Odparzona szyja u niemowlaka. Sposoby na odparzoną szyję

2020-08-21 11:15 Katarzyna Hubicz
odpatrzenia na szyi
Autor: thinkstockphotos.com Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą.

Na odparzenia na szyi narażone jest każde niemowlę, choć większą skłonność do nich mają pulchne bobasy i te, które same jeszcze nie potrafią unieść główki. Jak zapobiegać odparzeniom szyi i co zrobić, gdy szyja się odparzy?

Spis treści

  1. Jak wyglądają odparzenia na szyi?
  2. Przyczyny odparzeń szyi
  3. Leczenie odparzeń na szyi u niemowlaka

Odparzenia skóry u noworodków i niemowląt to coś, czego doświadczy każde dziecko. Skóra takich maluchów jest bardzo delikatna, wystarczy więc nawet najmniejsze zaniedbanie pielęgnacyjne, by doszło do odparzeń. Choć z tym problemem zazwyczaj kojarzone są przede wszystkim okolice pod pieluszką, to jednak niemowlęta mogą mieć odparzone także i inne części ciała.

Odparzenia na szyi u niemowląt to dość częsty problem. Walka z nimi jest trudniejsza, bo to miejsca, które łatwo się pocą, trudno je wietrzyć i osuszać, nietrudno też przegapić zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się w zakamarkach skóry. Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą – zarówno latem, jak i wtedy, kiedy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak wyglądają odparzenia na szyi?

Odparzenia na szyi u niemowląt wyglądają podobnie do tych na pupie: skóra jest zaczerwieniona, zazwyczaj najpierw tylko w zgięciach, a następnie, gdy problem zostanie zlekceważony, na większej powierzchni skóry. Odparzone miejsce jest obrzęknięte, podrażnione, mogą pojawić się  na nim wypełnione surowiczym płynem bąble, niekiedy też pojawia się wysypka na szyi.

Ponieważ odparzenia na szyi sprawiają dziecku ból (zwłaszcza przy zmianie pozycji), malec może płakać, być niespokojny, odmawiać ssania piersi i butelki, mieć kłopoty z zasypianiem.

Czytaj także: Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

Przyczyny odparzeń szyi

Przyczyny odparzeń na szyi są nieco inne, niż tych na pupie. Dochodzi do nich wówczas, gdy na skórę działa kilka czynników: ciepło, wilgoć i tarcie (skóry o skórę, albo skóry o ubranie). Sprzyja im zwłaszcza przegrzewanie maluszka i zaniedbania higieniczne (zbyt rzadkie mycie szyi dziecka, używanie do mycia mydła oraz niedokładne spłukiwanie kosmetyków  myjących), a także niedosuszanie skóry po jej umyciu.

Błędem, na skutek którego na szyi niemowlęcia mogą pojawić się odparzenia, jest też osłanianie szyi niemowlęcia nieprzepuszczającymi powietrza szalikami i chusteczkami.

materiał partnera
Wypróbuj!

Sudocrem Expert® to krem do pielęgnacji skóry, który dzięki zawartości tlenku cynku działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łągodząco na skórę1. Wmasowuj małe ilości kremu ruchami kolistymi do czasu, gdy na skórze pozostanie cienka, przezroczysta warstwa.

Stosuj w trakcie lub profilaktyce pieluszkowego odparzenia skóry.

Sudocrem Expert®:

  • tworzy barierę ochronną2
  • nawilża skórę3
  • zapobiega odparzeniom2
  • łagodzi podrażnienia już po 1. dniu stosowania4
  • szybko zmniejsza dyskomfort4
  • redukuje zaczerwienienie4

1. Czarnecka-Operacz M, ET AL. Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 15: 49-50.
2. Dzięki zawartości tlenku cynku
3.
 Dzięki zawartości lanoliny, Kacelak-Rzepka A. i wsp. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008;54(3): 54–57
4. Goldman M, ET.AL. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappy rash. British Journal of Nursing 2016; 25(8)

SUD-PL-00058

Leczenie odparzeń na szyi u niemowlaka

Odparzona skóra na szyi potrzebuje przede wszystkim stałego dopływu świeżego powietrza, częstego mycia i dokładnego osuszania. Proces gojenia się przyspieszą odpowiednie kremy łagodzące. Dobrze, jeśli mają w składzie tlenek cynku, który wysusza zmiany skórne, działa antyseptycznie i zmniejsza stan zapalny, a także alantoinę, która wspiera regenerację uszkodzonej skóry. Trzeba je nakładać cienką warstwą po uprzednim delikatnym umyciu fałdek ciepłą przegotowaną wodą i dokładnym ich osuszeniu.

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia skóry odparzenie nie mija, trzeba skontaktować się z pediatrą. Chora skóra mogła zostać nadkażona bakteriami (i wtedy konieczne będzie leczenie maścią z antybiotykiem), ale może być też tak, że to, co brane jest za odparzenie, w rzeczywistości jest objawem alergii. Pediatra w takiej sytuacji może zalecić konsultację dermatologiczną, lub sam dobrać właściwą terapię.

Czytaj także: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE