Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe

2022-02-07 13:45

Zęby u nowo narodzonego dziecka to przypadek jeden na 3000 porodów. Często nie są one dobrze rozwinięte, ale jednak widoczne, co budzi przerażenie rodziców. Czy słusznie? Czy zęby u noworodka to coś groźnego?

Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe
Autor: Getty images Noworodek z zębami? To rzadkie, ale możliwe

Zęby mleczne, a dokładnie ich zawiązki pojawiają się u dziecka już w okresie życia płodowego. Są jednak głęboko ukryte w dziąsłach, dlatego po narodzinach malec rodzi się z bezzębnym uśmiechem. Mleczaki zaczynają wyrzynać się u niego kilka miesięcy później. Zdarza się jednak, że noworodek rodzi się z wyrzniętym zębem. Co wtedy robić?

Spis treści

  1. Ząb u noworodka - czy to normalne?
  2. Skąd się biorą zęby u noworodka?
  3. Czy zęby u noworodka trzeba usunąć?
Jak dbać o zęby dziecka

Ząb u noworodka - czy to normalne?

Zdarza się jednak – raz na 3 tysiące urodzeń - że noworodek rodzi się z widocznym dobrze ząbkiem, który wystaje ponad powierzchnie jego dziąsła, najczęściej na dole z przodu. Taki ząb przypomina zwykły mleczak, ale może być też bardziej żółty i mniejszy - jest często nie do końca rozwinięty.

Ma zazwyczaj słaby korzeń, przez co często chwieje się w dziąśle. Dlatego często jest usuwany – gdyby sam wypadł, dziecko mogłoby się nim zadławić.

Czytaj również: Bursztynowe korale na ząbkowanie? Lepiej tego nie stosuj

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Skąd się biorą zęby u noworodka?

Lekarze do końca nie znają przyczyny pojawienia się zęba u nowo narodzonego dziecka. Zazwyczaj nie jest to objaw żadnej choroby, ale zdarza się, że taki ewenement towarzyszy często niektórym chorobom, np. zespołowi Sotosa, Ellisa-van Crevelda czy zespołem Hallermanna-Streiffa.

To rzadkie wady wrodzone polegające m.in. na nieprawidłowościach w rozwoju układu kontentego czy na nadmiernym wzroście. Zęby u noworodka mogą pojawić się również przy rozszczepie podniebienia lub wargi.

Czy zęby u noworodka trzeba usunąć?

Lekarz decyduje się na usunięcie ząbka wtedy, gdy jest on chwiejny i grozi wypadnięciem, a przez to stwarza ryzyko zadławienia. Jeśli ząb trzyma się mocno, może pozostać w dziąśle. Aby to stwierdzić, specjalista zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego korzenia.

Jeśli ząb jest mocny, ale na przykład ma ostre krawędzie, może ranić piersi mamy w czasie karmienia, a także język noworodka. Wówczas warto go spiłować i wygładzić ostre kształty ząbka.

Dziecko, które urodziło się z zębem powinno być pod stałą obserwacją rodziców, którzy muszą sprawdzać, czy ząbek nie rani buzi malca. Dziąsła i sam ząbek należy czyścić gazikiem i miękką szczotką tak, jak w przypadku pierwszych zębów mlecznych.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?