Planowany poród operacyjny: wskazania i przygotowania do planowej cesarki

2012-01-27 14:42
Poród: zaplanowane cesarskie cięcie
Autor: _photos.com|photos.com

Cesarskie cięcie to poród operacyjny, podczas którego dziecko rodzi się w wyniku chirurgicznego nacięcia powłok brzusznych i macicy. W pewnych sytuacjach jest to rozwiązanie wskazane, a nawet konieczne, dlatego można je zaplanować już kilka tygodni przed terminem porodu. Cesarskie cięcie planowane z wyprzedzeniem to tzw. cięcie elektywne. Kiedy wskazany jest planowany poród operacyjny? Jak wyglądają przygotowania do planowanego cesarskiego cięcia?

Planowana cesarka jest czasem najlepszym rozwiązaniem. Jakie są wskazania, by wykonać planowane cesarskie cięcie?

Wskazania do cesarskiego cięcia

Poniżej wymieniamy najważniejsze wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

  • łożysko przodujące, czyli umiejscowione tuż przy ujściu szyjki macicy, zasłania dziecku drogę w kanale rodnym, uniemożliwiając wyjście na świat.
  • nieprawidłowe położenie dziecka – gdy częścią przodującą (czyli tą, która ma wyjść jako pierwsza) nie jest główka, a inna część ciała (pośladki, stopy).
  • ciąża wielopłodowa – w przypadku ciąż wyższego stopnia (trojaczki, czworaczki) postępowaniem z wyboru jest planowe cesarskie cięcie, natomiast przy ciąży bliźniaczej – nie zawsze. Jeśli oba płody są w położeniu główkowym, możliwy jest poród drogami natury, ale gdy choć jeden malec jest w położeniu innym niż główkowe, wykonuje się cięcie cesarskie. Podobnie, gdy płody znacznie różnią się masą ciała.
  • niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, gdy dziecko jest duże, a miednica matki zbyt wąska.

Wśród wskazań pozapołożniczych są: nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem krwi i kardiologiczne, zwyrodnienia i ostre bóle kręgosłupa, stany po urazach miednicy i kończyn dolnych, niewydolność oddechowa. W takich sytuacjach decyzję o cesarskim cięciu podejmuje zespół złożony z położnika i lekarza specjalisty. Także zakażenie matki wirusem HIV lub wirusem opryszczki narządów płciowych jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Dobrze wiedzieć

Następnym razem możesz rodzić naturalnie

Nie obowiązuje już zasada: raz cesarka – zawsze cesarka. Ok. 60 proc. kobiet, które pierwsze dziecko urodziły przez cesarkę, następną ciążę kończy porodem naturalnym. Ponownego cięcia możesz się spodziewać, gdy do pierwszego doszło z powodu wad miednicy czy poważnej choroby przewlekłej.

Przygotowania do cięcia elektywnego

Planowane cesarskie cięcie wykonuje się w wyznaczonym terminie: lekarz ustala datę i godzinę, kiedy masz się zgłosić do szpitala. Zwykle takie porody odbywają się wcześniej niż porody fizjologiczne – najczęściej ok. 39. tygodnia ciąży. Zazwyczaj umówione zabiegi wykonuje się rano. Przygotowanie do planowanej cesarki z twojej strony to głównie powstrzymanie się od jedzenia: ostaniesz poproszona o to, by zgłosić się na czczo; ostatnim posiłkiem powinna być lekka kolacja, zjedzona poprzedniego wieczoru. Poza tym przygotuj się jak do każdego porodu: zgłoś się do szpitala z rzeczami dla siebie i dziecka, dokumentami oraz wynikami badań. Ale warto pomyśleć też o zabezpieczeniu przed zrostami pooperacyjnymi, które powstają po niemal każdej operacji w jamie brzusznej. Potrafią one mocno dać się we znaki – ich konsekwencją są m.in. bóle w obrębie miednicy i bolesne stosunki, a nawet zaburzenia płodności. Dlatego warto rozważyć zakup specjalnego żelu lub membrany, które oddzielą tkanki, zmniejszając ryzyko zrostów. Porozmawiaj o tym z lekarzem, który będzie wykonywał operację, bo to on musi zastosować ten środek.

>>CESARSKIE CIĘCIE: jak przygotować się do cesarskiego cięcia?>>

Połóg po porodzie operacyjnym

Po cesarce rana będzie bolała, przez 2–3 dni możesz przyjmować środki przeciwbólowe (np. paracetamol). Nacięcie na brzuchu zwykle jest poziome, znajduje się na górnej granicy owłosienia łonowego. Po 6 tygodniach rana powinna się całkowicie zagoić. Ale warto jeszcze przed porodem kupić w aptece krem lub plastry silikonowe, które przyspieszają gojenie się blizn – można je stosować, gdy tylko z rany zejdą strupki. Dobrym pomysłem jest również naświetlanie blizny lampą solux.

>>Cesarskie cięcie – dolegliwości po cesarce>>

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza