Taniec dla niemowląt: mówimy, dlaczego taniec z małym dzieckiem ma sens!

2016-02-03 22:11

Mamy dobrą wiadomość dla kobiet, które kochają taniec: wraz z urodzeniem dziecka zyskałyście nowego partnera! Niemowlęta uwielbiają pląsać w rytm muzyki. Taniec dla niemowląt: mówimy, dlaczego taniec z małym dzieckiem ma sens!

Ćwiczenia z niemowlakiem
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia po ciąży pozwolą Ci szybko wrócić do formy oraz spędzić czas z dzieckiem.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Ćwiczenia z niemowlakiem: jak ćwiczyć z dzieckiem? >>
  2. Taniec z niemowlakiem: do tańca trzeba trojga
  3. Czytaj także: >> Ćwiczenia z noworodkiem: jak ćwiczyć? [PORADY POŁOŻNEJ] >>
  4. Taniec z niemowlakiem: wtuleni w siebie
  5. Taniec z niemowlakiem: roztańczony niemowlak
  6. Taniec z niemowlakiem: czas na imprezę

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem niesie za sobą masę korzyści. Przede wszystkim wzmacnia więź emocjonalną mamy z pociechą i zaspokaja u obojga potrzebę bliskości. Ułatwia też kobiecie powrót do formy i zrzucenie nadliczbowych kilogramów po porodzie, zaś maleństwu zapewnia harmonijny rozwój fizyczny. Jedną z najprzyjemniejszych form ruchu jest taniec, który dodatkowo zapewni dziecku umuzykalnienie od pierwszych chwil życia. Aby tańczyć razem z dzieckiem, nie trzeba zapisywać się na specjalne zajęcia ani rezerwować na nie czasu. Z niemowlakiem w ramionach można pląsać na dobry początek dnia, w godzinach jego największej aktywności, jak i wieczorem, przed snem. Wszystko zależy od tego, jaki repertuar zaproponuje domowy didżej.

Czytaj także: >> Ćwiczenia z niemowlakiem: jak ćwiczyć z dzieckiem? >>

Taniec z niemowlakiem: do tańca trzeba trojga

Znakomitym sposobem na rodzinny relaks jest zorganizowanie poranka lub popołudnia z muzyką dla całej rodziny. Włączamy wówczas swoje ulubione utwory, podśpiewujemy i tańczymy – osobno lub razem, z maluchem podawanym sobie z ramion w ramiona. Ciekawy będzie np. rock’n’roll z dzieckiem w nosidełku (na plecach mamy lub taty) – nieco spowolniony, z wyczuciem, dostosowany do sytuacji. Nie lada wyzwaniem jest tańczenie zmodyfikowanego tanga z dzieckiem pomiędzy partnerami (na rękach mamy lub taty). Maleństwu na pewno spodoba się taka bliskość ciał obojga rodziców i rytmiczne kołysanie. Niemowlak może też obserwować taniec opiekunów, leżąc w nosidełku. Takie chwile także są mu potrzebne do rozwoju emocjonalnego: obserwując ciepłe relacje między rodzicami, odczuwa radość i wzmacnia swoje poczucie bezpieczeństwa. Uczy się także, że fajnie jest aktywnie spędzać czas, śmiać się, radować i wariować... Tak, tak – wariować. Warto przy skocznych utworach pozwolić sobie na duży luz. Przecież nikt obcy nie patrzy, nikt nie ocenia naszych zdolności tanecznych. A porządne wyhasanie się w rytm muzyki sprawia, że mózg zalewa fala hormonów szczęścia.

Czytaj także: >> Ćwiczenia z noworodkiem: jak ćwiczyć? [PORADY POŁOŻNEJ] >>

Taniec z niemowlakiem: wtuleni w siebie

Można też tańczyć z wykorzystaniem chusty do noszenia dziecka. Taki taniec jest dla niemowlaka niemal jak powrót do przeszłości, a konkretnie – do życia płodowego. Ciepło ciała mamy, odgłos jej bijącego serca i rytmiczne kołysanie przypominają maleństwu doznania, jakich doświadczało, będąc w maminym brzuchu. W trakcie takiego tańca maluszek się relaksuje, wycisza, uspokaja, a często nawet zasypia. Ważne, by dziecko czuło się w chuście komfortowo (musi być w niej właściwie umieszczone) i aby chusta nie krępowała ruchów tańczącej.

Jeśli masz taką możliwość, możesz zapisać się na specjalne warsztaty taneczne z maluchami w chuście. Instruktorzy pokażą, jak wiązać chustę oraz zaproponują uniwersalną choreografię. Po złapaniu bakcyla salę treningową można zamienić na salon w mieszkaniu, a nawet... alejkę w parku. Wystarczy założyć słuchawki i włączyć ulubioną muzykę.

Taniec z niemowlakiem: roztańczony niemowlak

Już około 9. miesiąca życia dziecko przejawia duże zainteresowanie samodzielnym tańcem: kołysze się w rytm muzyki w pozycji na czworakach. Kiedy już staje przy meblach i stabilnie się ich trzyma, całym ciałem pokazuje, że podobają mu się rytmiczne dźwięki: ugina nóżki, kręci pupą, tupie... Rodzice zresztą też uwielbiają te chwile (chyba nie ma bardziej rozczulającego widoku jak podrygująca pupa okryta pieluszką) i nagradzają taneczne wyczyny pociechy gromkimi oklaskami. W ten sposób nieświadomie mobilizują dziecko do podejmowania kolejnych prób samodzielnego poruszania się. Taniec pomaga niemowlakowi zdobyć większą świadomość swojego ciała i stymuluje dynamiczny rozwój fizyczny. Co ważne, smyk nie musi stabilnie stać na nóżkach, aby móc pląsać – może wymachiwać rączkami, klaskać w rytm piosenki. Dzięki temu rozwija małą motorykę. A gdy do tego próbuje nucić melodie, łatwiej pójdzie mu z nauką mowy.

Taniec z niemowlakiem: czas na imprezę

Pierwsze urodziny dziecka to dobra okazja, aby urządzić taneczne party. Wówczas należy tak zorganizować przestrzeń w domu, by maluchy miały bezpieczny parkiet (najlepiej sprawdzi się dywan). Zachętą do zabawy w rytm muzyki będą latające po pokoju balony albo bańki mydlane – uaktywnią nawet największych leniuszków. Dla gości, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, przydadzą się stabilne krzesła do przytrzymywania się w trakcie tańca. Mile widziani są także dorośli tancerze, którzy będą pląsać z najmłodszymi dziećmi w ramionach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza