Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe

2022-02-07 13:45

Zęby u nowo narodzonego dziecka to przypadek jeden na 3000 porodów. Często nie są one dobrze rozwinięte, ale jednak widoczne, co budzi przerażenie rodziców. Czy słusznie? Czy zęby u noworodka to coś groźnego?

Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe
Autor: Getty images Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe

Zęby mleczne, a dokładnie ich zawiązki pojawiają się u dziecka już w okresie życia płodowego. Są jednak głęboko ukryte w dziąsłach, dlatego po narodzinach malec rodzi się z bezzębnym uśmiechem. Mleczaki zaczynają wyrzynać się u niego kilka miesięcy później. Zdarza się jednak, że noworodek rodzi się z wyrzniętym zębem. Co wtedy robić?

Spis treści

  1. Ząb u noworodka - czy to normalne?
  2. Skąd się biorą zęby u noworodka?
  3. Czy zęby u noworodka trzeba usunąć?
Jak dbać o zęby dziecka

Ząb u noworodka - czy to normalne?

Zdarza się jednak – raz na 3 tysiące urodzeń - że noworodek rodzi się z widocznym dobrze ząbkiem, który wystaje ponad powierzchnie jego dziąsła, najczęściej na dole z przodu. Taki ząb przypomina zwykły mleczak, ale może być też bardziej żółty i mniejszy - jest często nie do końca rozwinięty.

Ma zazwyczaj słaby korzeń, przez co często chwieje się w dziąśle. Dlatego często jest usuwany – gdyby sam wypadł, dziecko mogłoby się nim zadławić.

Czytaj również: Bursztynowe korale na ząbkowanie? Lepiej tego nie stosuj

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Skąd się biorą zęby u noworodka?

Lekarze do końca nie znają przyczyny pojawienia się zęba u nowo narodzonego dziecka. Zazwyczaj nie jest to objaw żadnej choroby, ale zdarza się, że taki ewenement towarzyszy często niektórym chorobom, np. zespołowi Sotosa, Ellisa-van Crevelda czy zespołem Hallermanna-Streiffa.

To rzadkie wady wrodzone polegające m.in. na nieprawidłowościach w rozwoju układu kontentego czy na nadmiernym wzroście. Zęby u noworodka mogą pojawić się również przy rozszczepie podniebienia lub wargi.

Czy zęby u noworodka trzeba usunąć?

Lekarz decyduje się na usunięcie ząbka wtedy, gdy jest on chwiejny i grozi wypadnięciem, a przez to stwarza ryzyko zadławienia. Jeśli ząb trzyma się mocno, może pozostać w dziąśle. Aby to stwierdzić, specjalista zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego korzenia.

Jeśli ząb jest mocny, ale na przykład ma ostre krawędzie, może ranić piersi mamy w czasie karmienia, a także język noworodka. Wówczas warto go spiłować i wygładzić ostre kształty ząbka.

Dziecko, które urodziło się z zębem powinno być pod stałą obserwacją rodziców, którzy muszą sprawdzać, czy ząbek nie rani buzi malca. Dziąsła i sam ząbek należy czyścić gazikiem i miękką szczotką tak, jak w przypadku pierwszych zębów mlecznych.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza