Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?
Autor: Getty Images

Objawy kolki u niemowlaka to przede wszystkim wielogodzinny głośny płacz, którego nic nie jest w stanie uspokoić. Jak rozpoznać objawy kolki u niemowlaka i co robić, gdy dziecko mocno płacze?

Kolka u niemowlaka to jeden z największych lęków świeżo upieczonych rodziców. Wizja wielogodzinnego płaczu dziecka, którego nic nie jest w stanie uspokoić, może być przerażająca. Dlatego warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy kolki, by móc szybko zacząć działać. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Spis treści

 1. Objawy kolki u niemowlaka
 2. Co robić, gdy niemowlę męczy kolka?
 3. Objawy kolki a masaż antykolkowy
 4. Jak krok po kroku wykonać masaż brzuszka na kolki?
 5. Jak często wykonywać masaż brzuszka na kolki?

Objawy kolki u niemowlaka

Twoje dziecko cierpi na kolkę, jeśli obserwujesz u niego:

 • nagłe wybuchy płaczu, które trwają po kilka godzin (minimum trzy godziny, przez trzy dni w tygodniu)
 • kolka rozpoczyna się w pierwszych trzech tygodniach życia
 • płacz najczęściej występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych
 • maluszek ma napięty brzuszek, podkurcza nóżki
 • kolka występuje u dzieci ogólnie zdrowych i radosnych

Czytaj także: Płacz niemowlaka: przyczyny. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze

Co robić, gdy niemowlę męczy kolka?

Jeśli niemowlę cierpi na kolkę, warto wypróbować sprawdzone sposoby. Należą do nich:

 • tulenie, kołysanie dziecka na rękach - tulenie maluszka i kołysanie go na rękach zaspokaja jego fizyczną potrzebę odczuwania bliskości
 • śpiewanie kołysanek cichym głosem - cichy i uspokajający głos mamy pomoże się maluszkowi wyciszyć
 • włączenie monotonnych dźwięków - szum odkurzacz, suszarki do włosów, fal morskich albo szumisia uspokoją dziecko i pomogą mu zasnąć
 • otulanie - małe dzieci lubią być ciasno otulane. Spowijanie ich w rożek, becik, kocyk czy otulacz daje im poczucie bezpieczeństwa i przypomina warunki, jakich doświadczały w brzuchu mamy
 • masaż antykolkowy - delikatne masowanie brzuszka dziecka uspokaja je, poprawia samopoczucie i pozwala wyeliminować objawy kolki
 • karm dziecko prawidłowo - dbaj o to, by maluch nie łykał za dużo powietrza, pamiętaj o odbiciu po karmieniu
 • karmienie piersią: mówi się, że nie istnieje dieta matki karmiącej i karmiąc piersią można jeść wszystko, jednak w przypadku nawracających kolek u dziecka, zwróć uwagę na swój jadłospis - spróbuj przez jakiś czas nie jeść pokarmów wzdymających, wyeliminuj z diety mocną kawę, herbatę, cytrusy, słowem: wszystko, co może wpływać na pogorszenie samopoczucia niemowlęcia i pojawienie się jego problemów z brzuszkiem

Czytaj także: Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

Objawy kolki a masaż antykolkowy

Jak działa masaż na kolkę u niemowlaka? Delikatne uciskanie ciepłymi dłońmi brzuszka w ściśle określony sposób pomaga mu wydalić znajdujące się w jelitach gazy i poprawia trawienie.

Masowanie brzuszka na kolkę zazwyczaj pomaga złagodzić, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować problem. Bardzo dużo zależy jednak od pierwotnej przyczyny bólu.

Jeżeli kolka spowodowana jest nietolerancją pokarmową albo problemami z układem pokarmowym, masowanie pomoże zmniejszyć ból, lecz nie zastąpi specjalistycznego leczenia. 

Dobrze wiedzieć

Czasem zdarza się, że kolki nie występują popołudniami, ale wieczorem albo... przez cały dzień. To najtrudniejsze przypadki kolek. Rodzice są zmęczeni, nie mają szansy na to, by móc nacieszyć się rodzicielstwem, bo nieustannie uspokajają płaczące niemowlę. Tak trudne przypadki kolek często mają podłoże medyczne (np. refluks u niemowlaka).

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć tego rodzaju kolkę, udaj się do pediatry. Dobrą wiadomością za to jest ta, że niemowlęta cierpiące na tego rodzaju kolki, zwykle dobrze śpią w nocy. Są tak wyczerpane płaczem, że już nie mają siły się wybudzać.

Jak krok po kroku wykonać masaż brzuszka na kolki?

Niemowlę najlepiej masować na przewijaku wyłożonym kocykiem. Zanim zaczniesz, zdejmij biżuterię i zegarek, wyłącz telefon (by nic nie zakłóciło waszej bliskości), ustaw w zasięgu ręki oliwkę do masażu, czystą pieluszkę, ubranko. Do masażu brzuszka możesz przystąpić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone, a od karmienia minęło co najmniej pół godziny, by zapobiec ulewaniu pokarmu.

Jeśli w pokoju jest chłodno, trzeba dodatkowo go dogrzać farelką albo przenośnym grzejnikiem. Gdy już zakończysz przygotowania, ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je, zdejmując również pieluszkę. Posmaruj swoje dłonie oliwką i kilkakrotnie potrzyj jedną o drugą, by je rozgrzać. Potem postępuj według instrukcji podanych przy rysunkach.

Podczas jednej sesji całą serię ćwiczeń trzeba powtórzyć kilkakrotnie – przynajmniej dwa–trzy razy, a w ciągu dnia powinny odbyć się trzy sesje masażu brzuszka na kolki. Jeśli kolka jest bardzo silna, dziecko można masować nawet pięć razy, przedłużając sekwencje wykonywanych ruchów nawet do 10 razy.

Zobacz też:

7 prostych sposobów na kolkę

Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i jak pomóc dziecku?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - wymaga konsultacji z lekarzem?

Dobrze wiedzieć

Możesz zastosować również "chwyt kolkowy". Co on oznacza? To pozycja, w której brzuszek dziecka jest lekko uciskany. Noś dziecko w pozycji wyprostowanej na ramieniu albo położyć je sobie na kolanach brzuszkiem do dołu i masować je po pleckach.

Jak często wykonywać masaż brzuszka na kolki?

Aby masaż brzuszka na kolki dał efekty, jakich się spodziewasz, trzeba go robić przynajmniej przez kilka dni. Są jednak maluszki, u których na efekty masowania trzeba czekać nawet miesiąc albo dwa. Nie warto się zniechęcać – nawet jeśli masaż nie złagodzi kolki u niemowlaka w stopniu, jakiego oczekujesz, pomoże ci nawiązać bliską więź z dzieckiem.

Nie masuj w ten sposób maluszka, który akurat ma atak kolki. Dziecko będzie płakało jeszcze bardziej, bo ułożenie go na pleckach i rozebranie wywoła tylko rozdrażnienie i niepokój. Lepiej wziąć wtedy malca na ręce, przytulić i delikatnie masować jego plecki, bo taki dotyk również pomaga usunąć gazy.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
kinga sobczak
|

My stosujemy u
niemowlaka Katater Windi i zdecydowanie bardzo dobrze się
sprawdza, jesteśmy zadowoleni, bo w końcu udało się nam poradzić
z tymi problemami, które były z kolką już od dłuższego czasu.
Tak więc jak dziecko męczy ból brzuszka to można skorzystać z
tej opcji, myślę że to będzie dobre rozwiązanie.

Klaudia Kucia
|

Moja córka miała kolki jak była malutka. To byl koszmar, nie pomagało dosłownie nic. Miałam juz załamanie nerwowe bo nie wiedziałam co robic. Lekarz polecił mi mleko NAN Sensitive. Trzy karmienia i róznica ogromna.

Sandra Jałowiec
|

Brawo dla redakcji za rozpowszechnianie szkodliwych mitów o żywieniu - nie ma diety matki karmiącej. Udowodniono już dawno, że jej wzdymająca potrawa nie ma wpływu na wzdęcie u dziecka. Co innego z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym, tu już można wprowadzać np takie preparaty jak mleko nan sensitive dla dzieci z kolką, które z powodzeniem mogą łagodzić objawy. Ale o tym już cichosza w artykule, kto u was pracuje??

Gosia Slezak
|

A jak ewentualne wzdęcia według autora przechodzą do mleka, żeby występowały u dziecka? Co za przedpotopowa wiedza... Czy autor choć trochę przygotował się do pisania tego tekstu? Jak kawa, herbata i cytrusy wpływają zdaniem autora na kolke?? Ludzie... Trochę edukacji