Dźwięk suszarki uspokaja niemowlę. Dlaczego suszarka usypia dziecko?

2023-03-07 11:59

Dźwięk suszarki to tzw. biały szum, skuteczny sposób na uspokojenie i uśpienie niemowlęcia. Dlaczego dźwięk suszarki tak oddziałuje na dzieci i jak często można sięgać po tego rodzaju metodę wyciszania malucha?

Dźwięk suszarki uspokaja niemowlę
Autor: Getty Images Dźwięk suszarki może wyciszać i uspokajać niemowlę

Dźwięk suszarki to jeden ze sposobów na uspokojenie niemowlęcia. Już nasze mamy stosowały tego rodzaju metody, by wyciszyć lub uśpić płaczące niemowlę. Suszarka to nie jedyne urządzenie AGD, które może uspokoić maluszka: podobny efekt osiągniemy po włączeniu odkurzacza lub okapu kuchennego. Dlaczego niektóre urządzenia tak oddziałują na niemowlęta i czym jest tzw. biały szum, który tak skutecznie je uspokaja?

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Spis treści

  1. Dlaczego suszarka uspokaja niemowlę?
  2. Dźwięk suszarki a biały szum
  3. Źródła białego szumu
  4. Jak biały szum wpływa na niemowlę?
  5. Kiedy dźwięk suszarki może uspokoić niemowlę?
  6. Czy dźwięk suszarki i biały szum są bezpieczne dla niemowlaka?
  7. Jak stosować biały szum?
  8. Dźwięk suszarki a zaburzenia przetwarzania słuchowego

Dlaczego suszarka uspokaja niemowlę?

Cicho i jednostajnie szumiące urządzenia domowe skutecznie wyciszają małe dzieci, ponieważ przypominają im dźwięki, które słyszały w życiu płodowym. Gdy niemowlę rozwijało się w brzuchu mamy, odbierało stłumione sygnały ze świata zewnętrznego. Jednostajny szum przypomina im dźwięk wód płodowych oraz przepływającej krwi pępowinowej, dlatego wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa. Może stłumić niepokojące malucha dźwięki ze świata zewnętrznego, a w konsekwencji pomóc mu zasnąć.

Dźwięk suszarki a biały szum

Dźwięk suszarki to tzw. biały szum, rodzaj szumu akustycznego o płaskim widmie w zakresie widzialnym. Jest on równomierny i dla ucha człowieka dość wysoki. Działa na nas nużąco, uspokajając układ nerwowy i wyciszając organizm. Z tego względu szum ten może być wykorzystywany do maskowania dźwięków otaczającej rzeczywistości i skutecznego "wyciszania" tła.

Źródła białego szumu

Biały szum to nie tylko dźwięk suszarki, odkurzacza czy okapu kuchennego. Podobne dźwięki występują w naturze. To przede wszystkim szum fal, szum padającego deszczu czy liści na wietrze. W podobny sposób na nasz układ nerwowy mogą oddziaływać dźwięki wydawane przez auto w czasie długiej i monotonnej jazdy czy... miarowe tykanie zegara.

Jak biały szum wpływa na niemowlę?

Tym, jak biały szum wpływa na zachowanie niemowlęcia, naukowcy zainteresowali się już kilkadziesiąt lat temu. W 1990 roku przeprowadzono badania w Instytucie Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie, w czasie których jedną grupę niemowląt usypiano przy pomocy białego szumu, a pozostałą w ciszy. Rezultaty były jednoznaczne — przy dźwiękach białego szumu maluchy nie tylko zasypiały szybciej, ale też były spokojniejsze. Naukowcy zaobserwowali też, że znacznie zwalniało ich tętno.

O białym szumie zrobiło się jednak głośno dopiero wtedy, gdy o korzyściach z jego stosowania w zakresie usypiania niemowląt, powiedział dr Harvey Karp, twórca Metody 5S do łagodzenia kolki niemowlaka. Polecał on stosowanie urządzeń wydających jednostajne dźwięki do wyciszania dzieci cierpiących na kolkowe bóle brzuszka.

Kiedy dźwięk suszarki może uspokoić niemowlę?

Po dźwięk suszarki można sięgnąć wtedy, gdy inne metody uspokajania dziecka już nie działają. Biały szum może wyciszyć niemowlę po dniu pełnym wrażeń, kiedy jest zbyt pobudzone i nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem bodźców. Biały szum może okazać się skuteczny również w przypadku kolki.

Czy dźwięk suszarki i biały szum są bezpieczne dla niemowlaka?

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań w zakresie wpływu białego szumu na niemowlęta. Okazało się, że zbyt duże natężenie dźwięków może negatywnie wpływać na rozwój słuchu oraz układu nerwowego niemowlęcia. Natężenie dźwięku nie powinno przekraczać 50 dB, jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju małego organizmu. Co to oznacza dla rodziców?

Po suszarkę i inne urządzenia AGD można sięgać w sytuacji, w której żaden z innych sposobów nie pozwala nam wyciszyć malucha. Urządzenie powinno jednak znajdować się daleko od niemowlaka (nie przy łóżeczku!) i nie działać dłużej niż kilkanaście minut. Aby układ nerwowy dziecka rozwijał się prawidłowo, powinien mieć kontakt z różnymi bodźcami słuchowymi. Długotrwałe stosowanie białego szumu może skutecznie zagłuszać inne dźwięki z otoczenia i w ten sposób zaburzać prawidłowy rozwój dziecka.

Jak stosować biały szum?

Przy stosowaniu białego szumu rodzice powinni pamiętać o kilku zasadach:

  • urządzenie nie powinno znajdować się przy łóżeczku dziecka
  • natężenie dźwięku nie może przekraczać 50 dB
  • suszarka nie powinna chodzić dłużej niż kilkanaście minut
  • najlepiej sięgać po tego rodzaju metody sporadycznie, gdy wszystkie inne już zawiodą

Dźwięk suszarki a zaburzenia przetwarzania słuchowego

Audiolodzy i logopedzi zwracają uwagę na to, że długotrwałe stosowanie białego szumu w celu wyciszenia niemowlęcia (nie tylko suszarki, ale też popularnych zabawek emitujących dźwięk białego szumu) może przyczynić się do powstania zaburzeń przetwarzania słuchowego. Oznacza to opóźniony prawidłowy rozwój mowy oraz słuchu u dziecka. Tego rodzaju zaburzenia można zaobserwować niestety dopiero u kilkulatków. Ich objawy to m.in.:

  • trudności w skupieniu się na głosie wychowawcy w przedszkolu
  • trudności w rozwiązywaniu zadań ze słuchu
  • nadwrażliwość na dźwięki
  • mylenie podobnych słów

Podsumowując, po suszarkę i inne urządzenia emitujące biały szum, można sięgać, ale należy robić to z umiarem, pamiętać, by natężenie dźwięków nie przekraczało 50 dB i by źródło hałasu nie znajdowało się zbyt blisko łóżeczka dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza