Kawa a karmienie piersią. Czy można pić kawę karmiąc piersią?

2020-09-29 12:01
Kawa a karmienie piersią. Czy można pić kawę karmiąc piersią?
Autor: Getty Images

Czy w czasie karmienia piersią wolno pić czarną kawę? Jak działa kofeina na dziecko karmione pokarmem mamy? Wyjaśniamy zasady picia kawy w czasie laktacji.

Kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające i poprawiające samopoczucie. Ale substancja ta również przyspiesza czynność serca i powoduje rozdrażnienie, a nawet problemy ze snem. Czy więc kobieta karmiąca dziecko piersią może pić kawę? Czy kofeina przedostaje się do jej pokarmu?

Czytaj: Czekolada a laktacja. Czy karmiąca mama może jeść czekoladę?

Jaki wpływ ma kawa na pokarm?

Kawa wypijana przez kobietę w czasie karmienia piersią nie powoduje problemów z pokarmem ani nie zmniejsza jego ilości – to mit, który krąży wśród młodych matek. Jednak kofeina przedostaje się do krwi. A wszystkie substancje krążące w układzie krwionośnym przedostają się z kolei do kobiecego pokarmu. Dlatego kofeina wypijana wraz z kawą przez mamę karmiącą piersią, może przedostać się do jej mleka.

Na szczęście ilości te są niewielkie (ok. 1 procenta), ale kofeina ta w pierwszych miesiącach życia dziecka nie jest wydalana z jego organizmu, lecz kumulowana w tkankach. Może wywołać więc u malca pobudzenie i problemy ze snem, ale również ból brzuszka. Dlatego lepiej unikać jej w pierwszych 2 miesiącach życia dziecka.

Potem jednak kobieta nie ma absolutnego zakazu picia kawy. Powinna jedynie ograniczać jej ilość i nie wypijać dziennie (tak jak w okresie ciąży) więcej niż 2-3 filiżanki (200-300 mg kofeiny). Przedawkowanie kofeiny może źle wpłynąć na dziecko: zwiększyć częstość pracy jego serca, utrudniać sen, tak potrzebny małemu człowiekowi, może też sprawiać, że mleko mamy będzie uboższe w żelazo, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju psychomotorycznego niemowlęcia.

Czytaj: Miód a karmienie piersią

Kawę najlepiej pić po karmieniu piersią

Jeśli młoda mama przyzwyczajona jest do picia kawy lub ma bardzo niskie ciśnienie i mała czarna jest jej sposobem na poprawienie swojej sprawności i koncentracji, powinna pić kawę po karmieniu (kofeina pozostaje w organizmie kobiety ok. 4 godziny i w tym czasie może również przedostać się do kobiecego pokarmu). Wtedy nie ma ryzyka, że napój podziała na dziecko pobudzająco, będzie utrudniać mu zasypianie czy spowoduje marudzenie i rozdrażnienie.

Młoda mama nie powinna się również obawiać, że picie kawy doprowadzi np. do niedoborów niektórych składników w jej organizmie, o ile odżywia się prawidłowo. Warto pamiętać, że kawa z ziaren (z ekspresu) jest mocniejsza, ale zdrowsza niż kawa rozpuszczalna.

Czytaj: Karmienie piersią a maliny

Zalety i wady kofeiny

Kofeina – choć kojarzy się z kawą – znajduje się również w herbacie, popularnej obecnie yerba mate, coca-coli czy guaranie. Jest substancją od dawna wykorzystywaną w medycynie – ma bowiem działanie pobudzające i wzmacniające – przedostaje się do krwi i oddziałuje na korę mózgową. Wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu może poprawić skupienie, koncentrację i refleks. Dlatego jest wykorzystywana w stanach zmęczenia, stresu, senności.

Badania udowodniły, że kofeina wpływa również na odczuwanie bólu – łagodzi go i dodatkowo wpływa na uwalnianie dopaminy – hormonu wpływającego pozytywnie na nasz nastrój. Niektórzy naukowcy próbują nawet dowieść, że zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę i nowotowory. Na kofeinę nie trzeba recepty, bo choć oczywiście istnieją leki oparte na tej substancji, to jednak najprościej dostarczyć ją organizmowi za pośrednictwem filiżanki kawy.

Czytaj: Leki a karmienie piersią: które z nich można przyjmować? [Wywiad z farmaceutą]

Kofeina nie jest wskazana dla osób, które mają wysokie ciśnienie, gdyż dodatkowo je podnosi. Dlatego w przypadku nałogowych kawoszy, dodatkowo prowadzących niezdrowy tryb życia (papierosy, brak aktywności), lepiej ograniczać spożycie kofeiny, by uniknąć chorób związanych z układem krążenia.

Inną wadą kawy jest jej negatywny wpływ na przyswajania niektórych składników odżywczych (np. żelaza, magnezu, witamin z grupy B) lub ich wypłukiwanie (np. wapnia). To dlatego, że kofeina działa moczopędnie, dlatego zaobserwowano, że osoby, które piją duże ilości kawy, niekiedy mają np. niedobory wapnia. U osób takich może rozwinąć się np. osteoporoza.

Z tego powodu zaleca się również ograniczenia picia kawy w ciąży. Zdaniem lekarzy przyszła mama może pić do 2-3 filiżanek dziennie (maksymalna dawka to 200-300 mg kofeiny na dobę). Dobrze, by dodawała do niej mleka, uzupełni wówczas ilości wapnia w organizmie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE