Jak ubierać niemowlę do snu?

2016-07-06 11:32
Ubranka dla dzieci do snu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Noemowlę podczas snu powinno czuć sie komfortowo. Jak je ubrać, aby było mu wygodnie i ciepło?

Ubranka do snu dla niemowlaka to bardzo ważny aspekt dziecięcej higieny. W końcu niemowlę przesypia kilkanaście godzin na dobę. Jakie ubranka będą najlepsze do snu dziennego i co założyć dziecku na noc?

Niemowlęta przesypiają ok. 14-15 godzin w ciągu doby. Można żartobliwie powiedzieć, że to ich podstawowe zajęcie, które ma bardzo duże znaczenia dla zdrowia i odpowiedniego rozwoju dziecka. Ważne więc jest, żeby podczas snu czuło się ono komfortowo i było mu wygodnie. Nic nie powinno mu przeszkadzać lub zakłócać odpoczynku. Ważne są zarówno odpowiednie warunki, jak i dobrze dobrane ubranka dla niemowląt.

Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie warunki

Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22 oC, czyli taka, w której lekko ubrany dorosły czuje się dobrze. Dziecko również lubi takie warunki i szybko zaśnie. W czasie snu dziennego niemowlę może spać przy otwartym oknie i wówczas ubiór powinien być zbliżony do zakładanego na spacer. Przed nocnym wypoczynkiem pokój powinien być koniecznie wywietrzony.

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko nie marznie, nie sugeruj się temperaturą jego rąk lub nóg, tylko dotknij skóry na karku. Powinna być przyjemnie ciepła. Jeśli jest rozgrzana i wilgotna, dziecku jest za gorąco i mogą się na niej pojawić potówki.

Jak ubierać niemowlę do snu: odpowiednie ubranka

Jeśli utrzymujemy optymalną temperaturę pomieszczenia wystarczy ubrać dziecko w pajacyk. Najwygodniejsze są modele z zapięciem na zatrzaski z przodu na całej długości, a także na nogawkach. Dawniej zakładano dzieciom do snu cienką bawełnianą czapeczkę. Teraz odchodzi się od tych zaleceń, ale można ją zakładać na około pół godziny po kąpieli.

Dziecko można przykryć kocykiem, lekką kołderką lub wykorzystać śpiworek. Zbyt ciepłe ubranie sprawi, że dziecko spoci się, co nie sprzyja zaśnięciu. Niemowlak nie powie ci, że jest mu za gorąco, ale może to okazać niezadowoleniem. Pamiętaj, że dzieci zazwyczaj potrzebują tylko jednej warstwy więcej niż dorośli.

Jak ubierać niemowlę do snu: sen w upalne dni

Podczas upałów przykrywanie siebie czy dziecka może się wydawać zbędne, jednak pod przykryciem jest po prostu przyjemniej. Kołderka w upalne dni to przesada, ale można ją zastąpić lekkim przewiewnym materiałem lub tetrową pieluszką. Jeśli twoje dziecko lubi być zawinięte w kokonik, wykorzystaj do tego cienki materiał i opatulaj dziecka zbyt szczelnie.

Jak ubierać niemowlę do snu: jakość ubranek

Ubranka dla niemowląt powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Najlepsza jest czysta bawełna, w niej skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Pamiętaj też, żeby dobierać odpowiedni rozmiar ubranek dla niemowląt ­– zbyt ciasne lub zbyt obszerne ubranka fałdują się na plecach, a materiał odgniata się na skórze, co sprawia, że dziecku jest niewygodnie.

Polecamy
Karuzela z misiami

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Urocza karuzela z projektorem i misiami od Fisher-Price to spełnienie słodkich snów maluchów i rodziców. Migoczące gwiazdki i nastrojowe światło sprawią, że małe oczka zmrużą się raz-dwa. Do wyboru są także trzy kojące tryby dźwiękowe. W miarę dorastania dziecka możesz zmienić Karuzelę z misiami w uspokajacz z projektorem, który można postawić na komodzie – pomoże to utrzymać wypracowany rytuał usypiania. Możesz też przyczepić karuzelę do daszku wózka, aby zapewnić dziecku rozrywkę podczas spaceru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE