PORADNIA LAKTACYJNA: kiedy udać się po pomoc do doradcy laktacyjnego?

2018-03-27 12:54 Agnieszka Roszkowska, konsultacja tekstu: dr n. o zdr. Beata Sztyber, położna, pedagog, międzynarodowy doradca laktacyjny
karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Problemy laktacyjne przyprawiają młode mamy o niemały stres.

Warto udać się do poradni laktacyjnej, gdy pojawią się problemy z karmieniem piersią. Pomoc doradcy laktacyjnego w takiej sytuacji może okazać się nieoceniona. Przeczytaj, kiedy warto zwrócić się o pomoc do poradni laktacyjnej.

Problemy z karmieniem piersią są naturalne. Gdy się pojawią, warto udać się na wizytę do poradni laktacyjnej i zaczęrpnąć fachowych porad od doradcy laktacyjnego. Szukanie pomocy u innych źródeł często nie przynosi zadowalających rezultatów, bo nawet położne i lekarze często nie mają wystarczającej wiedzy na temat laktacji.

Brak profesjonalnej pomocy to prawdopodobnie jeden z głównych powodów krótkiego karmienia piersią wśród polskich matek – średnia jego długość to 4,8 miesiąca, podczas gdy dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez 6 miesięcy. Choć karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności pod słońcem, to jednak na początku niemal każda młoda mama potrzebuje instruktażu, jak się do tego zabrać. Bo zwykle nie ma o tym pojęcia i musi się karmienia piersią nauczyć. Podpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z pomocy oferowanej przez poradnie laktacyjne.

>> Wizyta w poradni laktacyjnej – jak wygląda spotkanie z doradcą laktacyjnym?

Wizyta w poradni laktacyjnej: już w ciąży zrób rozeznanie

Wątpliwości i problemy związane z karmieniem piersią to najczęstszy powód zmartwień i niepokojów młodych mam. Właśnie w tej dziedzinie będziesz potrzebować najwięcej porad i wsparcia po porodzie. Warto nawet już w ciąży pomyśleć o tym, gdzie tej pomocy szukać. Zgodnie ze standardem w opiece okołoporodowej przyszła mama powinna między 21. a 26. tygodniem ciąży zostać skierowana przez lekarza do położnej – w celu przygotowania do porodu i karmienia piersią właśnie. Ta sama położna powinna zjawić się u ciebie po porodzie – na cztery wizyty (przysługujące w ramach ubezpieczenia w NFZ). I do niej możesz się zgłaszać z problemami laktacyjnymi.

Jednak nie każdy problem potrafi rozwiązać położna środowiskowa – wtedy powinnaś móc skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie laktacji. Warto, byś poszukała takiej osoby lub poradni laktacyjnej działającej w swojej okolicy już w ciąży. Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów i gorączkowego szukania, gdy problem już się pojawi. W dalszej części tekstu piszemy, jak znaleźć specjalistę i zweryfikować jego kwalifikacje. Gdy już to zrobisz, zapisz numer telefonu, aby móc z niego skorzystać w razie potrzeby.

>> Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

Dobrze wiedzieć

Kiedy do poradni laktacyjnej?

Są mamy i dzieci, które od pierwszych chwil po porodzie nie mają żadnych kłopotów z karmieniem, ale to raczej nieliczne wyjątki. Najczęściej zarówno mama, jak i noworodek muszą dopiero uczyć się sztuki karmienia piersią. Już na początku warto skorzystać z poradni laktacyjnej. Ważne, by dobrze zacząć karmienie, bo błędy popełnione w pierwszych dniach po porodzie często przekształcają się w poważne problemy. Zobacz, czego można oczekiwać od dobrego doradcy laktacyjnego:

 • pomoże przyjąć ci prawidłową pozycję do karmienia oraz dobrze przystawić dziecko do piersi
 • doradzi, jak często i jak długo karmić, po czym poznać, czy dziecko się najada oraz co robić, aby mieć odpowiednią ilość pokarmu w piersiach
 • doradca laktacyjny podpowie, co powinna jeść i pić karmiąca mama; to bardzo ważne, bo wiemy już dzisiaj, że istnieje ścisła zależność między żywieniem matki a zdrowiem i jakością życia dziecka (zarówno teraz, jak i w przyszłości, gdy malec dorośnie)
 • nauczy, jak dać sobie rade z maluszkiem, który nie potrafi prawidłowo ssać, jest niejadkiem, żarłokiem albo śpiochem
 • oceni, czy nie masz za mało lub za dużo pokarmu
 • nauczy, w jaki sposób odciągać pokarm laktatorem, jak bezpiecznie go przechowywać i wykorzystywać
 • doradca laktacyjny pomoże rozwiązać wszelkie problemy zdrowotne związane z karmieniem piersią, takie jak: poranione lub bolesne brodawki, zastój lub obrzęk piersi, zapalenie lub ropień piersi
 • poinformuje, jak postępować, kiedy ty lub dziecko chorujecie, pomoże dobrać bezpieczne leki
 • powie, jak utrzymać laktację na czas oddzielenia od dziecka
 • w razie potrzeby skieruje cię do innych specjalistów
 • doradzi, jak zahamować laktację, gdy zechcesz (lub będziesz zmuszona) zakończyć karmienie.

Poradnia laktacyjna: grunt to dobrze zacząć karmienie piersią

Jeśli jesteś nastawiona na karmienie piersią, warto też do porodu wybrać szpital, który temu sprzyja. Kiedyś placówki takie były wyróżnione tytułem Szpital Przyjazny Dziecku (ich listę można znaleźć np. na stronie internetowej: www.laktacja.pl). Obecnie zasady, które stosowano w tych szpitalach, zostały wprowadzone do naszego prawa i dotyczą wszystkich jednostek ochrony zdrowia. A więc teoretycznie w każdym szpitalu powinnaś otrzymać pomoc z zakresu fizjologii laktacji.

Świeżo upieczona matka ma prawo oczekiwać, że otrzyma ze strony personelu instruktaż, jak przystawiać dziecko, a także niezbędne wsparcie merytoryczne (odpowiedzi na pytania i wątpliwości), a nawet psychiczne. Te pierwsze chwile są niezwykle ważne, bo od tego, jak się zacznie karmienie piersią, często zależy jego powodzenie i długość. Tylko jak ta pomoc wygląda w praktyce, zależy oczywiście od konkretnych ludzi. Warto więc poczytać opinie w internecie, czy w wybranym szpitalu rzeczywiście pomaga się w karmieniu, czy też pomoc ta sprowadza się do poleceń: „karmić, karmić” i ignorowaniu skarg, że pierś boli, bo „ma boleć”. A zatem zapamiętaj, jak ważny jest dobry początek i domagaj się pomocy, gdy jej potrzebujesz.

>> Przywrócenie laktacji - czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

Doradca laktacyjny: kompetencje są najważniejsze

Ale fachowe wsparcie może być ci potrzebne także potem – w pierwszych dniach po opuszczeniu szpitala oraz gdy pojawią się konkretne problemy. Gdy pierwsza linia pomocy (położna środowiskowa, szpitalna pielęgniarka) zawodzi, trzeba poszukać poradni laktacyjnej zatrudniającej certyfikowanych doradców laktacyjnych (a właściwie doradczynie, bo to z reguły kobiety). Zwykle są to położne, pielęgniarki lub lekarki, które przebyły szkolenie z zakresu poradnictwa laktacyjnego, potwierdzone otrzymaniem tytułu certyfikowanego doradcy laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowego konsultanta laktacyjnego (IBCLC). Certyfikaty CDL przyznaje Centrum Nauki o Laktacji, i właśnie na jego stronie (www.kobiety. med.pl) znajdziesz kompletną i aktualną listę certyfikowanych doradców laktacyjnych. Podobne listy są też na stronach www.mlekomamy.pl oraz pediatria.mp.pl.

Przed skorzystaniem z pobliskiej poradni laktacyjnej warto sprawdzić, czy zatrudnione tam konsultantki mają wspomniane certyfikaty, bo niestety zdarza się, że poradnictwo laktacyjne prowadzą osoby bez uprawnień. Poradnie laktacyjne działają przy niektórych szpitalach, poradniach lub stanowią samodzielne jednostki, założone przez certyfikowanych doradców. Można się do nich zapisać na wizytę stacjonarną lub zamówić wizytę domową. I bardzo cię zachęcamy, abyś z tego skorzystała, gdy nie radzisz sobie z jakimś problemem.

Niestety w zdecydowanej większości trzeba za to zapłacić, ponieważ poradnie laktacyjne są poza systemem refundowanej ochrony zdrowia, co oczywiście powinno jak najszybciej się zmienić. Ale jeśli płatna wizyta to jedyna możliwość uzyskania fachowej pomocy i stać cię na taki wydatek (od 60 do 150 zł za godzinę), to naszym zdaniem warto zapłacić. Gdy zaś nie wchodzi to w rachubę, sprawdź, czy nie ma w twojej okolicy poradni bezpłatnej. Niektóre duże szpitale i przychodnie oferują taką pomoc w ramach swoich budżetów. Także władze lokalne niekiedy finansują poradnie laktacyjne z własnych środków, warto więc poszukać. Kiedy pomoc potrzebna jest nagle i szybko, możesz też skorzystać z porady przez telefon – udziela ich wiele poradni. Są nawet całodobowe pogotowia laktacyjne (wybrane znajdziesz w ramce). Wprawdzie część z nich zastrzega, że porady są udzielane mieszkankom konkretnego miasta, ale mamy nadzieję, że gdy w środku nocy przestraszona matka prosi o pomoc, nikt nie będzie jej pytał o miejsce zamieszkania.

>> Doradca laktacyjny: czy warto korzystać z usług doradczyni laktacyjnej? [WYWIAD z HAFIJĄ]

Lekarz nie musi się znać na karmieniu piersią

Trzeba jeszcze raz podkreślić, że fachowcem od karmienia piersią jest certyfikowany doradca laktacyjny, a nie każdy lekarz i położna. Wiele matek poszukujących pomocy nie trafia do odpowiednio wykształconych specjalistów w tej dziedzinie i często uzyskuje nieaktualne informacje i błędne porady skutkujące zaburzeniami laktacji, powikłaniami i krótszym czasem karmienia. Często się zdarza, że nawet lekarze pediatrzy mają niewielką wiedzę o laktacji i nie doceniają znaczenia naturalnego karmienia. Dlatego w razie jakichkolwiek kłopotów radzą matce przestać karmić piersią i przejść na mleko modyfikowane – zamiast ją wspierać i szukać innego rozwiązania. Bardzo powszechną praktyką jest np. zalecanie przez lekarzy przerwania karmienia w razie choroby matki i konieczności przyjmowania przez nią leków. A tymczasem jest bardzo dużo leków, które można bezpiecznie stosować podczas karmienia, tylko trzeba zrobić pewien wysiłek: poszukać wiarygodnego źródła i sprawdzić, czy dany lek koliduje z laktacją, czy też może być stosowany. Taka szczegółowa lista leków jest dostępna np. na wspomnianej już stronie internetowej www.kobiety. med.pl, prowadzonej przez Centrum Nauki o Laktacji, które wydaje certyfikaty CDL. Najlepiej byłoby oczywiście, aby przy decyzji o wyborze farmaceutyku lekarz współpracował z doradcą laktacyjnym, i do tego należy dążyć. Dlatego jest takie ważne, aby trafić do dobrego doradcy laktacyjnego, który rzetelnie zbada problem i spróbuje znaleźć takie rozwiąznie, w którym przerwanie karmienia będzie ostatecznością. Czasem trzeba się natrudzić, by otrzymać skuteczną i fachową pomoc, ale naprawdę warto.

>> Dieta laktacyjna: 7 produktów, które zwiększą laktację

Wybrane bezpłatne poradnie laktacyjne

 • Białystok, Poradnia Patologii Noworodka przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, ul. Waszyngtona 17, tel. (85) 74 50 524 (porady bezpłatne dla ubezpieczonych)
 • Bydgoszcz, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela, ul. Ujejskiego 75, tel. (52) 365 53 84
 • Ełk, poradnia Pro-Medica, poradnia ginekologii i położnictwa, ul. Konopnickiej 1, tel. (87) 610 30 70 lub (87) 610 05 01
 • Gdańsk, poradnia ginekologiczno-położnicza, Szpital św. Wojciecha, al. Jana Pawła II 50, tel. (58) 772 39 50
 • Malbork, poradnia ginekologiczno-położnicza, ul. Słowackiego , 71/4, tel: (55) 267 03 23
 • Rzeszów, Szpital Wojewódzki nr 2, ul. Lwowska 60, tel. (17) 866 40 07
 • Szamotuły, Centrum Położnicze, ul. Romana Maya 56, tel. 605 571 596 (porady bezpłatne dla kobiet zapisanych do położnej POZ w ramach NFZ)
  Wizyty porady laktacyjne u pacjentek, które NIE podpisały deklaracji do Położnej POZ - w godzinach wieczornych i nocnych (18:00 - 8:00) oraz w dni świąteczne płatne dodatkowo - 100zł dojazd 20zł.
 • Żywiec, punkt laktacyjny przy Szpitalu Rejonowym, ul. Sienkiewicza 52, tel. (033) 861 40 31

Całodobowe porady telefoniczne

 • Lublin, poradnia laktacyjna przy szpitalu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, tel. (81) 537 43 42, 537 43 36
 • Szamotuły, Centrum Połoznicze, tel. 605 571 596, e-mail: a.kaminska@centrumpoloznicze.pl
 • Szubin, Nowy Szpital, tel. (41) 240 11 03
 • Wałbrzych, Szpital im Biernackiego, tel. (74) 88 77 128 lub (74) 88 77 124
 • Wołomin, tel. (22) 787 63 01 w. 287
 • Zamość, Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II, tel. (84) 677 34 85
 • Zielona Góra, tel. (68) 325 42 61 w. 303 lub 531
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE