Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

2019-07-01 14:38
Laktacja i karmienie piersią: mleczny nawał, wklęsłe brodawki i ściąganie pokarmu
Autor: photos.com

Nawał pokarmu, czyli nawał mleczny oznacza zbyt dużą ilość mleka w piersiach kobiety i jest jednym z problemów laktacyjnych, z którymi możesz zetknąć się, gdy zdecydujesz się na karmienie piersią. Dowiedz się, jak postępować, aby nawał pokarmu nie spowodował poważnych komplikacji.

Zbyt duża ilość mleka w piersiach, czyli nawał pokarmu wytwarza się około 40 godzin po porodzie, gdy piersi powiększają się i stają się napięte. Produkcja pokarmu rośnie ze 100 ml w pierwszej dobie po porodzie do 500–750 ml w piątej dobie. Taka ilość mleka jest nadmierna w stosunku do początkowych potrzeb noworodka. Dlatego wypełnione po brzegi przewody mleczne silnie napinają skórę, co jest nieprzyjemnym, bolesnym odczuciem. Szczyt nawału pokarmu zwykle przypada na 3.–4. dobę po porodzie, potem ustępuje. Pod warunkiem jednak, że piersi będą dostatecznie opróżniane przez dziecko. Gdy tak się nie dzieje, dochodzi do przepełnienia przewodów mlecznych, bolesnego obrzęku i zaburzeń w przepływie pokarmu. Może to doprowadzić do zastoju pokarmu, czyli zatkania przewodów mlecznych, a w konsekwencji – do zapalenia piersi.

>> Nawał pokarmu – 6 SKUTECZNYCH sposobów na nawał mleczy

Karmienie piersią: sposoby na mleczny nawał

  • Chcąc uniknąć nawału pokarmu, jak najczęściej przystawiaj dziecko do obu piersi. Doradcy laktacyjni zalecają karmienie 10–14 razy na dobę (także nocą).
  • Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś, czyli: ma usta szeroko otwarte, wywinięte wargi, czubkiem nosa i brody dotyka piersi, brodawka i duża część otoczki znajduje się w jego buzi, w kąciku jego ust widać pracujący rąbek języka, język maluszka obejmuje brodawkę od spodu.
  • Aby ułatwić dziecku uchwycenie przepełnionej piersi, odciągnij trochę mleka przed karmieniem – zmiękczy to otoczkę brodawki.
  • Jeśli wypływ mleka jest osłabiony, przed karmieniem przykładaj na piersi ciepłe okłady (termofor lub gaza zmoczona w ciepłej wodzie). Wyzwolą odruch wypływania mleka.
  • Po karmieniu rób z kolei zimne okłady na piersi (pieluszkę zmoczoną w zimnej wodzie, kostki lodu zawinięte w cienki ręcznik) na ok. 20 minut. Ograniczy to produkcję mleka.
  • Ulgę przepełnionym piersiom przyniesie okładanie ich chłodnymi liśćmi białej kapusty. Liście schłodź w lodówce (nie w zamrażarce), zbij lekko tłuczkiem do mięsa, aby puściły sok, i włóż do biustonosza. Kiedy zwiędną, wyrzuć je i przyłóż nowe.
  • Nie odciągaj mleka po karmieniu piersią, ponieważ jeszcze bardziej zwiększy to produkcję pokarmu i spowoduje nawał mleczny. Po kilku dniach wydzielanie mleka przystosuje się do potrzeb maluszka i nawał ustąpi.
  • Jeśli podczas ssania czujesz ból i słyszysz cmokanie zamiast połykania, dziecko nie uchwyciło prawidłowo piersi. Przerwij karmienie, wsuwając mały palec do kącika ust dziecka, i przystaw je ponownie.

>> LAKTACJA: gdy masz za mało pokarmu lub za dużo

Karmienie piersią – aby plecy nie bolały!

Spróbuj karmić, leżąc na boku – dziecko niech leży przy tobie brzuszek do brzucha. Jeśli wolisz karmić na siedząco, wygodnie podeprzyj plecy, możesz też ułożyć dziecko na specjalnej poduszce w kształcie rogala.

Karmienie piersią i wklęsłe brodawki

Jeśli brodawka jest elastyczna, daje się wysunąć po uchwyceniu u podstawy, stawia się pod wpływem stymulacji, to prawdopodobnie nie będzie kłopotów. W przeciwnym razie brodawki można do karmienia przygotować. Jak? Warto już w ciąży (począwszy od III trymestru) stosować specjalne ćwiczenia. Polegają one na uchwyceniu podstawy brodawki dwoma palcami i rozciąganiu w przeciwnych kierunkach (po 10 ruchów w każdą stronę). Ćwiczenia trzeba robić 2–3 razy dziennie. Po porodzie bardzo ważne jest, by jak najszybciej przystawić dziecko – każde karmienie piersią i odciąganie pokarmu rozciąga brodawki. Poza tym należy kontynuować ćwiczenia i nosić nakładki korygujące między karmieniami. Bezpośrednio przed przystawieniem dziecka warto stymulować brodawkę delikatnym masażem.

Laktacja i ściąganie mleka z piersi

Można odciągać pokarm ręcznie, ale jest to mozolne, długotrwałe zajęcie, które może spowodować bolesność piersi. Szybsze, wygodniejsze i znacznie bardziej wydajne jest odciąganie pokarmu laktatorem ręcznym lub elektrycznym. Trzeba wtedy pamiętać o utrzymywaniu w czystości elementów laktatora – resztki mleka są świetną pożywką dla bakterii. Elektryczny laktator kosztuje  nawet kilkaset złotych, dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z wypożyczalni laktatorów.

>> Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy >>

 

Zdaniem eksperta
Anna Komaszyńska, położna, międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC, Bona Mater Centrum

Karmienie piersią na żądanie powinno być rozumiane jako „karmienie na żądanie, ale nie rzadziej, niż co 3 godziny”, czyli 8 razy na dobę. Oczywiście można częściej. Od 2.–3. doby trzeba pilnować częstotliwości karmień, nawet jeśli dziecko nie żąda, gdyż żółtaczka fizjologiczna czyni z niego „śpiącą królewnę” lub „śpiącego królewicza” i może ono nie wykazywać zainteresowania ssaniem. W dalszych miesiącach karmienie na żądanie można zacząć traktować bardziej dosłownie, ale warto co jakiś czas skontrolować przyrost wagi dziecka.

Zalety karmienia piersią: mleko matki

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.

Przechowywanie mleka z piersi: odciąganie pokarmu

Odciągnięty z piersi pokarm możesz przechowywać i podać dziecku później. Wyjaśniamy jak prawidłowo przechowywać mleko matki. Bardzo istotne jest to w jakim pojemniku, jak długo i w jakiej temperaturze może być przechowywany pokarm z piersi. Zapytaliśmy eksperta o to w jaki sposób wybrać odpowiedni pojemnik na pokarm oraz czy mleko matki można zamrozić. Dowiesz się również dlaczego zbyt długo przechowywany, odciągnięty pokarm z piersi jest niewłaściwy dla twojego dziecka.

Pozycje podczas karmienia dziecka

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas karmienia piersią jest dogodna pozycja. Karmienie piersią może trwać nawet kilkadziesiąt minut, dlatego warto znaleźć taką by i mama i dziecko czuli się komfortowo. Niektóre pozycje prócz tego, że są bardzo wygodne - bywają przydatne przy dolegliwościach takich jak: zastój w piersi czy stan zapalny. Na siedząco, na boku czy w pozycji futbolowej? Wypróbuj je i sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najlepsza.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE