Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

2013-07-23 14:06 Hanna Miśkiewicz, Konsultacje: Lidia Kwiatkowska, psycholog

Pierwsze zabawki dla niemowlaka mogą być proste. Choć na początku dziecko nie używa zabawek, warto dostarczać mu bodźców, które wspierają jego rozwój. Noworodek nie potrafi wziąć do rączki niczego, ale reaguje na dźwięki i obrazy, lubi też, gdy dotykasz jego skóry. Wybierz więc takie zabawki, które będą dostarczały mu bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

Po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie. Warto więc dużo do niego mówić, włączać muzykę czy zabawkę z pozytywką: to najpopularniejsza zabawka dla niemowlaka. Dobrze też mieć kilka grzechotek, które wydają różne dźwięki. Dziecko samodzielnie będzie nimi potrząsało dopiero za kilka tygodni – teraz to zadanie dla mamy i taty. Im bogatszy świat dźwięków, tym lepiej rozwija się słuch. Badania potwierdzają również, że pomaga to w nauce mowy i rozwoju intelektualnym.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka: do patrzenia

Noworodek widzi nieostre obrazy, najlepiej rozpoznaje je, gdy są oddalone o 30–40 cm od jego twarzy. Pierwsze zabawki dla niemowląt powinny mieć mocne wzory i barwy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie albo czarne i białe. Ale niech nie będą pstrokate, bo dziecko nie odróżnia jeszcze wielu kolorów. Niestety, niewiele zabawek spełnia te warunki. Jeśli zatem pragniesz pobudzić zmysł wzroku dziecka, udekoruj otoczenie wyrazistymi, geometrycznymi wzorami, np. zawieś na ścianie nad łóżeczkiem wycięte z kartonu duże koła, trójkąty i kwadraty. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w zasięgu wzroku dziecka zwykłej kartki papieru z liniami namalowanymi grubym czarnym flamastrem. Zobaczysz, że maleństwo zainteresuje się tym obiektem.

Pierwsze zabawki dla niemowląt: do dotykania

W przeciwieństwie do wzroku, noworodek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Doskonale wyczuwa różnicę między czymś gładkim a puszystym. Dlatego przydadzą się przedmioty o zróżnicowanej fakturze, np. kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu, sztruksu, lnu.
Pamiętaj o złotej zasadzie: nie przesadzaj z liczbą zabawek. Pozwól, by dziecko z każdą zabawką dla niemowlaka mogło się oswoić i dobrze ją poznać. Niech kolorowa dekoracja z figur geometrycznych powisi nad łóżeczkiem przez 2 tygodnie. Potem zamień ją na inną, np. baloniki. Bo dla rozwoju dziecka potrzebne są bodźce, ale nie mogą one bombardować delikatnego systemu nerwowego.

Dobrze wiedzieć

Na opakowaniu zabawki powinny się znaleźć:

  • nazwa i adres producenta lub importera
  • symbol CE – w ten sposób producent zapewnia nas  o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
  • informacja, dla jakiego wieku przewidziana jest zabawka
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE