Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

2020-06-23 11:03

Szumisie to niezwykłe misie, dzięki którym rodzice zapomną o wielogodzinnym usypianiu dziecka. Wydając dźwięki, które towarzyszą dziecku w brzuchu mamy, natychmiast je uspokajają! Na czym dokładnie polega ich działanie i czym jest biały szum?

Sen niemowlaka
Autor: materiały prasowe Sen niemowlaka gwarantuje prawidłówy rozwój dziecka.

Szumiące zabawki to fenomen ostatnich lat. Choć podobne efekty daje użycie zwykłej suszarki lub nastawienie radia na pustą częstotliwość, a nawet uruchomienie którejś z „szumiących” aplikacji na telefon komórkowy, to jednak zabawki są dużo wygodniejsze.

A w dodatku niektóre z nich wyręczają w opiece rodzica, włączając się automatycznie, gdy malec zaczyna płakać. Wiele świeżo upieczonych mam nie wyobraża więc sobie bez nich opieki nad maluszkiem. Podpowiadamy, na czym polega działanie szumiących zabawek, czym się różnią i na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów.

Spis treści

  1. O co tyle szumu?
  2. Zabawki szumiące
  3. Zaawansowane technologicznie szumisie
  4. Z białym szumem lepiej nie przesadzać

O co tyle szumu?

Tak zwany biały szum to dźwięki, które wydają różne domowe sprzęty: suszarka do włosów, odkurzacz, oczyszczacz powietrza. Dorosłym nieraz trudno jest je znieść, ale dla noworodków i niemowląt mogą być dobrym „uspokajaczem”, przypominają dziecku bowiem to, co słyszało, będąc w brzuchu mamy – szum przepływającej krwi pępowinowej, odgłosy z jelit czy przytłumione przez wody płodowe dźwięki życia codziennego.

Działają kojąco, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, pomagają się wyciszyć przed snem, co potwierdzają zarówno obserwacje rodziców, jak i badania naukowe. W trakcie jednego z nich pracownicy Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie podzielili 40 niemowląt na dwie grupy.

Połowa dzieci spała z białym szumem w tle, a druga część – w ciszy. U tych pierwszych częstotliwość uderzeń serca w ciągu dwóch pierwszych minut spadła ze 180 do 110 uderzeń na minutę. Co więcej, po pięciu minutach badania z grupy noworodków poddanych działaniu białego szumu spało już 80 proc. maluchów, a w grupie cichej – 25 proc. 

Zabawki szumiące

Najprostsze – a zarazem najtańsze – szumiące zabawki wydają jeden rodzaj szumu, te nieco bardziej rozbudowane emitują ich kilka. W zależności od modelu może to być szum przypominający odgłosy suszarki, radia, odkurzacza, szum o niższych częstotliwościach (zwany również szumem różowym), odgłosy morskich fal, kropli deszczu czy szum naśladujący dźwięki dochodzące przez wody płodowe, łącznie z odgłosami bijącego serca przyszłej mamy. Niektóre takie zabawki mają wgrane również kołysanki, które stanowią miłe urozmaicenie.

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Zaawansowane technologicznie szumisie

Bardziej zaawansowane technologicznie są maskotki, które oprócz samego szumienia oferują również wiele funkcji dodatkowych lub udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich jest dla rodziców dużo bardziej komfortowe. Niektóre maskotki mają wbudowane lampki, mogące pełnić funkcję delikatnego nocnego światła (co sprawdza się np. w trakcie nocnych karmień).

Jedną z funkcji, na które warto zwrócić uwagę, jest sensor płaczu, który działa, gdy zabawka jest w stanie czuwania. Zamontowane w nim czujniki analizują dźwięki z otoczenia i jeśli wykryją coś, co przypomina płacz, od razu uruchamiają szum.

Najbardziej zaawansowane technicznie szumiące maskotki korzystają także z technologii bluetooth, dzięki której rodzic może zdalnie sterować zabawką za pomocą aplikacji w swoim telefonie – można wybrać tak rodzaj szumu, włączyć go lub wyłączyć, wyregulować poziom głośności, nastawić czas szumienia, uruchomić funkcję nasłuchu i sensor płaczu.

Dodatkowo niektóre zabawki wyposażone są w monitor snu dziecka, który wysyła na telefon rodzica komunikat, gdy malec się obudzi.

Czytaj: Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc? [Słuchaj ONLINE – przewiń w dół]

Niania elektroniczna - jaką elektroniczną nianię warto kupić? Ranking 2020

Ekspert radzi

Z białym szumem lepiej nie przesadzać

Jak każda czynność, która sprawia dziecku przyjemność, tak i wsłuchiwanie się w biały szum może – ale oczywiście nie musi – być dla  maluszka uzależniające. To jest tak jak ze smoczkiem: większość dzieci z jego używania odnosi korzyści, bo to pierwsza droga do samouspokajania, ale u części pojawia się uzależnienie i nie potrafią bez niego funkcjonować. Dokładnie tak samo jest ze wszystkimi karuzelkami ułatwiającymi zasypianie czy w szczególności z białym szumem.

Nie jestem zwolenniczką włączania źródła białego szumu za każdym razem, gdy chcemy dziecko uśpić. Niech nie będzie to czynność automatyczna: warto chwilę odczekać i włączyć zabawkę dopiero wtedy, gdy się okaże, że malec ma tego dnia jakieś problemy z zaśnięciem. A gdy już zaśnie, to spróbujmy wyłączyć zabawkę.

Najlepiej oczywiście poczekać z tym, aż pojawi się faza snu głębokiego: dziecko nie wierci się już niespokojnie, nie wzdycha, leży w bezruchu.

Pamiętajmy, że szum nie może być za głośny. Sprawą indywidualną jest to, przez ile czasu dziennie taki szum może towarzyszyć maluszkowi. Sporo zależy od dziecka, tego, ile drzemek ucina sobie w ciągu dnia i czy bez szumiącej zabawki jest w stanie zasnąć.

Należy tylko pamiętać, że samo to, że zabawka szumi przez, załóżmy, 30 minut, wcale nie oznacza, że ten limit trzeba wykorzystać. Jeśli dziecko wcześniej wydaje się uspokojone, można zabawkę wyjąć z łóżeczka i przenieść w inne miejsce. Nie należy jej wielokrotnie uruchamiać po to, by szum towarzyszył maluszkowi przez cały czas, kiedy śpi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza