Kolczyk w sutku – czy to bezpieczne? Czy zdjąć go na czas ciąży i karmienia piersią?

2021-04-16 9:05

Kolczyki w sutkach to coraz modniejsza ozdoba, robi się je w salonie piercingu i tatuażu. Ważne, żeby zabieg był wykonany sterylnie - pozwoli to uniknąć powikłań. Ale co zrobić z tą biżuterią, kiedy pojawia się dziecko? Czy kobieta w ciąży i w czasie laktacji powinna wyjąć kolczyk z sutka?

Kolczyk w sutku
Autor: Getty images Przekłuwanie sutków w ciąży jest zakazane

Kolczyk w sutku lub obu sutkach powinien być wykonany w sterylnych warunkach, przez eksperta. Cena przekłucia w salonie piercingu i tatuażu wynosi od 150 do 250 złotych. Osoba, która zajmuje się przekłuwaniem zawodowo zrobi to szybko, w miarę bezboleśnie, a przede wszystkim sterylnie.

Po zabiegu powinniśmy otrzymać szereg porad jak dbać o miejsce przekłucia, żeby nie dopuścić do rozwoju zakażenia, pojawienia się ziarniny czy migracji kolczyka.

Spis treści

  1. Jak zrobić kolczyk w sutku?
  2. Jak dbać o kolczyk w sutku?
  3. Powikłania przekłutych sutków
  4. Kolczyk w sutku a ciąża i laktacja

Jak zrobić kolczyk w sutku?

Sutki przekłuwamy z różnych powodów – bo chcemy mieć taką ozdobę, bo podobno kolczyki w sutkach zwiększają doznania seksualne. Kobiety często uważają, że przekłute sutki dodają im atrakcyjności. Zazwyczaj sutki u mężczyzn przekłuwa się głębiej niż u kobiet, gdzie przekłucie jest płytsze.

Co zrobić, aby mieć kolczyk w sutku? Nie róbmy tego samemu i nie u koleżanki. Piercer (czyli ten, który przekłuwa) powinien wykonać przekłucie sterylną igłą z wenflonem, odpakowaną przy kliencie. Miejsce przekłucia się dezynfekuje, a następnie… pyk i gotowe. Kolczyk założony. I teraz dużo zależy od ciebie.

Jak dbać o kolczyk w sutku?

  • miejsce przekłucia należy przemywać octaniseptem lub solą fizjologiczną przynajmniej 2-3 razy dziennie,
  • można robić okłady z rumianku na opuchliznę, na duży obrzęk i ból po przekłuciu sutków pomogą okłady z gazika nasączonego w zimnym wywarze z kory dębu (przykładamy bezpośrednio na oczyszczony kolczyk na 10 minut, 1-2 razy dziennie),
  • należy usuwać osocze zmieszane z krwią, które będzie się wydzielać z rany,
  • nie dotykać miejsca przekłucia brudnymi rękami,
  • należy nosić przewiewną bieliznę i pozwolić skórze oddychać,
  • nie powinno się zahaczać miejsca przekłucia – uważaj zwłaszcza na staniki,
  • nie powinno się pić alkoholu i spożywać aspiryny, która rozrzedza krew i sprzyja powiększaniu się opuchlizny. Powstrzymaj się od spożywania alkoholu i aspiryny przynajmniej przez miesiąc od przekłucia,
  • zrezygnuj z basenu, sauny i siłowni oraz obciążających aktywności fizycznych na czas gojenia,
  • unikaj kąpieli w morzu, jeziorze i opalania na czas gojenia,
  • pilnuj, aby kolczyk nie miał kontaktu z chemią, przemywaj miejsce wodą ze zwykłym, hipoalergicznym mydłem,
  •  bierz szybkie prysznice, aby nie rozmaczać miejsca przekłucia.

Zapewne piercer udzieli ci dokładnych porad lub rozwieje twoje wątpliwości. Nie zmieniaj kolczyka do czasu pełnego wygojenia, które w przypadku kolczyka w sutku może trwać nawet pół roku. Gojenie jest indywidualną sprawą każdego z nas.

Porada: jeśli bardzo boisz się zahaczać kolczykiem w sutku i nie możesz zrezygnować ze stanika, wykonaj sobie opatrunek na miejsce przekłucia, które uniknie dalszych podrażnień. 

Czytaj również: Kolczyk w pępku w ciąży. Czy w ciąży trzeba wyjmować kolczyk z pępka?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: które zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?

Kolczyk w nosie: czy pozwolić nastolatkowi na piercing? Rodzaje przekłuć, pielęgnacja

Powikłania przekłutych sutków

  • migracja kolczyka,
  • zakażenie,
  • uszkodzenie sutka,
  • pojawienie się ziarniny (narośl w miejscu przekłucia),
  • uszkodzenie kanałów mlecznych,
  • w skrajnych wypadkach rozszczep sutka.

Zobacz, dlaczego piersi w ciąży są tak tkliwe i wrażliwe? WIDEO

Z czego wynika tkliwość piersi?

Kolczyk w sutku a ciąża i laktacja

Przekłuwanie sutków w ciąży jest absolutnie zabronione. W ogóle przed zabiegiem u kobiet wskazana jest konsultacja, np. z położną laktacyjną – pomoże ona ocenić, czy sutki nie są np. zbyt wklęsłe, a przekłucie wklęsłych sutków wcale nie sprawi, że „wyciągną się”.

Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, aby karmić piersią z przekłutym sutkiem. Kobiecy sutek i okalająca go otoczka są usiane zakończeniami nerwowymi i kanalikami, które rozchodzą się promieniście od sutka. Oznacza to, że uszkodzenie jednego kanalika nie spowoduje zablokowania kolejnych.

Kiedy dziecko przysysa się do sutka, nerwy wysyłają sygnał do mózgu, żeby rozpoczął produkcję hormonu prolaktyny, który z kolei wpływa na produkcję mleka. Jeśli sutek został przekłuty prawidłowo i nie doszło do uszkodzenia nerwów, sygnał do mózgu dotrze.

Gorzej, jeśli w wyniku powikłań po przekłuciu, nerwy obumarły lub zostały uszkodzone. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Niestety, wyjęcie kolczyka nie pomaga w odbudowie nerwów, a więc karmienie piersią może być wtedy utrudnione.

Co ciekawe o wiele większe ryzyko uszkodzenia nerwów stanowią operacje powiększania lub pomniejszania piersi z nacięciami okołosutkowymi. Nacięcia są zazwyczaj na kilka centymetrów, zaś kolczyk – o średnicy 1.6 mm nie stanowi poważnego zagrożenia. Ponadto – kobieta o problemie z nerwami dowiaduje się dość szybko – sutek jest bowiem odrętwiały i wcale nie ma w nim większego czucia i wrażliwości na bodźce.

Lekarze zalecają usuwanie kolczyka na czas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, ale warto pomyśleć, że kolczyk może się odkręcić, a dziecko może udławić się lub połknąć metalowy element.

Ten stres jest zbędny, więc kolczyk, zwłaszcza jeśli miejsce przekłucia jest wygojone w pełni, można spokojnie wyjąć na czas karmienia i włożyć po nim. Pamiętaj o sterylności i odpowiedniej higienie sutków zarówno po, jak i przed karmieniem oraz dotykaniem kolczyka.

Czytaj również: Przekłuwanie uszu u niemowlaka - czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków?

Tatuaż w ciąży: czy w tym czasie można go wykonać?

Operacja plastyczne piersi po ciąży i laktacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza