Oblizywanie smoczka dziecka zmniejsza ryzyko alergii?

2020-07-02 12:05 Małgorzata Wójcik
Oblizywanie smoczka dziecka? Może nie do końca takie złe...?
Autor: Getty images

Słyszałyście, że oblizywanie smoczka dziecka sprzyja przenoszeniu próchnicy i innych chorób do buzi dziecka? Najnowsze badania temu nie przeczą, ale pokazują, że ssanie smoczka, aby go oczyścić, nie jest to do końca takim złym pomysłem...

Oblizywanie smoczka od lat uznawane jest za jeden z ohydniejszych i niezdrowych zwyczajów młodych rodziców. Mówi się, że rodzice, którzy zamiast go umyć smoczek, oblizują go przed podaniem maluszkowi, przenoszą w ten sposób do jego organizmu drobnoustroje chorobotwórcze.

Nowe badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie jest to do końca taki zły zwyczaj. Okazuje się, że oblizanie smoczka dziecka w celu jego oczyszczenia może pomóc chronić malucha przed... alergią.

Oblizywanie smoczka może czasem pomóc

Badacze z Henry Ford Health System w Detroit przeprowadzili wywiady ze 128 amerykańskimi matkami niemowląt. Rozmowy odbywały się 3 razy w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia ich dzieci.

Wśród matek niemowląt, które używały smoczków, 30 z nich czyściło smoczek za pomocą sterylizacji, 53 myło smoczek ręcznie, a 9 czyściło smoczek przez ssanie. „Odkryliśmy, że dzieci matek, które ssały smoczek, miały niższe poziomy IgE” - mówi główna autorka badania dr Eliane Abou-Jaoude.

IgE to rodzaj przeciwciała pojawiającego się w organizmie jako reakcja alergiczna. Wyższe poziomy IgE zazwyczaj wskazują na wyższe ryzyko alergii i astmy alergicznej. Naukowcy sprawdzili poziom IgE u niemowląt biorących udział w badaniu w chwili urodzenia, w wieku 6 i 18 miesięcy.

Dobre bakterie ze śliny rodzica

Zdaniem specjalistów, konieczne są dalsze badania, ale pierwsza teoria jest taka, że niższe poziomy IgE wynikają z przeniesienia drobnoustrojów prozdrowotnych z ust rodzica – niektóre mikroorganizmy we wczesnym okresie życia stymuluje rozwój układu odpornościowego i może później chronić przed chorobami alergicznymi. Nie jest jasne, czy niższa produkcja IgE obserwowana u tych dzieci utrzymuje się w późniejszych latach.

źródło: www.webmd.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE