Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

2021-03-04 11:27 Hanna Miśkiewicz, Konsultacje: Lidia Kwiatkowska, psycholog
Zabawki dla niemowląt
Autor: Getty images Zabawki dla niemowląt to doskonały trening zmysłów: dotyku, wzroku i słuchu

Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny być proste. Noworodek nie potrafi wziąć do rączki niczego, ale reaguje na dźwięki i obrazy, lubi też, gdy dotykasz jego skóry. Wybierz więc takie zabawki, które będą dostarczały mu bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka przydadzą się najwcześniej, gdy dziecko skończy 2 tygodnie. Do tego czasu większość doby maluszek przesypia, chroniąc w ten sposób swój delikatny układ nerwowy przed nadmiarem bodźców, które go otaczają. Po około 14 dniach życia noworodek chętniej otwiera swoje oczka i jego wzrok wyostrza się - zaczyna dostrzegać kontrasty, odróżniać wyraźne kolory (np. czerwony, żółty, zielony). W tym czasie dojrzewa też jego słuch - dźwięki przestają być dla dziecka chaotycznym, kakofonicznym ciągiem, a z gąszcza różnych odgłosów potrafi już odróżnić głos swojej mamy.

Spis treści

  1. Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do słuchania
  2. Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do patrzenia
  3. Pierwsze zabawki dla niemowląt: do dotykania
  4. Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:

Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do słuchania

Po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie. Warto więc dużo do niego mówić, włączać muzykę, pluszaka z pozytywką lub karuzelkę łóżeczkową - to najpopularniejsze zabawki dla niemowlaka.

Dobrze też mieć kilka grzechotek, które wydają różne dźwięki. Dziecko samodzielnie będzie nimi potrząsało dopiero za kilka tygodni – teraz to zadanie dla mamy i taty. Im bogatszy świat dźwięków, tym lepiej rozwija się słuch. Badania potwierdzają również, że pomaga to w nauce mowy i rozwoju intelektualnym.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do patrzenia

Noworodek widzi nieostre obrazy, najlepiej rozpoznaje je, gdy są oddalone o 30–40 cm od jego twarzy. Pierwsze zabawki dla niemowląt powinny mieć mocne wzory i barwy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie albo czarne i białe. Ale niech nie będą pstrokate, bo dziecko nie odróżnia jeszcze wielu kolorów. Niestety, niewiele zabawek spełnia te warunki.

Jeśli zatem pragniesz pobudzić zmysł wzroku dziecka, udekoruj otoczenie wyrazistymi, geometrycznymi wzorami, np. zawieś na ścianie nad łóżeczkiem wycięte z kartonu duże koła, trójkąty i kwadraty. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w zasięgu wzroku dziecka zwykłej kartki papieru z liniami namalowanymi grubym czarnym flamastrem. Zobaczysz, że maleństwo zainteresuje się tym obiektem.

Dobrym pomysłem są także książeczki kontrastowe dla niemowląt. Dostępne są na rynku w różnych formach - wersji kartkowanej, harmonijkowej do rozkładania lub jako oddzielne karty. Te drugie i trzecie można dziecku rozłożyć w zasięgu wzroku np. na ścianie obok łóżeczka (zamiast np. wspomnianych figur geometrycznych i kartek papieru).

W przypadku tak małych dzieci sprawdzi się też zwykły balon wypełniony helem. Najlepiej jeśli będzie w kontrastowych kolorach np. w postaci zebry, pandy, dalmatyńczyka itp. Umieść go w zasięgu wzroku dziecka i daj mu czas, aby się z nim oswoił. Gdy z czasem z balonu zacznie uciekać hel i stanie się on nieco wiotki, możesz szeleścić balonem dostarczając maluszkowi dodatkowo bodźców dźwiękowych.

Bezpieczne zabawki

Pierwsze zabawki dla niemowląt: do dotykania

W przeciwieństwie do wzroku, noworodek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Doskonale wyczuwa różnicę między czymś gładkim a puszystym. Dlatego przydadzą się przedmioty o zróżnicowanej fakturze, np. kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu, sztruksu, lnu. Z zabawek dostępnych na rynku warto wybrać zaś:

  • pluszaki sensoryczne, które wykonane są z materiałów o różnej fakturze,
  • gumowe piłeczki sensoryczne,
  • kontrastowa piłka puzzlowa zrobiona z tkaniny.

Pamiętaj o złotej zasadzie: nie przesadzaj z liczbą zabawek. Pozwól, by dziecko z każdą zabawką mogło się oswoić i dobrze ją poznać. Niech kolorowa dekoracja z figur geometrycznych powisi nad łóżeczkiem przez 2 tygodnie. Potem zamień ją na inną, np. na karty kontrastowe lub balonik. Bo dla rozwoju dziecka potrzebne są bodźce, ale nie mogą one bombardować delikatnego systemu nerwowego.

Dobrze wiedzieć

Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:

  • nazwa i adres producenta lub importera
  • symbol CE – w ten sposób producent zapewnia nas  o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
  • informacja, dla jakiego wieku przewidziana jest zabawka

miesięcznik "M jak mama"

Zobacz nasze propozycje pierwszych zabawek dla niemowląt:

Książeczka Sensoryczna Cudowny świat chłopca
25,97 zł

Książeczka Sensoryczna Cudowny świat chłopca

Książka stanowi doskonały trening manualny, otwiera umysł na nowe możliwości, interaktywne zabawy pobudzają do działania, zetknięcie z różnymi fakturami oraz specjalnie dobrane ćwiczenia sprawiają, że dziecko skupia się i działa.

Szumiący Miś Lucas
129,00 zł

Szumiący Miś Lucas

Miś Lucas z chęcią wesprze każdego maluszka podczas zasypiania i pozwoli mu się zrelaksować po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń. 5 rodzajów białego i różowego szumu pomaga dzieciom wyciszyć się i zasnąć.

Karuzelka muzyczna Simply Play
90,99 zł

Karuzelka muzyczna Simply Play

Zabawka łóżeczkowa z projektorem przeznaczona dla dzieci już od dnia narodzin. Łatwość montażu sprawia, że karuzelka jest niezwykle funkcjonalna. By zapewnić bezpieczeństwo dziecku wykorzystano materiały najwyższej jakości.

Zabawka Mouse z pozytywką Canpol Babies
39,99 zł

Zabawka Mouse z pozytywką Canpol Babies

Pluszowa zabawka z pozytywką dzięki spokojnej, przyjemnej melodii uspokoi maluszka i z pewnością doskonale sprawdzi się jako pomoc przy usypianiu. Zabawka jest miękka i miła w dotyku, a dzięki różnym fakturom materiału rozwija zmysł dotyku.

Książeczka kontrastowa BabySenses
48,90 zł

Książeczka kontrastowa BabySenses

Książeczka powstała z połączenia kontrastowych kart. Czarno-białe wzory z elementami czerwieni zaciekawią każdego malucha. W mózgu twojego niemowlaka zaczną powstawać nowe połączenia nerwowe, co pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE