Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

2021-07-20 11:46

To, kiedy można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer, zależy od trzech czynników: stanu zdrowia dziecka, stanu zdrowia młodej mamy i aktualnej pory roku.

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
Autor: Getty Images

Pierwszy spacer noworodka to wielkie wydarzenie w życiu młodych rodziców. Co prawda pierwsze zetknięcie dziecka ze światem spoza czterech ścian następuje już podczas powrotu ze szpitala - wtedy zwykle jest to jednak krótka chwila na powietrzu, jaką niesiony w nosidełku noworodek spędza w drodze do samochodu, a później do domu. Z właściwym spacerem nie ma to jednak nic wspólnego. Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Spis treści

  1. Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą
  2. Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem
  3. Na spacer i w podróży sprawdzą się:
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą

Gdy na dworze jest zimno i ponuro, z wyjściem na pierwszy spacer trzeba zaczekać, aż noworodek trochę podrośnie – zazwyczaj lekarze zalecają, by od powrotu do domu ze szpitala upłynęły co najmniej dwa, a jeszcze lepiej trzy tygodnie.

Na tydzień przez planowanym pierwszym zimowym spacerem, ale już po ukończeniu 10 dnia życia, dziecko należy zacząć werandować, czyli przyzwyczajać do chłodnego powietrza i różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem a dworem. 

Werandowanie ma się tak do spacerów, jak mycie na sucho do kąpieli. Polega na tym, że ciepło ubrane i przykryte dziecko kładziemy w wózku ustawionym przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych (ale nie na dworze, lecz w pomieszczeniu).

Pierwszego dnia może tak leżeć przez pięć minut, drugiego przez dziesięć, trzeciego przez piętnaście. Po tygodniu werandowania, jeśli temperatura na dworze nie spadła poniżej minus 5 stopni C i nie ma silnego wiatru, który dodatkowo ochładza powietrze, można wyjść z noworodkiem na dwór. 

Pierwszy spacer może trwać nie dłużej, niż piętnaście minut. Każdy następny spacer może być o kilka minut dłuższy. Ze spaceru trzeba zrezygnować (a pierwsze wyjście odłożyć w czasie) wówczas, gdy temperatura na dworze spada poniżej minus 10 stopni C.

Zobacz także: Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem

Inaczej jest w ciepłe, pogodne dni. Wtedy noworodka nie trzeba ani werandować, ani czekać aż tak długo z pierwszym wyjściem na dwór. Wiosną i latem pierwszy spacer noworodka może odbyć się już po tygodniu od momentu powrotu ze szpitala, zwłaszcza, jeśli na dworze jest przyjemnie ciepło.

Gdy jednak wiosna lub lato są chłodne, warto chwilę zaczekać, aż pogoda się poprawi. Lekki deszcz nie jest przeszkodą do spaceru – ważne, by nie wiało. Pierwszy spacer w ciepłe dni może trwać dłużej, niż jesienią i zimą, bo nawet pół godziny. Stopniowo trzeba go wydłużać, ale nie trzeba kurczowo zerkać na zegarek.

Jeśli dopisuje pogoda, nawet maleńkie dziecko może spędzać na dworze po kilka godzin dziennie – ten czas można podzielić na kilka wyjść. Z wyjścia na dwór lepiej zrezygnować w upały, gdy temperatura przekracza 30 stopni C.

Czytaj również: Czy wychodzić z dzieckiem, gdy jest mróz?

Jak ubierać niemowlaka na spacer latem? Czy dziecko musi nosić skarpetki i czapkę? GALERIA

Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

Na spacer i w podróży sprawdzą się:

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza