Odciąganie pokarmu: jak odciągać pokarm i jak go przechowywać

2014-09-12 13:30 Katarzyna Hubicz
odciąganie pokarmu
Autor: materiały prasowe

Odciąganie pokarmu wcale nie jest takie trudne odkąd wynaleziono laktator a w ślad za nim akcesoria umożliwiające przechowywanie pokarmu. Odciąganie pokarmu jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz wyjść z domu na dłużej niż trwa przerwa między karmieniami dziecka. Odciąganie pokarmu sprawdza się również, gdy chcesz wrócić do pracy, nie rezygnując z karmienia piersią. Podpowiadamy, jaki laktator wybrać, jak prawidłowo odciągać pokarm i jak go prawidłowo przechowywać.

Odciąganie pokarmu to stosunkowo nowy wynalazek. Nie tak dawno, bo jeszcze 10 lat temu, mamy decydujące się na karmienie piersią miały kłopot – nie mogły spokojnie wyjść do kina czy załatwić sprawy w urzędzie, bo gdzieś z tyłu głowy cały czas miały świadomość, że w domu czeka dziecko, któremu zaraz trzeba będzie podać pierś. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy chciały nadal karmić piersią po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Na szczęście, dziś laktatory i akcesoria do przechowywania pokarmu można kupić w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Wystarczy odciągnąć mleko z piersi i zostawić je niani albo babci wraz z prostą instrukcją, jak ma je podgrzać i o której godzinie podać dziecku.

Odciąganie pokarmu: krok I - kupujemy laktator

Zacznij od zakupów. Jeśli jeszcze nie masz laktatora, rychły powrót do pracy to dobry pretekst, by go kupić. W sklepach znajdziesz różne modele – ręczne i elektryczne. Oba rodzaje działają na tej samej zasadzie: po przyłożeniu do piersi specjalnej plastikowej otoczki pokarm jest wysysany przez podciśnienie wytwarzane w laktatorze.

Dobrze wiedzieć

Gdzie, jak długo przechowywać pokarm?

Dla dzieci zdrowych

 • w pokoju, w chłodniejsze dni – do 12 godzin
 • w lodówce turystycznej – maksymalnie 24 godziny
 • w lodówce, w temperaturze od 0 do 5˚C – maksymalnie 4 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do –10˚C – 14 dni
 • w zamrażarce, w temperaturze –18˚C – do 12 miesięcy

Dla wcześniaków i dzieci chorych

 • w pokoju, w chłodniejsze dni – do 2 godzin
 • w lodówce turystycznej – maksymalnie 24 godziny
 • w lodówce, w temperaturze od 0 do 5˚C – maksymalnie 2 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do –10˚C – nie można
 • w zamrażarce, w temperaturze –18˚C – do 6 miesięcy

Ile mleka na raz?

Im starsze dziecko, tym więcej mleka wypija.

 • Do 2 tygodni: 60–80 ml
 • 2 tygodnie–2 miesiące: 80–150 ml
 • 2–4 miesiące: 150–180 ml
 • 4–6 miesięcy: 180–200 ml

 • Laktatory ręczne są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Mają za to spory minus – odciąganie pokarmu jest męczące, bo trzeba rytmicznie, przez przynajmniej kilkanaście minut, naciskać ręką specjalną pompkę.

 • Laktatory elektryczne są dużo droższe, za to bardziej efektywne, bo pozwala odciągnąć szybciej większą ilość mleka. Spora siła ssąca laktatorów elektrycznych bywa też ich wadą – niewprawnym użytkowniczkom zdarzają się wypadki w postaci naderwanej brodawki.

Laktator można również wypożyczyć (o taką możliwość spytaj w poradni laktacyjnej), trzeba do niego tylko dokupić osłonkę na piersi. Jeśli zdecydujesz się na zakup, lepiej wybrać model, do którego pasuje jak najwięcej akcesoriów – butelki, torebeczki do przechowywania pokarmu itp. Potrzebne będą również smoczki (dopasowane do wieku dziecka), specjalna szczotka do mycia butelek i podgrzewacz.

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Przygotuj się na to, że – zwłaszcza na początku – odciąganie pokarmu nie będzie proste i może trwać długo, nawet do 20 minut. Zanim nie nabierzesz wprawy, używaj laktatora wtedy, kiedy maluch śpi, byś mogła skoncentrować się tylko na tym, co robisz.

Zanim zaczniesz, przygotuj sobie wszystko, co będzie ci potrzebne – świeżo wysterylizowany laktator, butelkę albo torebkę do przechowywania mleka, wodę do picia. Potem umyj piersi i ręce. By pobudzić laktację, możesz wypić szklankę ciepłego napoju, położyć na piersiach ciepły kompres albo po prostu myśleć o dziecku. Pomaga też delikatny masaż obu piersi; ruchy powinny przypominać głaskanie.

Laktator przyłóż do piersi zgodnie z instrukcją na opakowaniu, tak by sutek znalazł się w specjalnym otworze. Zacznij odciągać pokarm z minimalną siłą ssania, stopniowo zwiększając moc laktatora. Odciąganie pokarmu na początku może trochę boleć, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną maść na popękane brodawki.

Przechowywanie odciągniętego mleka

Odciągnięte mleko możesz wlać do butelki, starannie wymytego szklanego naczynia z przykrywką albo plastikowego pojemnika do żywności. Najbardziej praktyczne są specjalne jednorazowe woreczki do pokarmu. Ich wadą jest to, że pasują tylko do laktatorów tej samej fi rmy. Zaletą – wygoda, bo można w nich przechowywać odmierzone porcje mleka, w ilościach wystarczających na jedno karmienie. Przed użyciem upewnij się, czy są sterylne (taka informacja powinna być na opakowaniu). Na pojemniku albo torebce napisz datę i godzinę odciągnięcia pokarmu oraz jego objętość.

Gdzie przechowywać odciągnięte mleko

Nawet jeśli nie będzie cię tylko przez 2–3 godziny, w upalne dni nie zostawiaj mleka w butelce na stole. Teoretycznie może ono stać w temperaturze pokojowej 8–12 godzin, ale lepiej nie ryzykować. Kobiecy pokarm psuje się szybciej niż mleko krowie z kartonika, bo przecież nie jest pasteryzowany. Gdy jest gorąco, proces ten zachodzi szybciej, bo bakterie szybciej się mnożą. Odciągniętą z piersi porcję mleka najlepiej wstawić do lodówki albo do torby chłodniczej z wymiennymi wkładami (tzw. lodówka turystyczna). Jeśli robisz większe zapasy mleka, bo np. chcesz wrócić do pracy na pełen etat, najlepiej zamrozić je w zamrażalniku lodówki (gdzie może stać nawet 2 tygodnie) albo w zamrażarce (będzie dobre przez rok). Informacje na temat czasu i sposobu przechowywania pokarmu znajdziesz w ramce obok.

Jak rozmrażać i podawać odciągnięte mleko?

Schłodzone lub zamrożone mleko można rozmrażać albo podgrzewać wyłącznie w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50ºC. Nie wolno go gotować, podgrzewać w kuchence mikrofalowej ani bezpośrednio w garnuszku, bo można w ten sposób zniszczyć cenne witaminy i mikroelementy. Po rozmrożeniu pokarm można przechowywać w lodówce przez 24 godziny, dla wcześniaków – maksymalnie 9 godzin. Rozmrożonego nie wolno ponownie zamrażać. Przed podaniem mleka dziecku trzeba sprawdzić jego temperaturę, wylewając kilka kropli na nadgarstek. Jeśli dziecko nie wypije całej porcji, resztę wylej. Lepiej też nie mieszać porcji mleka odciągniętych w różnym czasie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Beata
|

Laktatory to urządzenia mające na celu pomoc mamie i jej dziecku w karmieniu. Od tego jaki odciągacz wybierzemy zależeć będzie nasz komfort. Przed zakupem laktatora warto dowiedzieć się jaki model będzie dla nas odpowiedni po względem częstotliwości użytkowania, jakości wykonania i ceny.