Jak pielęgnować bliznę po nacięciu krocza, by szybko się goiła i nie bolała?

2022-04-28 8:39

Gojenie krocza: jak wygląda prawidłowa pielęgnacja blizny i rany po nacięciu krocza. Nacięcie krocza lub jego pęknięcie to nadal powszechne zjawisko przy porodzie. Niezależnie od tego, czy nacięcie krocza nastąpi mechanicznie czy pęknie ono naturalnie podczas porodu, rana musi być zszyta i dobrze pielęgnowana. Od tego zależy bowiem, jak szybko po porodzie kobieta wróci do formy.

Blizna po nacięciu krocza - jak pielęgnować?
Autor: Getty images Blizna po nacięciu krocza - jak pielęgnować?

Założenie szwów na krocze po porodzie jest zabiegiem chirurgicznym. Zszyta rana jest bolesna i w pierwszym etapie utrudnia funkcjonowanie. Gojenie krocza po nacięciu trwa od 4 do 6 tygodni i w dużej mierze zależy nie tylko od staranności przeprowadzonego zabiegu i rozległości rany, ale również od właściwej pielęgnacji rany. Jak należy pielęgnować bliznę po nacięciu krocza?

Przeczytaj także: Nacięcie krocza w czasie porodu: czy ten zabieg boli?

Spis treści

  1. Nacięcie krocza pielęgnacja i gojenie
  2. Blizna po nacięciu krocza gojenie: dostęp powietrza
  3. Blizna po nacięciu krocza: środki medyczne
  4. Nacięcie krocza pielęgnacja: jak ułatwić sobie powrót do formy?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Nacięcie krocza pielęgnacja i gojenie

Prawidłowa pielęgnacja po nacięciu krocza to kwestia najważniejsza, która zapewni prawidłowe i szybkie gojenie. Ponieważ rana krocza po szyciu jest narażona na działanie bakterii, powinna być utrzymywana w czystości. Każdorazowa toaleta czy wymiana podpaski powinna być poprzedzona umyciem rąk. Szczególną higienę i pielęgnację nacięcia krocza trzeba zachować przy oddawaniu stolca, należy się dokładnie podcierać (z dołu do góry), najlepiej jednak jest się wówczas podmyć. Wymiana podpasek czy podkładów powinna być regularna (co 2 godziny), a bieliznę powinno się zmieniać codziennie. Do pielęgnacji krocza używamy środków do higieny intymnej (hipoalergicznymi) lub szarego mydła – bez użycia gąbki. Krocze wycieramy ręcznikami papierowymi, nie korzystamy z ręcznika.

Przeczytaj: Szare mydło - czy nadal jest polecane i w jakich sytuacjach?

Blizna po nacięciu krocza gojenie: dostęp powietrza

Podczas gojenia po nacięciu krocza, by umożliwić ranie szybkie wygojenie, powinno się zwiększyć dostęp powietrza do blizny. Raz na jakiś czas warto więc poleżeć sobie bez bielizny, z rozchylonymi nogami. Jako podpaski należy stosować tylko te wykonane z materiałów naturalnych np. bawełny. Należy unikać podpasek „ceratowych”, które sprzyjają mnożeniu się bakterii. W trakcie gojenia krocza po nacięciu należy nosić przewiewną bieliznę. Jeśli stosujemy majtki poporodowe, powinny być one wykonane z bawełnianej siateczki.

Przeczytaj także: Pęknięcie krocza - czym się różni od nacięcia?

Blizna po nacięciu krocza: środki medyczne

By przyspieszyć gojenie się rany, można co jakiś czas stosować środki antyseptyczne do podmywania się np. Tantum Rosa. Są to roztwory, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Sprzyjają gojeniu się rany i chronią przed infekcjami. Stosuje się je do przemywania rany po nacięciu krocza. Jeśli rana brzydko się zabliźniła i powstał nieładny i niekomfortowy bliznowiec, warto sięgnąć po specjalne maści, które zmiękczą zgrubienia i spłycą bliznę. Maści stosuje się na wygojoną ranę.

Nacięcie krocza pielęgnacja: jak ułatwić sobie powrót do formy?

Oprócz powyższych wytycznych, istnieją metody pozwalające na złagodzenie dolegliwości i bólu po nacięciu krocza. Najbardziej uciążliwym jest ból przy siadaniu. Kobiety z zszytym kroczem starają się głównie leżeć albo siadać bokiem. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w specjalną poduszkę poporodową (z dziurą w środku) lub napompowane kółko basenowe i to na nich siadać. Wówczas najbardziej newralgiczne miejsca nie jest narażone na ucisk i nie powoduje to bólu związanego z gojeniem się rany po nacięciu krocza. Tego typu gadżetów jednak nie należy nadużywać, gdyż ich stosowanie osłabia mięśnie dna macicy.

Ból przy nacięciu krocza powodują także czynności fizjologiczne. Oddawanie moczu, który spływa po ranie, powoduje duże cierpienie. Najlepiej więc jest siusiać pod prysznicem, z nakierowanym letnim strumieniem wody na krocze. Wypróżnianie się też może być bolesne.  By złagodzić dyskomfort, warto przestrzegać lekkostrawnej diety, nie powodującej zatwardzeń, bogatej w błonnik i pić duże ilości wody.

Przeczytaj: Nie dla tych gadżetów okołoporodowych! Fizjoterapeuci stanowczo je odradzają

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza