Dlaczego niemowlę płacze?

2020-05-19 12:01 Katarzyna Hubicz
Dlaczego dziecko płacze
Autor: thinkstockphotos.com Płacz to dla dziecka sposób komunikacji z rodzicami.

Niemowlę płacze, bo inaczej nie umie powiedzieć, że coś je boli, denerwuje lub przeszkadza. Poznaj najczęstsze przyczyny płaczu i sposoby zaradzenia im.

Niemowlę może płakać nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Po pewnym czasie niektórzy rodzice intuicyjnie zaczynają wyczuwać, co dziecko chce zasygnalizować. Ale nie zawsze jest to łatwe, bo płacz może mieć wiele różnych przyczyn. Jednak dzięki temu, że każda z nich wywołuje nieco inny rodzaj płaczu, można nauczyć się rozpoznawania tego, co w danym momencie dolega maleństwu, i właściwie zareagować.

Dziecko może płakać, kiedy się czegoś przestraszy – gwałtownego podniesienia z łóżeczka, nagłego kontaktu z wodą w wanience, zbyt mocnego wycierania pupy czy nawet wklepywania kremu. Jest to związane z niedojrzałością jego układu nerwowego, a zwłaszcza z tym, że jego wzrok nie jest jeszcze zbyt ostry. Dlatego wszystkie czynności przy dziecku należy wykonywać delikatnie i ostrożnie.

Wyjmując dziecko z łóżeczka lub wkładając go do wanienki, zadbaj o to, by czuł się bezpiecznie, i przez cały czas podtrzymuj jego ciało na całej długości.

Niemowlę płacze, bo chce jeść

Gdy twoje maleństwo będzie głodne, zasygnalizuje to lekkim pokasływaniem, po którym zacznie się płacz: najpierw krótki, a potem przeciągły, rytmiczny, o jednostajnym tonie „łaa-łaa-łaa”. To, że domaga się karmienia, zasugerują również sygnały dodatkowe: dziecko jest niespokojne, może mlaskać, układać wargi do ssania, otwierać usta, a wzięte na ręce – odwraca główkę w kierunku piersi. Uspokoi się, gdy pierś lub wypełniony mlekiem smoczek trafi do jego buzi.

Jak uniknąć płaczu niemowlaka? Sprawdź, co męczy niemowlę

Niemowlę płacze, bo jest senne

Maluchy często płaczą, gdy są przemęczone, ale nie mogą usnąć. Na początku jest to kapryśne marudzenie, które przechodzi w intensywny płacz, na zmianę z zawodzeniem.

Zmęczony malec mruga, ziewa, wygina kręgosłup, może wykonywać chaotyczne ruchy rączkami, a trzymany na rękach – próbuje odwrócić się w kierunku piersi mamy. W takiej sytuacji pomaga zwykle delikatne kołysanie, które sprzyja zasypianiu.

Niemowlę płacze, bo tęskni za mamą

Jedną z podstawowych potrzeb malutkiego dziecka jest poczucie bezpieczeństwa, które daje mu mama. Kiedy w pobliżu nie ma jej zbyt długo, płacze, wydając krótkie „łaa”, przypominające miauczenie kota. Przestanie płakać, gdy tylko weźmiesz je na ręce.

Niemowlę płacze, bo boli je brzuszek lub ma kolkę

Ten rodzaj płaczu łatwo rozpoznać: zaczyna się bez żadnego wstępu, zwykle wieczorem, jest głośny i piskliwy, i może trwać nawet kilka godzin. Maleństwo może wstrzymywać oddech, napina się i usztywnia ciało, zgina nóżki, ma czerwoną buzię z grymasem bólu. Doraźnie pomaga masowanie brzuszka i zmiana pozycji – nóżki najlepiej jest unieść i przycisnąć do tułowia, by zalegające gazy mogły się wydostać.

Maluszka możesz ułożyć albo nosić tak, by jego brzuszek do czegoś przylegał – może to być zwinięty kocyk lub twoje przedramię – bo to ułatwia odprowadzanie gazów. Ponieważ ten rodzaj płaczu jest wyjątkowo uciążliwy, warto mu zawczasu zapobiegać, podając dziecku preparaty uznane za skuteczne w profilaktyce kolki, zwłaszcza probiotyki (np. ze szczepu Pediococcus pentosaceus CECT 8330 oraz Bifidobacterium longum CECT 7894), które – jak potwierdziły badania kliniczne – redukują objawy kolki, a więc i czas płaczu malucha.

Niemowlę płacze, bo przeszkadzają mu dźwięki lub światło

Niemowlęta nie są przyzwyczajone do bodźców, docierających do nich z różnych stron. Jeśli układ nerwowy maluszka przez dłuższy czas będzie atakowany głośnymi dźwiękami, kolorami, światłem czy zapachami, dziecko zmęczy się i zasygnalizuje to długim, intensywnym płaczem. Będzie też odwracało główkę od światła i osób, które będą próbowały je zabawić. Aby maluch przestał płakać, trzeba wyeliminować bodźce, które go denerwują – wyłączyć sprzęty grające, przygasić światło.

Niemowlę płacze, kiedy się nudzi

Nawet tak małe dzieci mogą odczuwać chęć zmiany widoku, jaki mają przed oczami. Objawia się to najpierw czymś w rodzaju irytacji – malec odwraca główkę od tego, co ma w polu widzenia, bawi się swoimi paluszkami, a próby zabawienia go często kończą się krzykiem. Potem zaczyna marudzić, a w końcu płakać. Zwykle pomaga ułożenie dziecka w innej pozycji, albo nawet w innym miejscu, i krótka zabawa.

Niemowlę płacze, gdyż jest mu zimno lub za ciepło

Niemowlęta najpierw wtedy marudzą, a potem głośno i jednostajnie płaczą: zarówno wtedy, gdy jest im zbyt chłodno, jak i gdy są zbyt ciepło ubrane. Za lekko ubrane dziecko ma gęsią skórkę i chłodny kark, zbyt ciepło ubrane – wypieki na buzi, rozgrzany kark i spocone włoski. Płacz szybko ustanie, jeśli zniwelujesz jego przyczynę: ubierzesz albo rozbierzesz malca.

Niemowlę płacze, bo ma mokro

Pełna pielucha to przyczyna dyskomfortu. Nawet jeśli to tylko sam mocz – ale jest go dużo – pielucha będzie gruba i ciężka, przez co dziecku będzie niewygodnie i zimno. Najpierw się wierci i znacząco unosi pupę, a jeśli to nic nie daje – marudzi, a w końcu wybucha głośnym płaczem. Ucichnie, kiedy tylko zmienisz mu pieluszkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE