Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

2020-09-28 15:26 Katarzyna Hubicz
Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
Autor: Getty Images

To, kiedy można wyjść z noworodkiem na pierwszy spacer, zależy od trzech czynników: stanu zdrowia dziecka, stanu zdrowia młodej mamy i aktualnej pory roku.

Pierwszy spacer noworodka to wielkie wydarzenie w życiu młodych rodziców. Co prawda pierwsze zetknięcie dziecka ze światem spoza czterech ścian następuje już podczas powrotu ze szpitala - wtedy zwykle jest to jednak krótka chwila na powietrzu, jaką niesiony w nosidełku noworodek spędza w drodze do samochodu, a później do domu. Z właściwym spacerem nie ma to jednak nic wspólnego.

Zobacz także: Pierwsza kąpiel noworodka: 7 ważnych zasad. O tym trzeba pamiętać!

Posłuchaj, kiedy iść na pierwszy spacer z noworodkiem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą

Gdy na dworze jest zimno i ponuro, z wyjściem na pierwszy spacer trzeba zaczekać, aż noworodek trochę podrośnie – zazwyczaj lekarze zalecają, by od powrotu do domu ze szpitala upłynęły co najmniej dwa, a jeszcze lepiej trzy tygodnie. Na tydzień przez planowanym pierwszym spacerem, ale już po ukończeniu 10 dnia życia, dziecko należy zacząć werandować, czyli przyzwyczajać do chłodnego powietrza, i różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem, a dworem. Werandowanie ma się tak do spacerów, jak mycie na sucho do kąpieli. Polega na tym, że ciepło ubrane i przykryte dziecko kładziemy w wózku ustawionym przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych (ale nie na dworze, lecz w pomieszczeniu). Pierwszego dnia może tak leżeć przez pięć minut, drugiego przez dziesięć, trzeciego przez piętnaście. Po tygodniu werandowania, jeśli temperatura na dworze nie spadła poniżej minus 5 stopni C i nie ma silnego wiatru, który dodatkowo ochładza powietrze, można wyjść z noworodkiem na dwór. Pierwszy spacer może trwać nie dłużej, niż piętnaście minut. Każdy następny spacer może być o kilka minut dłuższy. Ze spaceru trzeba zrezygnować (a pierwsze wyjście odłożyć w czasie) wówczas, gdy temperatura na dworze spada poniżej minus 10 stopni C.

Zobacz także: Pępek noworodek - 11 pytań o pępuszek

Na spacer i w podróży sprawdzą się:

Wózek Spacerowy Bebetto
Wózek Spacerowy Bebetto

Autor: materiały prasowe

 • Uniwersalny wózek głęboko-spacerowy
 • Lekka rama
 • Łatwy system składania
 • Regulowane oparcie oraz podnóżek
Nosidełko Ergonomiczne
Nosidełko Ergonomiczne

Autor: materiały prasowe

 • Zaprojektowane przez mamę dwójki dzieci
 • Szerokość panela nosidełka można ustawić w trzech pozycjach
 • Szyte z oddychającej i lekkiej tkaniny bawełnianej
Nosidełko
Nosidełko

Autor: materiały prasowe

 • Zapewnia prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka
 • Miękkie wypełnienie pasów Nino gwarantuje optymalny nacisk na biodra i barki
 • Nosidełko można prac w pralce
 • Dla dzieci od 3 miesiąca (do 20kg)
Fotelik

Autor: Archiwum

Wyjeżdżasz na wakacje? Chcesz zabrać swoją pociechę w długą podróż samochodem? Niech Twoje dziecko podróżuje bezpiecznie i wygodnie! Teraz możesz to osiągnąć dzięki fotelikowi Ramatti Mars Comfort, dostępnemu w ofercie SUPERtanio.pl Fotelik jest niezastąpiony, gdy wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem. Zapewnia maluchowi bezpieczeństwo i wygodę, a rodzicom możliwość łatwego montażu. Przystosowany do samochodów o różnych długościach pasów bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy grupy 0+ (do 13 kg ) jest największy w swojej klasie, w zestawie zaś znajdują się fotelik oraz praktyczna budka. Teraz ten doskonały fotelik samochodowy może być Twój za zaledwie 199 zł. Takiej oferty jeszcze nie było! http://supertanio.se.pl/

 • Dla dzieci od 9 m-cy do 12 lat
 • Waga dziecka od 9 do 36 kg
 • Pięciopunktowy system pasów
 • Produkt roku Ceneo 2015

Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem

Inaczej jest w ciepłe, pogodne dni. Wtedy noworodka nie trzeba ani werandować, ani czekać aż tak długo z pierwszym wyjściem na dwór. Wiosną i latem pierwszy spacer noworodka może odbyć się już po tygodniu od momentu powrotu ze szpitala, zwłaszcza, jeśli na dworze jest przyjemnie ciepło. Gdy jednak wiosna lub lato są chłodne, warto chwilę zaczekać, aż pogoda się poprawi. Lekki deszcz nie jest przeszkodą do spaceru – ważne, by nie wiało. Pierwszy spacer w ciepłe dni może trwać dłużej, niż jesienią i zimą, bo nawet pół godziny. Stopniowo trzeba go wydłużać, ale nie trzeba kurczowo zerkać na zegarek. Jeśli dopisuje pogoda, nawet maleńkie dziecko może spędzać na dworze po kilka godzin dziennie – ten czas można podzielić na kilka wyjść. Z wyjścia na dwór lepiej zrezygnować w upały, gdy temperatura przekracza 30 stopni C.

Werandowanie czy spacer? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE