Zarzucano jej, że nawet nie zmieni pieluchy. Tak niepełnosprawna mama ogarnia macierzyństwo

2024-01-04 11:28

O Alex Dacy, znanej z mediów społecznościowych jako "Roszpunka na wózku inwalidzkim", świat usłyszał, gdy zaszła w ciążę. Kobieta z dużym stopniem niepełnosprawności urodziła zdrowe dziecko. Radzi sobie bardzo dobrze, choć internauci zarzucali jej, że nawet nie zmieni własnemu dziecku pieluchy.

Mama na wózku pokazuje życie swojej rodziny
Autor: Instagram/ @wheelchair_rapunzen Mama na wózku pokazuje życie swojej rodziny

„Czy zmienianie pieluchy przez matkę to warunek szczęśliwego dzieciństwa?" - pytała hejterów prowadząca profil @wheelchair_rapunzen, Alex, gdy jeszcze była w ciąży.

Kobieta zdecydowała się na głośne mówienie o rodzinie, którą zakłada, mimo iż jeździ na wózku inwalidzkim, chcąc walczyć z negatywnymi stereotypami.

„Niepełnosprawne rodzicielstwo jest mocno piętnowane w społeczeństwie i dlatego chcę zacząć o tym mówić" – pisała wówczas na swoim Instagramie.

Dziś już nie tylko słowami, ale i czynami pokazuje, jak funkcjonuje jej rodzina. Cała trójka wygląda na bardzo szczęśliwą.

Przeczytaj: Wytykają jej, że nie zmieni pieluchy. Niepełnosprawna ciężarna odpowiada hejterom

Spis treści

  1. Trudna ciąża i poród
  2. Jak radzi sobie niepełnosprawna mama?
  3. Córka Alex mogła też być chora
Marcelina Zawisza o liście schorzeń kwalifikujących do wydania jednorazowego orzeczenia o niepełnosprawności

Trudna ciąża i poród

Córeczka Alex urodziła się na początku marca zeszłego roku poprzez cesarskie cięcie. To była najbezpieczniejsza opcja dla Alex, która cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

Jej ciąża była ciążą wysokiego ryzyka. Musiała przestać przyjmować leki, które mogłyby wpłynąć źle na rozwijający się płód. Przez to z kolei, była tak wycieńczona, że nie miała nawet siły samodzielnie kierować własnym wózkiem.

Jak radzi sobie niepełnosprawna mama?

Mimo tych trudów, niepełnosprawna mama nadal twierdzi, że za nic w świecie nie zmieniłaby swojej decyzji. Dzięki pomocy ojca swojej córeczki, który jest bardzo troskliwym partnerem i tatą, karmi córkę butelką i świetnie radzi sobie przy rozszerzaniu diety.

Choć rzeczywiście sama nie zrobi wielu rzeczy przy niemowlęciu, wozi też córkę w chuście, jeżdżąc swoim wózkiem inwalidzkim i spędza z nią całe dnie, walcząc o więź i dalej promując normalne życie osób niepełnosprawnych. Gdy stan zdrowia Alex na to pozwala, rodzina podróżuje i korzysta z życia, niekiedy intensywniej niż niektórzy w pełni zdrowi rodzice z dziećmi.

Córka Alex mogła też być chora

Córeczka "Roszpunki na wózku inwalidzkim" jest zdrową dziewczynką, choć wcale nie było to oczywiste. Rodzice Alex byli zdrowymi nosicielami genu SMA, który nieświadomie przekazali córce: miała 25% szans na to, że zachoruje i tak się stało. Jej córka, mimo jeszcze większego ryzyka, urodziła się zdrowa. 

Zobacz też: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci - czy słyszałaś o nich?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza