ZABAWA Z NIEMOWLAKIEM - jak bawić się z niemowlakiem, by stymulować jego rozwój?

2017-01-30 12:01

Przepis na radosne, mądre i zdolne dziecko jest dość prosty. Zapewnij mu jak najwięcej zabawy. Oto zabawy z niemowlakiem, które wspomagają rozwój dziecka. Zaczynamy!

madre-dziecko
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Lektury małe i duże - czytaj dziecku od początku
  2. Zabawa z niemowlakiem - A kuku! Tu jestem!
  3. Wirowanie, latanie, turlanie... - niemowlęta lubią takie zabawy
  4. Ciekawość drogą do... mądrości

Dziecko rodzi się z ogromną żądzą uczenia się. W zawrotnym tempie powstają w jego mózgu nowe szare komórki i tworzą się główne drogi nerwowe, umożliwiające naukę przez całe życie. Malec chłonie informacje i rozwija z łatwością swoje umiejętności. Ale nie ślęcząc nad podręcznikami czy przy komputerze, tylko w czasie codziennych aktywności i zabawy. Właśnie ta ostatnia zapewnia mu harmonijny rozwój, bogatą wiedzę i wyższy iloraz inteligencji. To, co my nazywamy nauką, dla małych dzieci jest fascynującą zabawą.

Lektury małe i duże - czytaj dziecku od początku

Od pierwszych chwil życia dziecka czytaj mu książki. W ten sposób stymulujesz rozwój słuchu pociechy i budujesz podstawy do nauki mówienia. W przypadku niemowlęcia czytanie może działać uspokajająco, bo kojarzy ono tę czynność z przyjemnym kontaktem z rodzicami. Natomiast u starszego dziecka nie tylko poszerza jego zasób słownictwa oraz wzbogaca wiedzę, ale i rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację oraz pamięć. Warto podawać niemowlakom książki do samodzielnego oglądania (z ilustracjami o nasyconych kolorach i wyraźnych konturach), by ćwiczyły wzrok i spostrzegawczość. Wykonane z ceraty, tektury, pianki lub materiału o różnorodnej fakturze, z elementami szeleszczącymi, piszczącymi rogami i wypustkami w formie gryzaków będą wspierały zmysł dotyku, smaku, słuchu, a nawet węchu (gdy jedną ze stron delikatnie poperfumujesz).

Zabawa z niemowlakiem - A kuku! Tu jestem!

Zabawa w znikanie i odnajdywanie jest niekwestionowanym faworytem wśród atrakcji fundowanych niemowlakowi. Możesz zasłaniać swoją twarz rękoma, pieluszką albo się po prostu odwrócić. Zadaj dziecku pytanie: „Gdzie jest mama?”. Po odsłonięciu swojej buzi powiedz „a kuku!” – usłyszysz salwę śmiechu pociechy. Ze starszym dzieckiem możesz bawić się w ukrywanie pluszaków. Zasłoń misia kocykiem i zapytaj, gdzie się schował, a potem odsłoń go. Ta zabawa uczy dziecko, że nawet jeśli czegoś nie widzi, to nadal może to istnieć, pomaga oswoić tzw. lęk separacyjny w okresie, gdy mama wraca do pracy i niemowlę pozostaje pod opieką innych osób. Jest więc lekcją wnioskowania i przewidywania, jak również treningiem pamięci. Wspomaga również rozwój emocjonalny i społeczny smyka.

>>Przeczytaj również, na czym polega trening czystości u dziecka>>

W co się bawić z niemowlęciem?

Wirowanie, latanie, turlanie... - niemowlęta lubią takie zabawy

Małe dzieci uwielbiają być kołysane, huśtane, podrzucane. Sprawia im to wiele frajdy i przy okazji stymuluje układ przedsionkowy, który odgrywa znaczącą rolę w rozwoju koordynacji i równowagi. Badania naukowe pokazują, że zaburzenia układu przedsionkowego są przyczyną wielu trudności w uczeniu się (np. dysleksji). Dlatego nie żałuj niemowlakowi zabawy w latanie. Chwyć smyka na ręce, najlepiej w takiej pozycji, by jego brzuszek ułożył się na twoim przedramieniu, i fruwaj z nim po całym domu, zwiedzając zakamarki znajdujące się zarówno nisko, jak wysoko. Funduj maluchowi ekstremalne przeżycia w postaci wizyty w szafie (zaparkuj „samolot” wewnątrz szafy pełnej ubrań) i niespodziewanych zmian kierunku lotu. Starszemu szkrabowi zaś zaproponuj zabawę w „śmigła helikoptera”: niech się kręci przez 15 sekund wokół własnej osi z wyciągniętymi na bok ramionami. Gdy się zatrzyma, niech stoi przez pół minuty z zamkniętymi oczami, by przestał odczuwać zawroty głowy. Takie wirowanie warto powtórzyć kilka razy, zawsze w tym samym kierunku, bo tzw. płyn zawarty w półkolistych kanałach usznych jest w ciągłym ruchu. Jeśli zmienimy kierunek ruchu, zmniejsza się stymulacja mózgu.

>>Przeczytaj również, jak przyspieszyć u dziecka naukę mówienia>>

Ciekawość drogą do... mądrości

Zaproś niemowlę, które już pewnie siedzi, do świata zwyczajnych, a dla niego fascynujących przedmiotów. Postaw przed nim szufladę z kuchennymi akcesoriami (nakrętkami, plastikowymi łyżkami, szeleszczącymi torebkami foliowymi, pojemniczkami z przyprawami). Upewnij się, że wszystkie przedmioty są bezpieczne dla dzieci i wtedy pozwól mu na nieograniczone ich poznawanie – potrząsanie, rzucanie, wąchanie i lizanie. Zgłębianie wiedzy np. o pudełeczku ze schowanymi wewnątrz nakrętkami może dziecku zająć nawet cały ranek, bo malec będzie próbował je rozkręcić (trenując przy tym sprawność palców) oraz sprawdzić, jaki wydaje dźwięk i jak pachnie oraz smakuje (rozwój zmysłów). Nie przerywaj tej prostej zabawy i nie ingeruj w nią. Możesz jedynie nazywać przedmioty, którymi dziecko się interesuje albo głośno komentować, co robi malec (np. „to pudełko tak apetycznie pachnie, bo w środku ma przyprawę... To cynamon”). W ten sposób wzbogacasz słownictwo dziecka. Dzięki tej zabawie rozbudzisz też w dziecku radość z samodzielnego poznawania świata, co zaprocentuje w latach szkolnych.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza