Przekłuwanie uszu u niemowlaka - czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków?

2020-06-22 15:08 redakcja, Klaudia Markiewicz
Niemowlę z kolczykiem
Autor: Getty Images

Przekłuwanie uszu u kilkumiesięcznych dziewczynek budzi skrajne emocje – zwolennicy twierdzą, że lepiej przekłuć uszy niemowlakowi, który szybko zapomni o bólu, niż starszemu dziecku, przeciwnicy zaś uważają, że z decyzją o przekłuciu uszu należy poczekać aż dziewczynka będzie starsza, dojrzalsza i rzeczywiście sama będzie tego chciała.

Kilkumiesięczna dziewczynka z kolczykami w uszach to dość częsty widok. Mamy, które decydują się przebić uszy niemowlakowi argumentują, że im wcześniej tym lepiej – dziecko w przyszłości zupełnie nie będzie pamiętało bólu.

Jest też duża grupa mam, która uważa, że przekłuwanie uszu kilkumiesięcznym dziewczynkom to okrutny i bezmyślny sposób „upiększania” bobasa.

Niebezpieczne kolczyki

Maleńka dziewczynka sporo czasu spędza w pozycji leżącej – kręci się, obraca, jej ruchy nie są w pełni skoordynowane – może niechcący zahaczyć kolczykiem o kołderkę czy prześcieradło i skaleczyć uszko.

Niemowlę może też przez przypadek odkryć, że w jego uszku znajduje się jakieś ciało obce i postanowi je usunąć. Pociągając za kolczyk może skaleczyć ucho. Może też zdarzyć się, że bez problemu wyjmie kolczyk z ucha. Taki mały przedmiot w niemowlęcych rączkach to duże prawdopodobieństwo połknięcia go przez maluszka.

Czytaj: Nowa niebezpieczna zabawa na Tik Toku. Rodzice okrutnie żartują ze swoich dzieci

Alergia na metal

Coraz więcej osób skarży się, że kontakt z metalem powoduje u nich reakcję alergiczną. Problem nie zawsze powstaje od razu. Zdarza się, że po kilku latach nagle pojawia się alergia na kolczyki, łańcuszki, suwaki, paski do spodni. Winowajcą najczęściej jest nikiel.

Kogo spotkała ta dolegliwość, wie jak bardzo jest nieprzyjemna. Osoba dorosła, która poczuje nagłe swędzenie w miejscu kolczyka może po prostu go usunąć. Niestety, niemowlę nie powie mamie, że coś nieprzyjemnego dzieje się z jego uchem.

Problemem jest również jakość kolczyków, które są dostępne na rynku.

- Przekłuwając ucho dziecku wkładacie mu w żywą ranę metal, którego jakość wykonania może być różna. Wiara w producenta, że nie zaoszczędził na materiale, na jego obróbce, na jego przygotowaniu może źle się skończyć. Obniżona odporność korozyjna stali to przenikanie do organizmu Waszego dziecka jonów metali, które mogą je zatruć. Źle przygotowana, bardzo rozwinięta powierzchnia ułatwia również życie i rozkwit bakterii w ranie Waszego dziecka - tak w rozmowie z popularną blogerką Hafiją (www.hafija.pl) mówi Agnieszka, z zawodu inżynier materiałowy, z zamiłowania korozjonista.

Czy niemowlę z kolczykami wygląda ładniej?

Niemowlęta zdecydowanie nie potrzebują "upiększania". Kilkumiesięczne bobasy są słodkie (bez wyjątku) i kolczyki nie są im do niczego potrzebne. Warto poczekać kilka lat, do momentu kiedy dziewczynka sama zapragnie i poprosi mamę o przebicie uszu.

Decyzja należy do rodziców

Niektórzy rodzice argumentują wczesne przekłucie uszu tym, że dziewczynka w przyszłości nie będzie pamiętała bólu i będzie miała już kolczyki, gdy jej rówieśniczki dopiero zaczną przekłuwać uszy. Jednak czy ból kilkumiesięcznego dziecka jest mniejszy niż kilkulatka?

Decyzja o przekłuciu uszu niemowlakowi należy do rodziców, jednak może warto poczekać, aż dziewczynka sama stwierdzi czy jej się to podoba, czy nie?

Czytaj: Amnezja dziecięca - dlaczego brakuje nam wspomnień z wczesnego dzieciństwa?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE