Odparzona szyja u niemowlaka. Sposoby na odparzoną szyję

2022-11-14 14:27

Na odparzenia na szyi narażone jest każde niemowlę, choć większą skłonność do nich mają pulchne bobasy i te, które same jeszcze nie potrafią unieść główki. Jak zapobiegać odparzeniom szyi i co zrobić, gdy szyja się odparzy?

odpatrzenia na szyi
Autor: thinkstockphotos.com Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą.

Odparzenia skóry u noworodków i niemowląt to coś, czego doświadczy każde dziecko. Skóra takich maluchów jest bardzo delikatna, wystarczy więc nawet najmniejsze zaniedbanie pielęgnacyjne, by doszło do odparzeń. Choć z tym problemem zazwyczaj kojarzone są przede wszystkim okolice pod pieluszką, to jednak niemowlęta mogą mieć odparzone także i inne części ciała.

Odparzenia na szyi u niemowląt to dość częsty problem. Walka z nimi jest trudniejsza, bo to miejsca, które łatwo się pocą, trudno je wietrzyć i osuszać, nietrudno też przegapić zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się w zakamarkach skóry. Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą – zarówno latem, jak i wtedy, kiedy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach.

Spis treści

  1. Jak wyglądają odparzenia na szyi?
  2. Przyczyny odparzeń szyi
  3. Leczenie odparzeń na szyi u niemowlaka
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Jak wyglądają odparzenia na szyi?

Odparzenia na szyi u niemowląt wyglądają podobnie do tych na pupie: skóra jest zaczerwieniona, zazwyczaj najpierw tylko w zgięciach, a następnie, gdy problem zostanie zlekceważony, na większej powierzchni skóry. Odparzone miejsce jest obrzęknięte, podrażnione, mogą pojawić się  na nim wypełnione surowiczym płynem bąble, niekiedy też pojawia się wysypka na szyi.

Ponieważ odparzenia na szyi sprawiają dziecku ból (zwłaszcza przy zmianie pozycji), malec może płakać, być niespokojny, odmawiać ssania piersi i butelki, mieć kłopoty z zasypianiem.

Czytaj także: Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

Przyczyny odparzeń szyi

Przyczyny odparzeń na szyi są nieco inne, niż tych na pupie. Dochodzi do nich wówczas, gdy na skórę działa kilka czynników: ciepło, wilgoć i tarcie (skóry o skórę, albo skóry o ubranie). Sprzyja im zwłaszcza przegrzewanie maluszka i zaniedbania higieniczne (zbyt rzadkie mycie szyi dziecka, używanie do mycia mydła oraz niedokładne spłukiwanie kosmetyków  myjących), a także niedosuszanie skóry po jej umyciu.

Błędem, na skutek którego na szyi niemowlęcia mogą pojawić się odparzenia, jest też osłanianie szyi niemowlęcia nieprzepuszczającymi powietrza szalikami i chusteczkami.

Leczenie odparzeń na szyi u niemowlaka

Odparzona skóra na szyi potrzebuje przede wszystkim stałego dopływu świeżego powietrza, częstego mycia i dokładnego osuszania. Proces gojenia się przyspieszą odpowiednie kremy łagodzące. Dobrze, jeśli mają w składzie tlenek cynku, który wysusza zmiany skórne, działa antyseptycznie i zmniejsza stan zapalny, a także alantoinę, która wspiera regenerację uszkodzonej skóry. Trzeba je nakładać cienką warstwą po uprzednim delikatnym umyciu fałdek ciepłą przegotowaną wodą i dokładnym ich osuszeniu.

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia skóry odparzenie nie mija, trzeba skontaktować się z pediatrą. Chora skóra mogła zostać nadkażona bakteriami (i wtedy konieczne będzie leczenie maścią z antybiotykiem), ale może być też tak, że to, co brane jest za odparzenie, w rzeczywistości jest objawem alergii. Pediatra w takiej sytuacji może zalecić konsultację dermatologiczną, lub sam dobrać właściwą terapię.

Czytaj także: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza