Gojenie rany po cesarce. Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

2016-07-23 18:34 Anna Kuliberda

Nacięcie (rana) po cesarce ma długość około 15-centymetrów. Czas kompletnego wygojenia się rany i dokładnego zabliźnienia trwa około kilku tygodni, choć bywa i tak, że dolegliwości i dyskomfort po cesarce dokuczają nawet przez kilka miesięcy od porodu. Poznaj sposoby ułatwiające gojenie się blizny po cesarskim cięciu.

Właściwe dbanie o ranę po cesarskim cięciu ma wpływ na szybkość gojenia się, dlatego tym bardziej nie pozostawiajmy tego losowi. Nawet najlepiej wykonane cesarskie cięcie, pozostawia bliznę. To, jaka ona będzie zależy też od kobiety. Wszystko zależy od kondycji mamy i właściwego postępowania z gojącą się raną. Oczywiście duża w tym zasługa lekarzy, którzy robią wszystko, by cesarskie cięcie pozostawiało po sobie subtelny ślad. Choć to pamiątka na całe życie, dziś już nie jest tak widoczna i rozległa jak kiedyś.

Rana po cesarce - zwróć uwagę na opatrunek

Ponieważ do szycia lekarz używa szwów nierozpuszczalnych, muszą być one wyjęte – zwykle po 8 dniach od porodu.  Do tego momentu młoda mama ma na ranę założony jałowy opatrunek, który jest regularnie wymieniany. Powinien być on ciągle suchy i czysty, dlatego kobieta powinna regularnie sprawdzać, w jakim jest stanie i szybko reagować, gdy na przykład go zmoczy.

Jak dbać o świeżą ranę po cesarskim cięciu?

Podstawą jest oczywiście higiena. Rana, za każdym razem przy zmianie opatrunku powinna być przemyta. Do momentu zdjęcia szwów ranę przemywa się spirytusem i jałowymi gazikami. Gdy rana zacznie się zrastać, wystarczy przemycie wodą z żelem do higieny intymnej lub szarym mydłem. W pierwszych dniach po porodzie istotna jest również bielizna. Powinna być wykonana z przewiewnych i naturalnych materiałów i nie obciskać rany. Nie można zapominać o higienie rąk i miejsc intymnych, które po porodzie są źródłem wielu groźnych bakterii. Przeniesienie ich na ranę może skończyć się poważnym zakażeniem.

Zobacz: 

Powrót do formy po porodzie - różnice po cesarce i porodzie naturalnym

Krawawienie rany po cesarce

Gdy zostaną zdjęte szwy, rana może gdzieniegdzie znów zacząć krwawić. Dopóki dziurki po szwach nie zagoją się, ranę wciąż należy przemywać spirytusem 70% lub spayem antyseptycznym przyspieszającym gojenie. Maści na blizny można użyć dopiero gdy rana będzie już zabliźniona. Kremy i maści na blizny mogą sprawić, że blizna będzie mniej widoczna – zblednie i spłaszczy się. Dodatkowym wsparciem i zabezpieczeniem przed pojawieniem się tzw. bliznowca może być również masowanie blizny podczas aplikacji kremów (ruchy okrężne wokół blizny i poprzeczne wzdłuż cięcia).

Warto wiedzieć
Oktaseptal - kwadrat

Autor: Unia

materiał partnera

Oktaseptal® to polski lek przyspieszający gojenie się ran. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Polecany jest do pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych oraz przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii). Stosuje się go także w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego).

Co pomoże szybciej wygoić ranę po cesarce?

Najważniejsze są pierwsze godziny i dni po operacji. To od nich w dużej mierze zależy stan przyszłej blizny oraz szybkość gojenia. Uważa się, że korzystna dla rany jest szybka pionizacja kobiety po operacji. Już po 8 godzinach od przeprowadzenia operacji, młoda mama powinna podjąć próbę wstania i chodzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy lub zrostów. Wsparciem dla pielęgnacji blizny mogą okazać się zabiegi laserowe. Światło laserowe powoduje szybszą regenerację tkanek skórnych i przyspieszenie gojenia się blizny. To także dobra metoda na ból po CC, który wielu kobietom dokucza długo po porodzie.

OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.): do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych; do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej; przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych; przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych; przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskich i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia; przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii); przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu; przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego; przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego Oktaseptal nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE