Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

2020-09-28 15:26 Katarzyna Hubicz
Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
Autor: Getty Images

To, kiedy można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer, zależy od trzech czynników: stanu zdrowia dziecka, stanu zdrowia młodej mamy i aktualnej pory roku.

Pierwszy spacer noworodka to wielkie wydarzenie w życiu młodych rodziców. Co prawda pierwsze zetknięcie dziecka ze światem spoza czterech ścian następuje już podczas powrotu ze szpitala - wtedy zwykle jest to jednak krótka chwila na powietrzu, jaką niesiony w nosidełku noworodek spędza w drodze do samochodu, a później do domu. Z właściwym spacerem nie ma to jednak nic wspólnego.

Zobacz także: Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!

Posłuchaj, kiedy iść na pierwszy spacer z noworodkiem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą

Gdy na dworze jest zimno i ponuro, z wyjściem na pierwszy spacer trzeba zaczekać, aż noworodek trochę podrośnie – zazwyczaj lekarze zalecają, by od powrotu do domu ze szpitala upłynęły co najmniej dwa, a jeszcze lepiej trzy tygodnie. Na tydzień przez planowanym pierwszym spacerem, ale już po ukończeniu 10 dnia życia, dziecko należy zacząć werandować, czyli przyzwyczajać do chłodnego powietrza, i różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem, a dworem. Werandowanie ma się tak do spacerów, jak mycie na sucho do kąpieli. Polega na tym, że ciepło ubrane i przykryte dziecko kładziemy w wózku ustawionym przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych (ale nie na dworze, lecz w pomieszczeniu). Pierwszego dnia może tak leżeć przez pięć minut, drugiego przez dziesięć, trzeciego przez piętnaście. Po tygodniu werandowania, jeśli temperatura na dworze nie spadła poniżej minus 5 stopni C i nie ma silnego wiatru, który dodatkowo ochładza powietrze, można wyjść z noworodkiem na dwór. Pierwszy spacer może trwać nie dłużej, niż piętnaście minut. Każdy następny spacer może być o kilka minut dłuższy. Ze spaceru trzeba zrezygnować (a pierwsze wyjście odłożyć w czasie) wówczas, gdy temperatura na dworze spada poniżej minus 10 stopni C.

materiał partnera
Ochroń dziecko przed sepsą

Droga Mamo,

W trosce o zdrowie twojego maleństwa pomyśl o szczepieniu przeciw meningokokom. Meningokoki to groźne bakterie, które wywołują sepsę i zapalenie opon mózgowych. Najczęściej atakują najmłodsze dzieci, do 1. roku życia1.

Początkowe objawy zakażenia meningokokami są mało charakterystyczne – przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego chorobę trudno rozpoznać. A rozwija się ona błyskawicznie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia2.

Chroniąc dziecko przed meningokokami musisz wiedzieć, że najwięcej zakażeń w Polsce – zwłaszcza wśród małych dzieci – wywołują meningokoki typu B. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się szczepienie przeciw temu typowi bakterii3. Można je rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia1.

Zapytaj lekarza o szczepienie przeciw meningokokom typu B.

1. MP, https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143395,szczepionka-przeciwko-meningokokom-grupy-b, dostęp: lipiec 2020
2. BJFM, https://www.bjfm.co.uk/early-recognition-of-meningitis-and-septicaemia (dostęp: czerwiec, 2020)
3. Wysocki J., Inwazyjna Choroba Meningokokowa – w pytaniach i odpowiedziach [w:] Praktyka Lekarska, styczeń 2016 (126)
GSK Commercial Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa, tel.: 22 576 9000, fax: 22576 9001, pl.gsk.com Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowani bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu www.urpl.gov.pl lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy. Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie stosowanego leczenia. NP-PL-MNX-ADVR-200001, lipiec 2020

Zobacz także: Pępek noworodek - 11 pytań o pępuszek

Na spacer i w podróży sprawdzą się:

Wózek Spacerowy X-move
Wózek Spacerowy X-move

Autor: materiały prasowe

 • Pompowane koła
 • Teleskopowa rączka o regulowanej wysokości
 • Spacerówka zapinana przodem i tyłem do kierunku jazdy
Wózek Spacerowy Bebetto
Wózek Spacerowy Bebetto

Autor: materiały prasowe

 • Uniwersalny wózek głęboko-spacerowy
 • Lekka rama
 • Łatwy system składania
 • Regulowane oparcie oraz podnóżek
Nosidełko Ergonomiczne
Nosidełko Ergonomiczne

Autor: materiały prasowe

 • Zaprojektowane przez mamę dwójki dzieci
 • Szerokość panela nosidełka można ustawić w trzech pozycjach
 • Szyte z oddychającej i lekkiej tkaniny bawełnianej
Nosidełko
Nosidełko

Autor: materiały prasowe

 • Zapewnia prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka
 • Miękkie wypełnienie pasów Nino gwarantuje optymalny nacisk na biodra i barki
 • Nosidełko można prac w pralce
 • Dla dzieci od 3 miesiąca (do 20kg)
Fotelik

Autor: Archiwum

Wyjeżdżasz na wakacje? Chcesz zabrać swoją pociechę w długą podróż samochodem? Niech Twoje dziecko podróżuje bezpiecznie i wygodnie! Teraz możesz to osiągnąć dzięki fotelikowi Ramatti Mars Comfort, dostępnemu w ofercie SUPERtanio.pl Fotelik jest niezastąpiony, gdy wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem. Zapewnia maluchowi bezpieczeństwo i wygodę, a rodzicom możliwość łatwego montażu. Przystosowany do samochodów o różnych długościach pasów bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy grupy 0+ (do 13 kg ) jest największy w swojej klasie, w zestawie zaś znajdują się fotelik oraz praktyczna budka. Teraz ten doskonały fotelik samochodowy może być Twój za zaledwie 199 zł. Takiej oferty jeszcze nie było! http://supertanio.se.pl/

 • Dla dzieci od 9 m-cy do 12 lat
 • Waga dziecka od 9 do 36 kg
 • Pięciopunktowy system pasów
 • Produkt roku Ceneo 2015

Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem

Inaczej jest w ciepłe, pogodne dni. Wtedy noworodka nie trzeba ani werandować, ani czekać aż tak długo z pierwszym wyjściem na dwór. Wiosną i latem pierwszy spacer noworodka może odbyć się już po tygodniu od momentu powrotu ze szpitala, zwłaszcza, jeśli na dworze jest przyjemnie ciepło. Gdy jednak wiosna lub lato są chłodne, warto chwilę zaczekać, aż pogoda się poprawi. Lekki deszcz nie jest przeszkodą do spaceru – ważne, by nie wiało. Pierwszy spacer w ciepłe dni może trwać dłużej, niż jesienią i zimą, bo nawet pół godziny. Stopniowo trzeba go wydłużać, ale nie trzeba kurczowo zerkać na zegarek. Jeśli dopisuje pogoda, nawet maleńkie dziecko może spędzać na dworze po kilka godzin dziennie – ten czas można podzielić na kilka wyjść. Z wyjścia na dwór lepiej zrezygnować w upały, gdy temperatura przekracza 30 stopni C.

Werandowanie czy spacer? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE