Pierwsze dni z noworodkiem w domu. Jak ogarnąć poporodowy chaos?

2013-09-19 14:13

Pierwsze dni z noworodkiem w domu są trudne. Odtąd całkowicie zmieni się wasze życie. Zobacz jak się zorganizować, by pierwsze dni z dzieckiem nie były pełne chaosu. Zobacz jak zorganizować opiekę nad dzieckiem w pierwszych dniach po porodzie.

Pierwsze dni z noworodkiem w domu po powrocie ze szpitala zazwyczaj są najtrudniejsze. To czas, w którym musimy oswoić się z nową sytuacją, nauczyć się opieki nad dzieckiem i zaspokajania jego potrzeb. Jak podołać tej nowej życiowej roli już na samym początku? Nikt nie oczekuje od świeżo upieczonych rodziców, że od pierwszych dni będą idealni. Początki bywają bardzo trudne i chaotyczne, jednak zastosowanie się do paru zasad pozwoli się rodzicom lepiej zorganizować i stworzyć najlepsze warunki dla swojego dziecka.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Przede wszystkim spokój dla dziecka

Trudno jest zachować spokój, gdy niemowlę płacze, a my nie wiemy czego od nas oczekuje. Niestety, często jest to tzw. błędne koło. Im bardziej zdenerwowany rodzic, tym w większym stresie jest dziecko. Z tego powodu powinniśmy zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko nerwów i niepotrzebnego napięcia. Po porodzie zapewnijmy spokój dziecku – wstrzymajmy się z zapraszaniem gości do momentu, gdy dziecko oswoi się z nowym otoczeniem. Zrezygnujmy z zakupów z noworodkiem, ograniczmy niespodzianki. Nie przebierajmy dziecka kilka razy dziennie, nie zasypujmy go zabawkami, które i tak go nie interesują. Sobie również zafundujmy święty spokój. Odłóżmy obowiązki domowe albo poprośmy o pomoc kogoś bliskiego. Jeśli zarywamy noce, odsypiajmy w dzień razem z dzieckiem i nie bierzmy do siebie wszelkich podręcznikowych rad, które wpędzają nas w kompleksy. Matczyna intuicja to podstawa.

Najważniejsze są rytuały

Rytuały są niezwykle ważne dla małego dziecka. To one pozwalają mu czuć się bezpiecznie, dlatego wyjątkowo o nie dbajmy – szczególnie w tych pierwszych dniach po powrocie ze szpitala. Ustalmy stałe pory na karmienie, usypianie, spacery i kąpanie. Dziecko szybko się przyzwyczai do narzuconego mu porządku dnia i będzie lepiej sypiać i jeść, co i na nas wpłynie pozytywnie.

Dobre nawyki dziecka ułatwią wam życie

Już od samego początku możemy zadbać o to, by nasze dziecko nabierało właściwych nawyków. Unikając niektórych błędów już na tym wczesnym etapie, ułatwiamy sobie życie w przyszłości.  Na przykład możemy od początku uczyć dziecko zasypiania poza naszymi rękami, bez bujania. Wystarczy położyć dziecko w łóżeczku i być przy nim, głaskać je albo nucić kołysankę. Dobrze jest też przyzwyczaić noworodka do usypiania przy różnych odgłosach. Chodzenie na palcach wokół śpiącego malucha, wyciszanie wszystkich sprzętów i szeptanie domowników to nie jest dobry pomysł na sen dziecka. Lepiej, by maluch przyzwyczaił się do spania w różnych warunkach (oczywiście w granicach rozsądku), by nie miał później problemów z zasypianiem.

Wygoda i komfort w opiece nad noworodkiem

Wygoda ma ogromne znaczenie. Ułatwiając sobie opiekę nad dzieckiem, pozwalamy sobie na odczuwanie większej satysfakcji z rodzicielstwa. Zadbajmy o wygodny kącik do przewijania dziecka, w którym wszystko będziemy mieć pod ręką. Łóżeczko z noworodkiem postawmy blisko naszego łóżka, byśmy nie musieli błądzić w nocy po pokoju. Szykując kąpiel malucha, zadbajmy o komfort nasz i dziecka.  Jeśli łazienka jest zbyt ciasna i krępuje nam ruchy, kąpmy dziecko w kuchni lub pokoju.

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju małego dziecka. W zależności od tego w jakim wieku jest dziecko, zmienia się liczba godzin snu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ile powinno spać twoje dziecko? W jaki sposób regulować sen dziecka? Posłuchaj naszego eksperta pielęgniarki Barbary Taleckiej ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE