Te objawy po cesarce przypominają grypę, ale świadczą o czymś groźniejszym. Kiedy pędzić do lekarza?

2023-02-28 14:01

Zmęczenie, ból w okolicach rany – to normalne objawy po cesarskim cięciu. Ale dreszcze, gorączka i ból głowy? Czy to początek grypy, zakażenie pooperacyjne, czy może zwykłe skutki cesarki? Zobacz, kiedy po cesarskim cięciu występują objawy grypopodobne i co robić w takiej sytuacji.

Młoda kobieta z bólem głowy, trzymająca się za skronie
Autor: Getty images Te objawy po cesarce przypominają grypę, ale świadczą o czymś innym. Kiedy zgłosić się do lekarza?

W kilka dni po cesarskim cięciu kobieta może odczuwać różnego rodzaju objawy przypominające grypę czy inną infekcję. Część z nich jest typowa dla operacji, którą jest cesarka i nie oznacza nic złego, ale są i takie, które mogą świadczyć o powikłaniach: na przykład o zakażeniu, do którego dochodzi u 5 procent kobiet.

Jakie objawy grypopodobne mogą występować po cesarskim cięciu, a które powinny zaniepokoić zarówno świeżo upieczoną mamę, jak i opiekującego się nią lekarza?

Spis treści

  1. Przyczyny objawów grypopodobnych po cesarce
  2. Groźne objawy grypopodobne po cesarce
  3. Niegroźne objawy grypopodobne po cesarce
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Przyczyny objawów grypopodobnych po cesarce

Niektóre z objawów grypopodobnych po cesarskim cięciu, których możesz doświadczać, są normalną częścią procesu gojenia twojego organizmu. 

Po długim okresie ciąży i po porodzie operacyjnym twój organizm jest osłabiony i może dziwnie reagować. Miałaś rozcięte powłoki brzuszne, twój układ trawienny przez kilka godzin nie pracował, hormony znów zaczęły raptownie zmieniać swoje poziomy. To wszystko może wywołać reakcje, których wcześniej nie doświadczałaś, także takie przypominające grypę.

Ale wiele symptomów takich jak gorączka czy ból, mogą mieć dużo poważniejsze przyczyny. Może to być sygnał, że doszło do infekcji, którą rozpoznaje się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Infekcje poporodowe występują rzadko, ale się zdarzają i mogą być bezpośrednio związane z porodem (występujące w macicy lub w ranie po cc), albo pośrednio związane z porodem (występują w nerkach, pęcherzu moczowym, piersiach). O wszystkich trzeba natychmiast poinformować lekarza.

Czytaj również: Dolegliwości po cesarce - zobacz, z czym się musi mierzyć kobieta po cc

Pierwsze dni po cesarce: rekonwalescencja, zalecenia, połóg po cesarskim cięciu

Groźne objawy grypopodobne po cesarce

  • Gorączka. Bezpośrednio po porodzie temperatura ciała kobiety często wzrasta, jednak jeśli przekracza 38 st. C i utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, nie jest normalnym objawem. Może wskazywać na infekcję rany po cesarskim cięciu lub infekcję wewnątrz macicy, np. zapalenie błony śluzowej macicy. Na szczególną uwagę zasługuje podwyższona temperatura, która pojawia się w ciągu pierwszych 14 dni od operacji. Trzeba to koniecznie zgłosić lekarzowi, zwłaszcza jeśli gorączce towarzyszą inne objawy, jak silny ból brzucha, rany czy sączenie się z niej ropy.
  • Dreszcze. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet (ok. 30 proc.) odczuwa dreszcze poporodowe. To typowy objaw, który jest reakcją na utratę krwi, płynów czy na zmiany hormonalne, które zaczynają się dokonywać w organizmie mamy. Zwykle dreszcze poporodowe ustępują w ciągu kilku godzin po porodzie, czasem wystarczy cieplej się ubrać lub owinąć kocem, aby dreszcze ustały. Jeśli dreszcze nie mijają i towarzyszy im wysoka gorączka, może to być objaw infekcji.
  • Bóle ciała i brzucha. Po operacji możesz czuć się obolała, na pewno też będziesz odczuwać silny dyskomfort związany z raną. Dlatego prawdopodobnie dostaniesz leki przeciwbólowe, które złagodzą te odczucia. Ale uwaga! Silny ból brzucha, nie rany, dodatkowo bóle mięśni spowodowane gorączką to sygnał, że dzieje się coś złego i trzeba o tym powiedzieć lekarzowi.

Niegroźne objawy grypopodobne po cesarce

  • Zmęczenie i osłabienie. To normalny objaw pooperacyjny i poporodowy. Może występować przez pierwsze kilka tygodni po cesarskim cięciu i wynika ze zmian, które zachodzą w czasie ciąży. Poziom zmęczenia zależy też od ilości snu, co przy noworodku nie jest łatwe. Dlatego połóg po cc powinien być czasem odpoczynku i relaksu. Długo utrzymujące się zmęczenie i osłabienie może wskazywać na anemię, dlatego nie zwlekaj z rutynową kontrolą po cesarce.  
  • Bóle głowy. To niegroźny objaw zespołu popunkcyjnego, który może być skutkiem znieczulenia. Może utrzymywać się kilka lub kilkanaście godzin po operacji - łagodzi go leżenie, przyjmowanie dużej ilości płynów i oczywiście leki przeciwbólowe. Ale ból głowy po cc może być też spowodowany wahaniami ciśnienia krwi, niedoborem żelaza, brakiem snu czy zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego, jeśli ból nie mija 48 godzin po operacji, powiedz o nim lekarzowi.
  • Nadmierne pocenie się. To objaw infekcji, ale również typowy symptom poporodowy. Nocne poty poporodowe są skutkiem zaburzeń hormonalnych. Pocenie się po porodzie ustąpi, gdy dodatkowe płyny nagromadzone przed porodem zostaną wydalone, a hormony ustabilizują się. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza