Nocne poty to typowy objaw po porodzie. Ale w tych przypadkach mogą zwiastować groźny problem

2022-09-27 14:05

Budzisz się cała zlana potem? Jeśli urodziłaś niedawno dziecko, oznacza to, że cierpisz na nocne poty poporodowe. To nic złego, bo ich przyczyna jest jak najbardziej naturalna. Ale nocne poty mogą zwiastować też inny problem. Zobacz, kiedy iść do lekarza, gdy budzisz się zlana potem.

Spocona twarz kobiety leżącej na poduszce
Autor: Getty images Nocne poty to typowy objaw po porodzie, ale ich przyczyna może być też znacznie groźniejsza

Po porodzie hormony kobiece szaleją: poziom niektórych zaczyna wzrastać, innych – zmniejszać się. Tak jest w przypadku estrogenu i progesteronu, który po narodzinach dziecka gwałtownie spada. To on właśnie powoduje typowe dla okresu połogu nocne poty.

Nie trzeba się nimi martwić, warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście przyczyną wilgotnej piżamy są hormony, czy np. infekcja spowodowana źle gojącą się raną po cesarce, zapaleniem piersi lub infekcją.

Spis treści

  1. Co to są nocne poty? 
  2. Czy każda świeżo upieczona mama ma nocne poty?
  3. Jak długo utrzymują się nocne poty po porodzie?
  4. Czy z nocnymi potami po porodzie trzeba iść do lekarza?
  5. Jak sobie radzić z nocnymi potami po porodzie?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Co to są nocne poty? 

Jeśli kilka dni po porodzie budzisz się  w środku nocy spocona, na pewno zaczynasz się martwić. To nienaturalny objaw, a okres połogu jest pełen zagrożeń, więc twój niepokój jest uzasadniony. Możesz odetchnąć: nocne poty poporodowe zwykle nie są powodem do zmartwienia, ponieważ są normalną dolegliwością połogową.

Nocne poty poporodowe spowodowane są obniżonym poziomem hormonów estrogenu i progesteronu, których poziom wzrasta w okresie ciąży, a spada - po narodzinach dziecka. Nocne poty często są obserwowane również w okresie ciąży, bo wtedy zaczyna się burza hormonalna.  

Zanim wahania hormonów się skończą i ich poziomy powrócą do norm sprzed ciąży zwykle mija kilka tygodni. W tym czasie możesz mieć rożne objawy, takie jak baby blues czy właśnie nocne poty - wahania hormonalne w okresie połogu wpływają bowiem miedzy innymi na temperaturę ciała podczas snu.

Zwiększone pocenie się po porodzie, może wynikać również z pozbywania się przez organizm nadmiaru płynów nagromadzonych przez 9 miesięcy ciąży.

Czy każda świeżo upieczona mama ma nocne poty?

Zdaniem specjalistów, nocne poty poporodowe są dość powszechnym zjawiskiem i doświadcza ich około 30% kobiet. Warto jednak pamiętać, że każda mama przeżywa połóg inaczej i nie każda musi zmagać się z nadmierną potliwością.

Obserwacje pokazują, że poceniu się po porodzie sprzyja brak regularnego snu, co jest normalne u kobiet, które urodziły dziecko. Zazwyczaj poziom estrogenów jest wyższy u kobiet, które karmią piersią, dlatego to one częściej odczuwają nocne poty.  

Czytaj również: Zaburzenia hormonalne: jak je rozpoznać? 7 sygnałów organizmu

Hormony a ciąża - 5 hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę

Jak długo utrzymują się nocne poty po porodzie?

Trudno to określić, ponieważ organizm każdego człowieka jest inny, inny jest też czas potrzebny do uregulowania poziomów hormonów. 

Jedno z badań przeprowadzonych w Japonii wykazało, że 58% kobiet skarżyło się na nocne poty przez trzy dni po porodzie, u 33% rwały one w dwa tygodnie, a u 5,2% - miesiąc po porodzie.

Większość lekarzy uspokaja jednak, że nocne poty poporodowe zwykle ustępują samoistnie w ciągu czterech do sześciu tygodni po narodzinach dziecka.

Czy z nocnymi potami po porodzie trzeba iść do lekarza?

Skoro pocenie się wywołane jest fizjologicznymi zmianami hormonalnymi, to czy trzeba konsultować się z lekarzem? Nie, jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Pocenie się może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, niezwiązanego z burzą hormonów. nocne poty mogą być objawem infekcji piersi, czyli zapalenia sutka, infekcją rany po cesarce, a także zwykła infekcja typu grypa czy COVID.

Biorąc to pod uwagę, trzeba iść do lekarza, gdy oprócz nocnych potów zauważysz u siebie gorączkę, dreszcze, łamanie w kościach, ból piersi. Uwagę powinna zwrócić również utrata masy ciała, związana z problemami z tarczycą czy cukrzycą.

Lepiej też skonsultować się ze specjalistą, jeśli nocne poty poporodowe trwają dłużej niż miesiąc do sześciu tygodni.

Czytaj również: Nie tylko oksytocyna. Jak hormony "stresu" i "walki" pomagają ci w trakcie porodu?

Karmisz i masz stwardnienie w piersi? To może być ropień sutka

Jak sobie radzić z nocnymi potami po porodzie?

To dolegliwość, której nie da się zapobiec ani jej wyleczyć. Można oczywiście radzić sobie z nimi, nosząc lekkie piżamy, z przewiewnych i naturalnych materiałów czy utrzymując niższą temperaturą powietrza w sypialni.

Pamiętaj o regularnej zmianie pościeli, dbaj o wysypianie się, w miarę możliwości i unikaj kofeiny oraz pikantnych potrawy, które zwiększają potliwość. Pij dużo wody.