Jak ubierać niemowlę do snu?

2021-09-30 14:21

Ubranka do snu dla niemowlaka to bardzo ważny aspekt dziecięcej higieny. W końcu niemowlę przesypia kilkanaście godzin na dobę. Jak ubierać niemowlę do snu dziennego, a jak na noc?

Śpiące niemowlę
Autor: Getty Images Jak ubierać niemowlę do snu?

Niemowlęta przesypiają ok. 14-15 godzin w ciągu doby. Można żartobliwie powiedzieć, że to ich podstawowe zajęcie, które ma bardzo duże znaczenia dla zdrowia i odpowiedniego rozwoju dziecka. Ważne więc jest, żeby podczas snu czuło się ono komfortowo i było mu wygodnie.

Nic nie powinno mu przeszkadzać lub zakłócać odpoczynku. Ważne są zarówno odpowiednie warunki, jak i dobrze dobrane ubranka dla niemowląt. Jak ubierać niemowlę do snu?

Spis treści

  1. Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie warunki
  2. Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie ubranka
  3. Jak ubierać niemowlę do snu: sen w upalne dni
  4. Jak ubierać niemowlę do snu: jakość ubranek
Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie warunki

Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22 stopni Celsjusza, czyli taka, w której lekko ubrany dorosły czuje się dobrze. Dziecko również lubi takie warunki i szybko zaśnie. W czasie snu dziennego niemowlę może spać przy otwartym oknie i wówczas ubiór powinien być zbliżony do zakładanego na spacer. Przed nocnym wypoczynkiem pokój powinien być koniecznie wywietrzony.

Przeczytaj: Ile powinno spać niemowlę? Dowiedz się wszystkiego o śnie swojego maluszka

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko nie marznie, nie sugeruj się temperaturą jego rąk lub nóg, tylko dotknij skóry na karku. Powinna być przyjemnie ciepła. Jeśli jest rozgrzana i wilgotna, dziecku jest za gorąco i mogą się na niej pojawić potówki

Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie ubranka

Jeśli utrzymujemy optymalną temperaturę pomieszczenia wystarczy ubrać dziecko w pajacyk. Najwygodniejsze są modele z zapięciem na zatrzaski z przodu na całej długości, a także na nogawkach.

Dawniej zakładano dzieciom do snu cienką bawełnianą czapeczkę. Teraz odchodzi się od tych zaleceń, ale można ją zakładać na około pół godziny po kąpieli. Udowodniono, że przegrzewanie głowy niemowlęcia, zwiększa ryzyko SIDS.

Dowiedz się: Niemowlę nie chce spać: rytuały, które pomogą dziecku zasnąć

Dziecko można przykryć kocykiem, lekką kołderką lub wykorzystać śpiworek. Zbyt ciepłe ubranie sprawi, że dziecko spoci się, co nie sprzyja zaśnięciu. Niemowlak nie powie ci, że jest mu za gorąco, ale może to okazać niezadowoleniem. Pamiętaj, że dzieci zazwyczaj potrzebują tylko jednej warstwy więcej niż dorośli.

Jak ubierać niemowlę do snu: sen w upalne dni

Podczas upałów przykrywanie siebie czy dziecka może się wydawać zbędne, jednak pod przykryciem jest po prostu przyjemniej. Kołderka w upalne dni to przesada, ale można ją zastąpić lekkim przewiewnym materiałem lub tetrową pieluszką.

Jeśli twoje dziecko lubi być zawinięte w kokonik, wykorzystaj do tego cienki materiał i opatulaj dziecka zbyt szczelnie.

Sprawdź: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co zrobić, żeby niemowlę przespło całą noc?

Jak ubierać niemowlę do snu: jakość ubranek

Ubranka dla niemowląt powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Najlepsza jest czysta bawełna, w niej skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Pamiętaj też, żeby dobierać odpowiedni rozmiar ubranek dla niemowląt ­– zbyt ciasne lub zbyt obszerne ubranka fałdują się na plecach, a materiał odgniata się na skórze, co sprawia, że dziecku jest niewygodnie.