Werandowanie, czyli jak przygotować niemowlę na pierwszy spacer

2022-01-26 16:23

Werandowanie, kiedyś bardzo popularne, ostatnio jakby poszło w zapomnienie. A to naprawdę rewelacyjna metoda przygotowania dziecka do pierwszego spaceru. Jak powinno przebiegać werandowanie?

Werandowanie, czyli jak przygotować niemowlę na pierwszy spacer
Autor: Getty images Werandowanie, czyli jak przygotować niemowlę na pierwszy spacer

Werandowanie to świetny sposób na przygotowanie noworodka do pierwszego spaceru i wczesne hartowanie dziecka. Odporność dzieci jest mniejsza niż dorosłych, dlatego zanim wybierzesz się na pierwszy spacer przygotuj do niego niemowlę.

Spis treści

  1. Czy werandowanie jest konieczne?
  2. Kiedy i jak werandować noworodka?
  3. Jak ubrać niemowlę na werandowanie?
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czy werandowanie jest konieczne?

Werandowanie polega na tym, że zamiast wychodzić z dzieckiem na dłuższy spacer, ustawiamy go w wózku przy otwartym oknie (lub na osłoniętym tarasie czy balkonie). Robimy to po to, by niemowlę stopniowo przyzwyczajało się do chłodniejszego powietrza.

Z werandowania można zrezygnować, gdy za oknem jest naprawdę ciepło – temperatura jest taka jak w domu lub niewiele niższa. Wtedy można od razu śmiało wyjść z noworodkiem na spacer. W przeciwnym razie warto zacząć od porządnego wywietrzenia pokoju (15 min) i wstawienia tam dziecka lub pobytu na balkonie.

Czytaj również: Z dwójką dzieci na SPACERZE - to nie takie trudne

10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem - jak ubrać dziecko i jak długo spacerować jesienią?

Kiedy i jak werandować noworodka?

Na werandowanie przychodzi czas, kiedy niemowlę skończy 5 dni. Zaczynamy od 5 min na świeżym powietrzu i z każdym dniem wydłużamy werandowanie o kolejne 5 min jeśli jest chłodno, i 10 – jeśli cieplej. Niemowlę przyzwyczajone do półgodzinnego werandowania można już śmiało wyprowadzić na pierwszy prawdziwy spacer, stopniowo wydłużając jego pobyt poza domem.

Zimą dziecko może spędzać na dworze 2-3 godziny dziennie, a latem całe dnie. Z przechadzek lepiej zaś zrezygnować, jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej minus 5 st. C i wieje silny, porywisty wiatr. Jeśli pogoda jest bezwietrzna, a dziecko przyzwyczajone do chłodów (tzn. regularnie wyprowadzane na spacery i nieprzegrzewane w domu) można z nim spacerować nawet przy minus 10.

Jak ubrać niemowlę na werandowanie?

Podstawową zasadą jeśli chodzi o ubieranie noworodka i w domu, i w czasie werandowania czy spaceru jest: jedna warstwa więcej. A to znaczy, że zakładamy dziecku jedną warstwę więcej niż my mamy na sobie.

Jeśli mamy na sobie podkoszulek, bluzkę i kurtkę, dziecku zakładamy body, kaftanik, kombinezon i otulamy śpiworkiem lub kocykiem. W chłodne dni nie zapomnijmy o czapce i rękawiczkach (albo po prostu schowajmy rączki niemowlęcia w rękawkach kombinezonu).

Są jednak dzieci, które wymykają się tej zasadzie i tak ubrane marzną lub pocą się. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane, dotknijmy jego karku ciepła ręką. Jeśli jest spocony, zrezygnujmy z jednej warstwy stroju. Jeśli chłodny, przyda się dodatkowy kocyk.

Jeśli werandujemy dziecko latem, nie trzeba go specjalnie ubierać. Sprawdźmy tylko, czy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do tej, która jest w pomieszczeniu. Jeśli wieje lekki wiatr można okryć śpiące niemowlę lekkim kocykiem lub pieluszką flanelową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza