masz prawo do chwilowego smutku i łez, a malec do krzyku i protestów. Dla dziecka karmienie piersią to nie tylko pyszny posiłek. To także sposób na przytulenie, uspokojenie, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych. I z tego nie musicie rezygnować. Dla kobiety karmienie naturalne to silna więź łącząca ją z dzieckiem, niedostępna innym. Ale przecież nic nie tracicie, ta więź po prostu się zmienia, a nie urywa wraz z zatrzymaniem laktacji.  Nadal będziesz blisko z malcem po jego odstawieniu od piersi. Wciąż możesz go tulić w ramionach, kołysać i okazywać mu swoje uczucia.

>>Nie chcesz karmić piersią? Nie karm! Jak dobrze zakończyć karmienie piersią?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE