Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze

2022-04-21 15:15

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie - słyszałaś to zdanie na pewno nie raz. Ale mimo to jest ci przykro, gdy rówieśnik twojego malca zaczyna robić coś szybciej niż twój. Czy można przyspieszyć jakoś rozwój dziecka i czy warto to robić?

Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze
Autor: Getty images Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze

Jedno dziecko zaczyna raczkować w wieku 9 miesięcy, inne, gdy ma 7 lub 11. Wszystkie warianty są prawidłowe, ponieważ ramy czasowe dla osiągnięcia pewnych umiejętności są szerokie.

Mimo to zastanawiamy się czasem, czy można jakoś przyspieszyć rozwój dziecka, aby dogonił rówieśników. Eksperci twierdzą, że nie, ponieważ tempo zdobywania kolejnych kroków milowych jest zapisane w genach. 

Poza tym większość etapów rozwoju musi następować po sobie i nie da się ich przeskoczyć - dziecko nie zacznie siadać na nocnik, jeśli nie zrozumie zależności między parciem na pęcherz a siusianiem, nie zacznie chodzić, jeśli nie nauczy się utrzymywać równowagi stając przy meblach. 

Ale oczywiście dając dziecku szansę na trening i zdobywanie nowych doświadczeń, możemy sprawić, że szybciej będzie gotowe na zdobycie pewnych umiejętności. Jak to robić? Stymulując jego rozwój. 

Spis treści

  1. Stymulacja noworodka i niemowlaka przez zabawę
  2. Stymulacja rozwoju przez ruch
  3. Zapewnij mu wiele doświadczeń i bodźców
W co się bawić z niemowlęciem?

Stymulacja noworodka i niemowlaka przez zabawę

Jeśli dasz dziecku zabawkę, która będzie rozwijać jego zmysły czy trenować mięśnie, zapewnisz jego mózgowi lepszy rozwój. A im więcej połączeń nerwowych tym większe zdolności dziecka - na każdym polu.

Odpowiednie zabawki mogą dostarczyć maluchowi bodźców wpływających pozytywnie na jego zarówno rozwój poznawczy, jak i motoryczny czy społeczny.

Jakie zabawki kupować? Noworodek przez pierwsze 4 tygodnie ma słabo rozwinięty wzrok. Widzi tylko silne kontrasty, światło lub jego brak. Korzystnie na rozwój wzroku wpływa patrzenie na biało-czarne lub biało-granatowe przedmioty.

Mogą to być zabawki, wzory na ścianach lub specjalnie karty edukacyjne zawierające kontrastowe, proste wzory: paski, kraty, figury geometryczne. Ważne, by przedmioty miały minimum 25 cm.

Dzięki tym pierwszym zabawom wzrok noworodka, a wraz z nim mózg, rozwija się szybciej, a dziecko już po dwóch tygodniach może zacząć dostrzegać kolory. Otaczajmy je wtedy przedmiotami o mocnych barwach.

Kupując zabawki dla niemowlaka, zwracajmy uwagę, aby nie były one zbyt duże. Małe dziecko nie uchwyci piłki, gdyż to wymagałoby współpracy dwóch rąk, a taka umiejętność rozwija się dopiero między 18. a 36. miesiącem życia.

Zabawki powinny być łatwe do uchwycenia, muszą się mieścić w rączce. Maluch w pierwszych tygodniach życia dysponuje odruchem chwytnym. Na początku zaciska dłoń na każdym wąskim przedmiocie: naszym palcu, puklu włosów, ołówku.

Z czasem odruch ten będzie ustępować, a dziecko zacznie świadomie chwytać i puszczać przedmioty. Zmysł dotyku niemowlęcia, podobnie jak wzrok, rozwija się stopniowo, dzięki doświadczeniom. Rozpoznawać fakturę materiałów malec będzie uczył się dopiero w wieku dwóch i pół miesiąca.

Czytaj również: Kiedy dziecko siada, chodzi i mówi? Sprawdź przybliżony kalendarz umiejętności

Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Stymulacja rozwoju przez ruch

Nie ograniczaj dziecka - jeśli położysz niemowlę w kojcu, nie nauczy się raczkować. Jeśli nie pozwolisz mu rzucać zabawki na ziemię, nie nauczy się zasady "przyczyna-skutek". 

Nauka pełzania jest dla rozwoju dziecka bardzo ważna. Okres wczesnej aktywności ruchowej wpływa na rozwój równowagi oraz powiązanych z nią funkcji mowy, uczenia się, emocji. Dlatego nie ograniczajmy przestrzeni i możliwości samodzielnego ruchu. Kojce i leżaczki ograniczają zdolność dziecka do poznawania świata i wstrzymują rozwój neurologiczny.

Dlatego zabezpiecz dom, zadbaj o maksimum bezpieczeństwa i pozwól dziecku na trening i eksplorowanie świata. Niech próbuje przemieszczać się po podłodze, otwierać szafki, chwytać przedmioty - to przyspieszy jego rozwój motoryczny i poznawczy.

Malec powinien spędzać dużo czasu na brzuchu na odpowiednio przygotowanej powierzchni: czystej, twardej, ale sprężystej i gładkiej, aby mógł bez większego wysiłku poruszać się do przodu. Niestety, maty edukacyjne nie spełniają tego warunku, gdyż przy każdym ruchu dziecka porusza się także mata.

Zapewnij mu wiele doświadczeń i bodźców

Każdy spacer z dzieckiem, pokazanie mu pieska, danie do powąchania kwiatów, pozwolenie na zabawę w piasku, włączenie piosenki dla dzieci - to dla dziecka nowe doświadczenie, które jego mózg  zapamięta i w odpowiednim czasie wykorzysta. Pozwól maluchowi na zabawę z rówieśnikami, aby trenował rozwój komunikacji. 

Nie trzymaj dziecka w domu - nie oznacza to, że musisz chodzić z noworodkiem w tłum do supermarketu - oczywiście, że nie, ale odwiedzaj rodzinę, znajomych, chodź na spacery bez względu na pogodę (dbając o jego odpowiedni strój), starszaka zaprowadź na plac zabaw, do sali z piłeczkami.

Chcąc rozwijać słuch dziecka, słuchaj różnorodnej muzyki, chodź po domu w drewniakach oraz często zapraszaj gości. Stymulujące dźwięki dozujmy często, ale po kilka minut. Ta „zabawa” wspomaga dojrzewanie systemu nerwowego.

Czytaj również: Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg dziecka

Jak zachęcić dziecko do raczkowania i czy warto?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza