Ząbkowanie u niemowlaka. Jak przynieść ulgę ząbkującemu maluchowi?

2012-11-09 11:28

Ząbkowaniu u niemowlaka prawie zawsze towarzyszy podwyższona temperatura ciała, płacz i obfite ślinienie się. Ból wywołany ząbkowaniem może się pojawić już w trzecim, czwartym miesiącu życia dziecka, ale pierwszy ząbek wyrzyna się zwykle około szóstego, siódmego miesiąca.

Ząbkowanie u niemowlaka - jak przynieść ulgę ząbkującemu maluchowi
Autor: _photos.com|photos.com

Dziąsła u ząbkującego niemowlaka są zaczerwienione, rozpulchnione i swędzą. Wyrzynający się ząbek przecina dziąsło – może to trwać nawet kilka dni – i jest bolesne. Maluch obficie się ślini, wkłada do buzi wszystko, co ma w zasięgu ręki, płacze, marudzi i nie ma apetytu. Do tego nie chce ssać, czasem również gorączkuje. Wśród innych objawów, które mogą się pojawić, ale nie muszą, wymienić można: luźne stolce i niespokojny sen.

Ząbkowanie u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

  • Sposobem na bolesne ząbkowanie u niemowlaka są schłodzone gryzaczki, które zaspokoją u dziecka potrzebę gryzienia, a dodatkowo przyniosą ulgę rozpulchnionym i zaczerwienionym dziąsłom. Warto pamiętać, by gryzaczków nie zamrażać, wystarczy temperatura około 2-3 stopni.
  • Bolące dziąsła można znieczulić niewielką ilością żelu na ząbkowanie – niestety, przynosi on ukojenie przez około godzinę i można go stosować tylko kilka razy dziennie.
  • Ulgę w przypadku bolesnego ząbkowania przyniesie maluszkowi również przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym w naparze rumianku lub szałwii.
  • Jeśli ból dziąseł nie daje dziecku spać, możesz mu podać środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.

Zapoznaj się też z kalendarzem ząbkowania >>

Jeśli zauważysz, że twój ząbkujący maluch ma podwyższoną temperaturę, która nie spada, mimo tego że ząbek już się pojawił, albo jest wyższa niż 38 stopni C, powinnaś się udać z nim do lekarza pediatry.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza