Kiedy dziecko zaczyna chodzić: etapy nauki chodzenia niemowląt

2008-05-20 14:23 Katarzyna Hubicz

To, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest sprawą indywidualną. Zależy od temperamentu niemowlaka, jego sprawności i trochę też od genów. Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj etapy nauki chodzenia niemowląt. 

Warto wiedzieć, że zanim dziecko zacznie chodzić, musi przejść przez kilka ważnych etapów.

Dziecko zaczyna chodzić - najpierw raczkowanie

Około dziewiątego miesiąca (czasem wcześniej, czasem później) malec zaczyna pełzać i raczkować. Choć wygląda to zabawnie, jest ważnym etapem rozwoju – przez to, że ręce i nogi  muszą poruszać się naprzemiennie, dziecko uczy się koordynacji ruchów i ćwiczy mięśnie. By mu w tym pomóc, jak najczęściej wyjmuj malca z łóżeczka i kładź na podłodze (na dywanie bądź materacyku z gąbki). Ubieraj go w luźne ciuszki, takie, które w strategicznych miejscach (na kolanach, łokciach czy brzuszku, na których opiera się raczkujący brzdąc) nie mają żadnych szwów, zatrzasków czy guzików. By zachęcić dziecko do posuwania się naprzód, kładź przed nim, w pewnej odległości, atrakcyjną dla niego zabawkę.
Uwaga, raczkujący malec jest w stanie dotrzeć wszędzie – dlatego z zasięgu jego łapek (i zębów) trzeba pousuwać kable i różne drobiazgi (monety, guziki itp), które mógłby włożyć do buzi, a kontakty zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Dobrze wiedzieć

Roczne dziecko nie chodzi - to może niepokoić

Nie zaszkodzi skontaktować się z lekarzem, kiedy dziecko skończyło rok, a nie chce jeszcze wstawać, bądź ma więcej niż 18 miesięcy, i nie chce samo chodzić. Twój niepokój powinien wzbudzić również fakt, że dziecko chodząc, kieruje nóżki (bądź nóżkę) do środka lub na zewnątrz.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Dziecko zaczyna chodzić - chodzenie niemowląt na własnych nogach

W dziesiątym miesiącu życia większość maluchów po raz pierwszy samodzielnie staje. Zazwyczaj ten epokowy moment ma miejsce w łóżeczku – pewnego ranka zauważysz, że malec podciąga się do pozycji pionowej, trzymając za szczebelki. Ale dziecko może też wstać, przytrzymując się czegokolwiek – kolan taty, szafki w kuchni czy krzesła. A kiedy już pewnie stoi, zaczyna poruszać się przy meblach. Potrafi w ten sposób obejść całe mieszkanie. Na tym etapie najważniejsze jest, by zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Zawczasu obniż więc dno łóżeczka do najniższej pozycji (by dziecko z niego nie wypadło), zdejmij obrus ze stołu i sprawdź, czy meble i domowe sprzęty stoją stabilnie – kwietniki, kulawe krzesło czy chybocząca się komoda mogą być dla małego wędrowniczka niebezpieczne. Dobrze jest również przymocować do ścian regały z książkami, by dziecko, opierając się o nie, nie zrzuciło ich na siebie. Na ostre kanty mebli – stołów, szafek – warto nałożyć specjalne silikonowe osłonki, które ochronią malca przed bolesnymi uderzeniami, zaś na śliskie parkiety położyć dywan lub wykładzinę. Jeśli masz w domu schody, zablokuj dostęp do nich specjalną poręczą. I ostatnia ważna sprawa – drzwi. By nie przytrzasnęły dziecku paluszków, koniecznie zabezpiecz je nakładkami, tak, by nie mogły się zamknąć.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Polecamy
Zebra Insteraktywny Chodzik

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Interaktywny Chodzik Zebra od Fisher-Price® zachęci dziecko do stawiania pierwszych kroków i pomoże mu w nauce pierwszych słów. Cała naprzód ku nowej przygodzie! Maluch może przerzucać stronę książeczki lub naciskać podświetlane przyciski, aby wraz z nowymi przyjaciółmi-zwierzątkami poznawać alfabet i liczby. Wesołe komunikaty i melodie dodatkowo zachęcają do ruchu.

  • wygodny uchwyt i solidna podstawa na 4 kółkach,
  • piosenki i teksty w języku polskim.
Dobrze wiedzieć

Nie kupuj tradycyjnego chodzika
Wbrew swojej nazwie, chodzik wcale nie pomaga w nauce chodzenia – może ją nawet utrudnić. Poruszając się w chodziku, dziecko inaczej obciąża nóżki, i angażuje inne grupy mięśni, niż chodząc samodzielnie. Nieprawidłowo również obciąża stopy, przez co w przyszłości może chodzić na palcach. Dziecko w chodziku inaczej ocenia swoje położenie w przestrzeni i odległość do najbliższych mebli, co może wpłynąć na bezpieczeństwo. Wreszcie, w chodziku malec jest podparty z każdej strony, co utrudnia mu doskonalenie zmysłu równowagi.

Samodzielne chodzenie niemowląt: uwaga, idę!

W jedenastym, dwunastym (choć najczęściej dopiero w czternastym), miesiącu życia dziecko coraz częściej „zapomina”, że jeszcze nie umie chodzić, i puszcza się podpórek. Próbuje chodzić samodzielnie – najchętniej trzymając się ręki mamy. Gdy dziecko chce chodzić, pozwól mu na to. Nie zmuszaj go jednak na siłę, godzinami prowadzając pod pachy po pokoju. Samodzielna nauka chodzenia przyniesie lepsze rezultaty: dziecko nauczy się utrzymywać równowagę i koordynować pracę wszystkich części ciała, nabierze też wprawy w ocenianiu odległości. Jeśli chcesz mu w tym pomóc, najlepiej jest chodzić krok przed nim, i podtrzymywać go za łokcie. 
Ważne: na tym etapie nauki brzdąc powinien chodzić na bosaka – dzięki temu łatwiej będzie mu utrzymać równowagę. Jeśli jest zimno, możesz założyć dziecku skarpety z antypoślizgowym „ABS-em”. Kapcie ani buty nie są mu jeszcze potrzebne.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
kozby
|

moja córa zaczęła chodzić jak miała 2 miesiące, teraz ma 10 i sprawnie mówi, pisze i liczy, jutro będziemy się uczyć całkować

Agnieszka Nogaj
|

moja Iga ma 6 miesięcy i stoi