Dla obserwatorów to może być śmieszne, ale... 5 powodów, by rozmawiać ze swoim niemowlakiem

2023-03-07 16:27

Każdy z nas chyba kojarzy te sceny z filmów komediowych, gdy świat prezentowany jest oczami niemowlaka, nad którym niepokojąco blisko nachyla się rozszczebiotana kobieta mówiąca od rzeczy. Choć rozmowy z niemowlakami, przez takie sceny mają niekorzystną opinię, to nie warto z nich rezygnować. Maluchowi przyniesie to całe mnóstwo korzyści.

Mama mówiąca do niemowlaka
Autor: Getty Images Dlaczego warto rozmawiać ze swoim maluchem?

Współcześni rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest czytanie i śpiewanie niemowlętom dla ich rozwoju. Maluchy, których rodzice to robią już od pierwszych dni życia, uzyskują wyższe wyniki w testach językowych w późniejszym wieku. ⁠

Równie istotne, jak czytanie i śpiewanie piosenek jest... rozmawianie z niemowlakiem. Na początku może wydawać się to trochę głupie i mało komfortowe, ale rozmawianie z bobasem i opowiadanie mu o tym, co robisz, pomaga przyspieszyć rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, nawet poza tymi językowymi. 

Dowiedz się: Język niemowlaka istnieje? Co chce powiedzieć niemowlę przez "ne", "ou", "erch"?

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Dowiedz się: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka

Jak mówić do niemowlaka?

Nie chodzi o to, by rozmawiać z niemowlakiem o polityce czy zmianach klimatu. To mogłoby rzeczywiście wyglądać dziwnie. Wystarczy jednak, że nabierzesz nawyku rozmawiania o tym, co robisz, myślisz lub planujesz zrobić z dzieckiem. To dużo bardziej naturalne niż się wydaje:

- Dzień dobry kochanie, wyspaliśmy się?

- Uuu, chyba czas na zmianę pieluszki.

- Jak sobie podjesz, pójdziemy po twojego brata do przedszkola. 

- Zaraz ruszamy w drogę, tylko muszę zapiąć ci pasy w foteliku, żebyś była bezpieczna. 

- A co to za zły humorek? Może przyda ci się smoczek. Każdy czasami ma gorszy dzień.

Większość z tych rzeczy to naturalne opisy czynności, czy kwestie, o których myślimy podczas opieki nad maluchem. Wystarczy je wypowiedzieć na głos. ⁣⁣

Dlaczego warto rozmawiać z niemowlakiem?

  • Rozmowa, podobnie jak czytanie książeczek rozwija u malucha umiejętności językowe. Dzieci, których rodzice mówią do nich od maleńkości, znacznie szybciej wypowiadają pierwsze słowa. To cenne także dla rodzica, bo znacznie ułatwia komunikację i opiekę nad maluchami. 
  • Rozmawianie z dzieckiem pobudza synapsy w mózgu malucha, przyspieszając jego ogólny rozwój na różnych płaszczyznach.
  • Dzieci, których rodzice z nimi rozmawiają są spokojniejsze. Słuchanie głosu opiekuna jest kojące, a do tego nawyk rozmawiania z dzieckiem pobudza opiekunów do reagowania na różne rodzaje dźwięków, które wydaje dziecko. Taka podstawowa komunikacja, daje maluchowi poczucie zrozumienia. 
  • Wraz z wiekiem, dziecko zaczyna rozumieć coraz więcej, a wiedza o tym, co go czeka, np. gdy słyszy "a teraz pójdziemy na spacerek", daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rozmawianie z dziećmi w nieco późniejszym wieku, daje im też poczucie sprawczości, co znacznie łagodzi np. bunt dwulatka
  • Dziecko uczy się sztuki konwersacji. To może się wydawać niebywałe, ale rozmawiając z niemowlęciem już kształtujemy jego umiejętności społeczne. 

Przeczytaj też: Od krzyku, przez gaworzenie, po zdania typu "nie ciem". 7 etapów rozwoju mowy u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza