Zabawki, które pomogą usnąć

zabawki
Autor: Getty images

Usypianie maluszka to zadanie niełatwe – wie o tym każdy rodzic. Na szczęście można sobie pomóc i wykorzystać do tego mięciutkie oraz pachnące mamą zabawki. Oto przytulanki i gadżety ułatwiające niemowlęciu uśnięcie.

Niektóre maluchy potrzebują do zaśnięcia bliskości i ciepła mamy, inne monotonnego szumu, jeszcze inne – światła, bo nie lubią ciemności. Wszystkie te potrzeby zaspokoją specjalne zabawki. Która z nich sprawdzi się w łóżeczku twojego dziecka?

 Spis treści:

  1. Miękkie przytulanki pachnące mamą
  2. Z bijącym sercem
  3. Kojący szum
  4. Kołysanki
  5. Światełka i obrazy

Miękkie przytulanki pachnące mamą

Niemowlęta odłożone do łóżeczka czują się samotne i niepewne. Aby poczuć się komfortowo, jak w okresie płodowym, potrzebują otulenia, ciepła i zapachu mamy. Dlatego wiele maluszków usypia dopiero przy piersi lub w ramionach rodziców. Dlatego też wymyślono zabawki, które otulają nie tylko miękkim materiałem, lecz także zapachem mamy. Udowodniono, że noworodki rozpoznają matkę właśnie po zapachu i że woń jej ciała uspokaja nawet najbardziej płaczliwe dzieci. Aby zabawka wchłonęła zapach, wystarczy ponosić ją przez kilka godzin ukrytą pod biustonoszem lub spać z nią przez jedną noc. Dla starszych dzieci, u których zmysł węchu nie jest już tak dominujący i które nocą potrzebują obecności kogoś bliskiego, sprawdzą się zabawki, w które można się wtulić i poczuć bezpiecznie, np. duże pluszaki.

Z bijącym sercem

Rytm serca to odgłos, który dziecko zna z okresu życia płodowego i który dobrze mu się kojarzy: w brzuchu mamy było bezpiecznie, ciepło i wygodnie. Obserwacje pokazały, że noworodki, słysząc bicie serca swojej mamy, przestają płakać i łatwiej zasypiają. Na rynku jest wiele zabawek, które po włączeniu emitują ten cichy, charakterystyczny dźwięk. Malec przytulony do zabawki z „bijącym serduszkiem” uspokaja się i zapada w sen.

Czytaj również:

Bezpieczny sen noworodka

Jak wygląda sen noworodka?

Kojący szum

Podobnie jak bicie serca, tak samo monotonny szum jest dźwiękiem, który malec zapamiętał z okresu przed narodzinami (wydawały go wody płodowe i pracujące narządy mamy). Dlatego jednostajny cichy odgłos suszarki do włosów czy wentylatora wycisza i usypia dziecko. Takie samo zadanie pełnią zabawki emitujące różowy lub biały szum. Ten drugi jest bezpieczniejszy, bo nie zawiera wysokich dźwięków. Uważaj jednak – specjaliści twierdzą, że szum musi być naprawdę cichy (poniżej 50 dB). Można go wykorzystywać tylko od czasu do czasu i tylko w momencie zasypiania malca (potem trzeba wyłączyć zabawkę). Jednostajny szmer może spowodować, że słuch dziecka nie będzie rozwijał się prawidłowo – do tego potrzebuje różnego rodzaju bodźców dźwiękowych, a od czasu do czasu także całkowitej ciszy.

Kołysanki

Nucenie dziecku do snu to zwyczaj stary jak świat. Karuzelki nad łóżeczkiem to zabawki, które zastępują głosy rodziców. Urządzenia wyposażone w pozytywkę odtwarzają ciche, spokojne melodie albo emitują dźwięki natury, np. śpiew ptaków, szum morskich fal itd. Dodatkowym atutem karuzelek są zawieszone na nich zabawki, które kręcą się wkoło – przyciągają uwagę maluszka, a ich ruch go usypia.

Czytaj również:

Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

Zabawki dla niemowląt: jak wybrać prezent dla niemowlaka?

Światełka i obrazy

Starsze dzieci nie chcą spać, bo to nudna czynność w porównaniu z zabawą, dlatego odmawiają pójścia do łóżka. Dla takich maluchów wymyślono zabawki z projektorem czy światełkami, które odwracają uwagę dziecka od tego, co dzieje się w pokoju obok. Specjalne urządzenia rzucają na ścianę lub sufit ruchome obrazy – gwiazdki, zwierzątka itd. Przy okazji dają niedużą dawkę światła, która odstrasza nocne lęki starszaków.

Dobrze wiedzieć

Bezcenna cisza

Ogromną rolę w usypianiu dziecka odgrywa cisza. To ważny element, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas (nawet malec) ma kontakt z tysiącami bodźców dźwiękowych. Cisza jest potrzebna nie tylko do lepszego wypoczynku, ale również do regeneracji mózgu i uspokojenia emocji. Dlatego kupując dziecku zabawki ułatwiające zasypianie, sprawdź najpierw, czy jego problemy ze snem nie są spowodowane nadmierną stymulacją. Dzieci bombardowane dźwiękami, obrazami i innymi bodźcami są niespokojne i rozdrażnione – one nie potrzebują zabawek grających, lecz ciszy i spokoju.

 

Uważaj na toksyczne zabawki. WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE